Węgiel po 1000 zł, jest tylko jedno ale…

1446
Węgiel

Rząd chce chronić gospodarstwa domowe przed narastającym wzrostem cen węgla, poprzez zapewnienie konkurencyjnej ceny na rynku. Po wtorkowym posiedzeniu rządu Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa poinformowała, że w tym celu wprowadzony zostanie specjalny mechanizm rekompensat, dzięki czemu węgiel kamienny, brykiet lub pellet zawierający co najmniej 85% węgla kamiennego, sprzedawany będzie po cenie nie wyższej niż 996,60 PLN brutto za tonę. Rząd przeznaczy na pomoc dla odbiorców indywidualnych ponad 3 miliardy złotych.

750 zł rekompensaty dla sprzedawcy Węgiel wśród złota i kosztowności

We wtorek 14 czerwca Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który zagwarantuje cenę tony węgla w wysokości 996,60 PLN brutto, czyli tyle, ile wyniosła średnia w ubiegłym roku według Głównego Urzędu Statystycznego.

W efekcie, podmioty, które sprzedadzą węgiel po wyżej wspomnianej cenie będą mogły ubiegać się o rekompensatę około 750 złotych do każdej tony, co spowoduje, że odbiorca końcowy rzeczywiście uzyska produkt w cenie akceptowalnej, a sprzedawca będzie mógł realizować zysk. Warunkiem otrzymania rekompensaty przez sprzedawcę będzie zarejestrowanie firmy w Polsce, przystąpienie do programu i sprzedaż odbiorcom indywidualnym węgla po wymienionej cenie.

Maksymalnie 3 tony rocznie

Węgiel po promocyjnej cenie będzie sprzedawany gospodarstwom domowym, spółdzielniom i wspólnotom mieszkaniowym na potrzeby własne. W 2022 roku maksymalna ilość zakupionego węgla w ramach tego programu będzie mogła wynieść 3 tony.

Konieczny wpis do CEEB

Podstawowym warunkiem skorzystania ze wsparcia będzie wykorzystywanie przez gospodarstwo domowe następujących źródeł do ogrzewania i zgłoszenie do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków:

  • Kocioł na paliwo stałe
  • Kominek
  • Koza
  • Ogrzewacz powietrza
  • Trzon kuchenny
  • Piecokuchnia
  • Kuchnia węglowa
  • Piec kaflowy na paliwo stałe.

Rekompensaty będą wypłacane przez Zarządcę Rozliczeń S.A. Rola tego podmiotu polegać będzie na weryfikacji wniosku o wypłatę rekompensaty i kompletności wymaganych dokumentów. Opisane rozwiązanie ma zostać wdrożone już w najbliższych tygodniach.

Rząd obiecuje zwiększenie wydobycia węgla Kopalnia węgla

Ponadto, firmy takie jak Polska Grupa Górnicza, Bogdanka czy Tauron Polska Energia zdecydowały się na zwiększenie możliwości wydobywczych, jeśli chodzi o węgiel dla gospodarstw domowych gruby i średni.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments