Warszawska giełda przejmuje armeńską

1292
giełda papierów wartościowych warszawa

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie oficjalnie poinformowała w czwartek, że jej Zarząd i Rada Nadzorcza wydały zgodę na przejęcie 65,03% udziałów w Armenia Securities Exchange. Transakcja ma zostać opłacona w dwóch transzach i opiewa na 826,3 miliona dramów armeńskich, a zatem niemal 7,9 miliona złotych. Sprzedającym jest Centralny Bank Armenii, który obecnie ma 90,05% udziałów w kapitale zakładowym armeńskiej giełdy. Pozostałe udziały należą do samej spółki Armenia Securities Exchange (AMX).

Długo wyczekiwany zakup

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie już we wrześniu 2020 roku podpisała porozumienie z armeńskim bankiem centralnym w sprawie negocjacji zakupu pakietu większościowego AMX. Warszawska giełda informowała wtedy, że zamierza aktywnie włączyć się w zarządzanie i inicjatywy rozwojowe giełdy w Armenii.

Zakup giełdy w Armenii odbędzie się w formie dwóch transz. Pierwsza, w wysokości około 4,8 miliona złotych zostanie przekazana po podpisaniu umowy nabycia akcji. Druga płatność w wysokości około 3,1 miliona złotych wpłynie na konto Centralnego Banku Armenii, gdy zakończą się wszystkie postępowania określone w porozumieniu stron.

GPW przejmie pełną kontrolę GPW

Po zakończeniu transakcji AMX nadal będzie miała 148 akcji własnych stanowiących 9,95% udziału w kapitale zakładowym spółki, a Centralny Bank Armenii będzie miał 372 akcje stanowiące 25,02% kapitału spółki. Oznacza to, że Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie będzie posiadać 967 akcji, kontrolując przy tym 65,03% kapitału giełdy.

Umowa zakłada także, że GPW przejmie kontrolę nad centralnym depozytem papierów wartościowych w Armenii. AMX organizuje bowiem obrót instrumentami finansowymi oraz prowadzi izbę depozytowo-rozliczeniową w zakresie obrotu instrumentami finansowymi w Armenii.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments