Wakacje w lockdownie? UE zabiera głos

0

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen odniosła się do tematu tegorocznych wakacji. Czy w 2021 r. możemy zapomnieć o zagranicznych wojażach i urlopy spędzimy w domach?

Letni lockdown?

Od roku branża turystyczna cierpi w wyniku wprowadzania kolejnych lockdownów. Czy latem tego roku sprawa się unormuje i będziemy mogli wyjechać za granice? Okazuje się, że nadal nic nie jest w tej kwestii pewne.

Głos w sprawie zabrała bowiem teraz szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

– Jest teraz za wcześnie, żeby rozmawiać o lecie. Nadal jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji z szybkim rozprzestrzenianiem się bardziej agresywnych wariantów wirusa. Trzecia fala zachorowań zaczyna się w niektórych państwach członkowskich – powiedziała.

Jej zdaniem, dziś priorytetem dla europejskiej wspólnoty jest zaprzestanie rozprzestrzeniania się koronawirusa i zwiększenie liczby osób, które przyjęły szczepionkę.

Koronapaszporty

Poszczególne kraje rozmawiają jeszcze o wprowadzeniu tzw. koronapaszportów. Byłaby to wielka szansa dla branży turystycznej i samych turystów. Dokumenty mogłyby bowiem pozwolić na swobodne przemieszczanie się po UE osobom, które przyjęły już szczepionkę na COVID-19. Na szybkie wprowadzenie takiego modelu liczą zwłaszcza te kraje, które są uzależnione od turystyki.

Ursula von der Leyen zapewniła teraz przy okazji, że równolegle przygotowywane są świadectwa szczepień, które mają być gotowe właśnie na lato. Projekt Cyfrowego Zielonego Certyfikatu nazywany jest mianem tzw. paszportu szczepionkowego.

Obecnie głównie Wielka Brytania i Belgia zabroniły swoim obywatelom zagranicznych wyjazdów. Ten pierwszy kraj w połowie kwietnia zadecyduje o tym, czy Brytyjczycy będą mogli po 17 maja ponownie zacząć podróżować po świecie. Eksperci są jednak sceptykami.

To bardzo niebezpieczne, cała kampania może być zagrożona, jeśli pozwolimy, żeby te warianty [wirusa] zaczęły się szybko rozprzestrzeniać – powiedział parę dni temu w rozmowie z BBC Radio 4 dr Mike Tildesley, ekspert od chorób zakaźnych i jeden z doradców rządu.

Z kolei polski rząd, choć nie wprowadził całkowitych zakazów dot. przemieszczania się, apeluje o ograniczenie podróży i pozostanie w domach.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments