Amerykanie pozazdrościli nam 500+? Za oceanem rusza właśnie tzw. „amerykańskie 300+”. Osoby posiadające dzieci mogą liczyć na to, że dostaną wkrótce 7 czeków (300 dolarów miesięcznie). Trwają prace nad przedłużeniem programu, a może nawet wprowadzeniem go na stałe.

USA rozdaje pieniądze

Od lipca do grudnia amerykańscy rodzice dzieci poniżej 6. roku życia będą otrzymywać 300 dolarów miesięcznie, a dzieci od 6. do 17. roku życia – 250 dolarów miesięcznie. W kwietniu przyszłego roku, już po rozliczeniu podatków, dojdzie do tego kolejne 1800 albo 1500 dolarów.

Na kwoty w pełnej wysokości mogą liczyć rodzice zarabiający do 75 tys. dolarów rocznie, a w przypadku rozliczających się wspólnie – do 150 tys. dolarów rocznie. Powyżej tych wartości dodatki na dziecko będą zmniejszane. Jak wyliczyły władze, pieniądze trafią do aż 39 milionów gospodarstw domowych, co daje nam ok. 88 proc. rodzin z dziećmi. Koszt programu jest szacowany na ok. 100 mld dol.

Biden wprowadza swoje pomysły w życie

Jak widać, Joe Biden wprowadza w USA pomysły, które nawet nie śniły się jego poprzednikowi Donaldowi Trumpowi. „300+” jest jednak niejako przedłużeniem programów socjalnych, które wprowadzono w USA w ramach walki z pandemią w zeszłym roku. Wtedy też rozsyłano czeki dla każdego Amerykanina (oprócz najbogatszych) i na każde dziecko.

Wiadomo też, że amerykańscy politycy już pracują nad przedłużeniem nowego programu. Jak dodaje Marketwatch, prezydent Biden zaproponował, by 300+ było wypłacane aż do 2025 r. Polityk Izby Reprezentantów Nancy Pelosi chce iść jeszcze dalej i sprawić, by obowiązywało na stałe. Wtedy zacznie to przypominać formę dochodu gwarantowanego.

Przeciwnikami pomysłu są jednak republikanie, którzy są w Kongresie w mniejszości. Mają też własne pomysły bezpośredniego wsparcia rodzin, które zgłosili m.in. senatorowie Romney i Hawley.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments