Wakacje kredytowe 2024 – przedłużenie akcji, lecz pojawi się kryterium dochodowe

Udostępnij

Premier Mateusz Morawiecki oznajmił wczoraj, że wakacje kredytowe będą przedłużone na cały przyszły rok. Szef rządu dodał jednak, że tym razem zostaną zastosowane kryteria dochodowe, które „będą sprawiedliwe i pomogą polskim rodzinom”.

Premier Morawiecki zapowiada przedłużenie wakacji kredytowych na 2024 rok wprost najbogatsi

Premier Mateusz Morawiecki potwierdził wczoraj wcześniejsze spekulacje rynku, że wakacje kredytowe zostaną przedłużone, lecz przy zastosowaniu kryterium dochodowego. Eksperci przewidywali jednak, że rozwiązanie to zostanie przedłużone jedynie na pół roku, a nie na cały – jak to ogłosił premier Morawiecki.

Co istotne, szef rządu nie zdradził wysokości progów dochodowych uprawniających do skorzystania z wakacji kredytowych w 2024 roku. Premier zaznaczył jednak, że rząd nie chce, “aby mogli z nich skorzystać ci, którzy są bardziej zamożni, bardziej majętni. Ci, których stać na spłatę, niech spłacają”.

Ile wyniesie kryterium dochodowe?

Prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek mówił na początku września, że w jego ocenie progi dochodowe uprawniające do skorzystania z wakacji kredytowych w 2024 roku “powinny być analogiczne jak te przy Funduszu Wsparcia Kredytobiorców”.

Prezes Związku Banków Polskich przypomniał, że “w tamtym przypadku mówimy o wskaźniku DTI jako kluczowym wskaźniku do pomocy, czyli mówiąc prościej – poziomu obciążenia gospodarstwa domowego kredytem. Takie kryterium powinno być wprowadzone, bo to by odpowiadało temu, co powtarzamy od dawna – że wakacje kredytowe powinny być dla tych, którzy tego potrzebują”.

Inni eksperci prognozują natomiast, że kryterium dochodowe będzie na tyle wysokie iż wyeliminuje ze wsparcia tylko najzamożniejsze osoby. W efekcie, do skorzystania z wakacji kredytowych nadal uprawnionych będzie przeszło 90% kredytobiorców.

Wakacje kredytowe – podstawowe informacje kredyt

Wakacje kredytowe w tym roku pozwalają na zawieszenie spłaty zobowiązania na łącznie cztery miesiące – po jednym w każdym kwartale.

Z wakacji kredytowych mogą skorzystać osoby, które zaciągnęły kredyt hipoteczny w walucie polskiej przed 1 lipca 2022 roku. W obecnej formie wakacji kredytowych nie ma żadnych kryteriów dochodowych.

Wakacji kredytowych udziela się na podstawie wniosku złożonego w banku. W zależności od udostępnionych przez instytucję opcji, można tego dokonać pisemnie, lub drogą elektroniczną – mailowo lub przez bankowość internetową.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również