Rząd chce chronić gospodarstwa domowe przed narastającym wzrostem cen węgla, poprzez zapewnienie konkurencyjnej ceny na rynku. Po wtorkowym posiedzeniu rządu Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa poinformowała, że w tym celu wprowadzony zostanie specjalny mechanizm rekompensat, dzięki czemu węgiel kamienny, brykiet lub pellet zawierający co najmniej 85% węgla kamiennego, sprzedawany będzie po cenie nie wyższej niż 996,60 PLN brutto za tonę. Rząd przeznaczy na pomoc dla odbiorców indywidualnych ponad 3 miliardy złotych.
750 zł rekompensaty dla sprzedawcy 
We wtorek 14 czerwca Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który zagwarantuje cenę tony węgla w wysokości 996,60 PLN brutto, czyli tyle, ile wyniosła średnia w ubiegłym roku według Głównego Urzędu Statystycznego.
W efekcie, podmioty, które sprzedadzą węgiel po wyżej wspomnianej cenie będą mogły ubiegać się o rekompensatę około 750 złotych do każdej tony, co spowoduje, że odbiorca końcowy rzeczywiście uzyska produkt w cenie akceptowalnej, a sprzedawca będzie mógł realizować zysk. Warunkiem otrzymania rekompensaty przez sprzedawcę będzie zarejestrowanie firmy w Polsce, przystąpienie do programu i sprzedaż odbiorcom indywidualnym węgla po wymienionej cenie.
Maksymalnie 3 tony rocznie
Węgiel po promocyjnej cenie będzie sprzedawany gospodarstwom domowym, spółdzielniom i wspólnotom mieszkaniowym na potrzeby własne. W 2022 roku maksymalna ilość zakupionego węgla w ramach tego programu będzie mogła wynieść 3 tony.
Konieczny wpis do CEEB
Podstawowym warunkiem skorzystania ze wsparcia będzie wykorzystywanie przez gospodarstwo domowe następujących źródeł do ogrzewania i zgłoszenie do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków:
- Kocioł na paliwo stałe
- Kominek
- Koza
- Ogrzewacz powietrza
- Trzon kuchenny
- Piecokuchnia
- Kuchnia węglowa
- Piec kaflowy na paliwo stałe.
Rekompensaty będą wypłacane przez Zarządcę Rozliczeń S.A. Rola tego podmiotu polegać będzie na weryfikacji wniosku o wypłatę rekompensaty i kompletności wymaganych dokumentów. Opisane rozwiązanie ma zostać wdrożone już w najbliższych tygodniach.
Rząd obiecuje zwiększenie wydobycia węgla 
Ponadto, firmy takie jak Polska Grupa Górnicza, Bogdanka czy Tauron Polska Energia zdecydowały się na zwiększenie możliwości wydobywczych, jeśli chodzi o węgiel dla gospodarstw domowych gruby i średni.