Wielka Brytania liberalizuje swoje przepisy dot. osób, które przybywają do kraju z UE i USA. Osoby z tych regionów nie będą musiały od dziś odbywać kwarantanny, gdy przylecą do Anglii.

Zasady wczoraj i dziś

Do wczoraj z obowiązku kwarantanny po przyjeździe z krajów z tzw. żółtej listy zwolnione były tylko te osoby, które zostały w pełni zaszczepione, ale w ramach brytyjskiego programu szczepień.

Od dziś powyższe ulega zmianie. Zmiany dotyczą osób, które zostały w pełni zaszczepione w państwach UE, EFTA (Szwajcaria, Norwegia, Islandia i Liechtenstein), w Stanach Zjednoczonych i w Andorze, Monako i Watykanie, do tego szczepionkami zatwierdzonymi przez Europejską Agencję Leków (EMA), amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA) i regulatora leków w Szwajcarii. Wyjątkiem są jednak osoby, które przybywają z Francji.

W praktyce powyższe oznacza, że osoby z wymienionych powyżej regionów nie muszą już odbywać w UK kwarantanny.

Warto dodać, że w przypadku podróżnych z krajów UE dowodem szczepienia będzie unijny certyfikat szczepionkowy, z kolei przyjeżdżający z USA muszą przedstawić kartę szczepienia.

Test

Nie zmienia się jednak coś innego: wszyscy podróżni nadal muszą wykonać test na obecność koronawirusa przed przyjazdem do Wielkiej Brytanii. W drugim dniu po przyjeździe muszą wykonać jeszcze jeden test. Nie jest konieczny trzeci – w ósmym dniu.

Zmiany ogłosił już w zeszłym tygodniu minister transportu Grant Shapps.

– Pomagamy łączyć ludzi mieszkających w USA i krajach europejskich z ich rodzinami i przyjaciółmi w Wielkiej Brytanii – powiedział w poniedziałek Shapps.

Żółta lista

Rząd Wielkiej Brytanii podzielił kraje świata na 3 grupy: zielone, żółte i czerwone. Powyższe zmiany dotyczą przyjazdów z krajów z tzw. żółtej listy. Jest na niej ok. 50 proc. wszystkich krajów świata (w tym Polska). Przyjazd z ok. 50 krajów z tzw. czerwonej listy jest możliwy tylko w przypadku obywateli i rezydentów Wielkiej Brytanii oraz Irlandii. Niestety muszą oni odbyć obowiązkową, płatną kwarantannę w jednym z wyznaczonych przez władze hoteli.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments