Vercom zaimponował wynikami kwartalnymi – akcje zwyżkują

Udostępnij

W poniedziałek wieczorem grupa Vercom opublikowała wyniki finansowe za czwarty kwartał ubiegłego roku. Okazało się, że zarówno zyski, jak i przychody spółki przewyższyły oczekiwania analityków.

Wieczorna publikacja szacunkowych wyników finansowych grupy Vercom wywołała wzmożony popyt na akcje spółki. W efekcie, ich kurs zyskuje dziś niemal 9%, ustanawiając tym samym nowe historyczne maksimum.

Zyski i przychody Vercom w IV kwartale wyższe od rynkowego konsensusu

Grupa Vercom podała wczoraj wieczorem, że jej przychody w czwartym kwartale ubiegłego roku sięgnęły 96,5 miliona złotych. Wartość ta przekłada się na wzrost rok do roku o 19%. Co więcej, analitycy spodziewali się, że przychody grupy w opisywanym okresie sięgną 91,8 miliona PLN.

Grupa Vercom wypracowała w czwartym kwartale także 31,4 miliona złotych skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej, co oznacza wzrost w ujęciu rocznym aż o 100%. Rynkowy konsensus zakładał z kolei, że zysk netto grupy w ostatnich trzech miesiącach 2023 roku sięgnie 25,1 miliona PLN.

Zysk EBITDA grupy Vercom w ostatnim kwartale minionego roku natomiast ukształtował się na poziomie 23,8 miliona złotych. Wynik ten jest o 28% wyższy od zysku EBITDA wypracowanego rok wcześniej i zarazem idealnie zgodny z przewidywaniami analityków.


Plantwear

 

Partnerem portalu Portfel Polaka jest Plantwear S.A., polski producent zegarków i biżuterii, oferujący najwyższej jakości produkty wykonane z naturalnych surowców: drewna i kamieni szlachetnych. Odkryj piękno i unikalność modowych dodatków.

Wybierz biżuterię dla siebie!


W oficjalnym komunikacie grupy Vercom możemy przeczytać, że wyniki czwartego kwartału to efekt organicznego rozwoju, który przełożył się na wzrost liczby klientów do ponad 79 400 podmiotów oraz wzrost sprzedaży do dotychczasowych klientów.

Spółka przekazała ponadto, iż ze względu na rosnący udział sprzedaży do małych i średnich klientów rozliczanych w modelu przedpłaconym, grupa Vercom odnotowała wzrost konwersji EBITDA na przepływy pieniężne z działalności operacyjnej oraz na wolne przepływy pieniężne, rozumiane jako przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej pomniejszone o nakłady inwestycyjne oraz płatności z tytułu leasingu.

Vercom „na dobrej drodze do realizacji celu, jakim jest podwajanie skali co 2 lata”

Dyrektor finansowy Vercom Łukasz Szałaśnik oznajmił, że zarząd grupy jest bardzo zadowolony z wyników spółki, dodając przy tym, że “model grupy Vercom wyróżnia się wyjątkową zdolnością generowania gotówki, co potwierdza wysoka konwersja EBITDA na wolne przepływy pieniężne w wysokości 85%. To wszystko sprawia, że grupa ma jeszcze większą przestrzeń na wypłatę dywidendy i kolejne akwizycje”.

Z kolei prezes Vercom, Krzysztof Szyszka ocenił, iż “może odważnie powiedzieć, że grupa jest na dobrej drodze do realizacji celu, jakim jest podwajanie skali co 2 lata”.

Akcje wystrzeliły

Publikacja tak imponujących wyników finansowych absolutnie nie mogła pozostać niezauważona na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. I rzeczywiście, wśród inwestorów możemy dziś dostrzec euforię. W tej chwili akcje grupy Vercom drożeją o 8,8%, osiągając tym samym najwyższą wartość w swojej historii.

Wykres akcji Vercom

O Vercom

Grupa Vercom tworzy globalne platformy komunikacyjne w chmurze (model Communication Platform as a Service – CPaaS), które umożliwiają klientom budowanie trwałych relacji z odbiorcami za pośrednictwem wielu kanałów komunikacji.

Oprócz integracji kanałów komunikacji między sobą oraz integracji oferowanych narzędzi z systemami informatycznymi klientów, grupa Vercom zapewnia dostęp do szeregu zaawanasowanych funkcjonalności dodatkowych, obejmujących automatyzację procesów komunikacji w oparciu o analizę danych behawioralnych oraz informacje dostarczone przez systemy klienta.

W efekcie, rozwiązania oferowane przez Vercom od 19 lat pomagają klientom automatyzować oraz skalować procesy komunikacji. Obecnie z usług Vercom korzysta niemal 80 tysięcy firm oraz prywatnych przedsiębiorców na 180 rynkach, w tym takie podmioty jak IKEA, Rossmann, American Express, DHL, Coca-Cola oraz BNP Paribas.

Zespół Vercom obejmuje ponad 300 osób skupionych w 30 lokalizacjach na całym świecie. Spółka zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w 2021 roku.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również