Zmiany w uproszczonej restrukturyzacji a ochrona inwestorów

621

W najnowszym programie emitowanym na kanale Comparic Rynki, adwokat Karol Wenus z kancelarii Wenus Lomperta Zembek oraz Marcin Ostaszewski i Sebastian Mikulewicz – adwokaci kancelarii Mikulewicz Ostaszewski, przybliżają temat uproszczonej restrukturyzacji jako narzędzia dla przedsiębiorców w kryzysie.

Co to jest restrukturyzacja i w czym jest lepsza od upadłości? Jak dokładnie wygląda procedura uproszczonej restrukturyzacji i jakie zmiany czekają nas od lipca 2021 roku? Jakie są korzyści z uproszczonej restrukturyzacji dla dłużnika, a jakie dla jego wierzycieli? Co z ochroną interesów inwestorów w toku postępowania restrukturyzacyjnego i dlaczego jest ona zdecydowanie większa niż w upadłości? Dlaczego polskie spółki coraz chętniej korzystają z uproszczonej restrukturyzacji? Na te wszystkie pytania wyżej wymienieni eksperci udzielą odpowiedzi poniżej:

Uproszczona restrukturyzacja a ochrona inwestorów

W słynnym czasopiśmie Forbes pojawił się artykuł o tytule “Nie trzeba upadać”. Jego autorami byli właśnie Marcin Ostaszewski i Sebastian Mikulewicz.

Czym jest restrukturyzacja?

To zawarcie swego rodzaju układu z wierzycielami, którego celem jest ochrona spółki przed upadłością. Różni się ona od upadłości tym, że po jej dokonaniu, przedsiębiorstwo wciąż działa, a jego cały majątek nadal jest zachowany. Restrukturyzowany podejmuje wszelkie kroki, aby wierzyciele zawarli z nim układ, który ma on następnie wykonać. Jest to sytuacja korzystna dla obu stron. Restrukturyzacja w zasadzie nie powinna nigdy prowadzić do upadłości.

Przejdźmy teraz do uproszczonej restrukturyzacji. Nadchodzą nowe zmiany, które mają ułatwić ten proces zarówno przedsiębiorcom, jak i dłużnikom. Jakie zmiany nadchodzą? Prawo restrukturyzacyjne wyróżniało wcześniej 4 postępowania, lecz Tarcza 4.0 wprowadziła nowe uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne. Było one stworzone z myślą o przedsiębiorcach w dobie pandemii COVID-19. Jest ono bardzo korzystne dla dłużników – przede wszystkim odciąża sądy, a sprawia że doradcy restrukturyzacyjni są nadzorcami tych układów.

Jaka jest różnica w formalnościach między tym uproszczonym postępowaniem restrukturyzacyjnymi a zwykłymi postępowaniami?

Omijany jest cały etap sądowy, a proces trwa maksymalnie cztery miesiące, przez które dłużnik ma ochronę przed egzekucją swojego majątku. Zamknięciem tego postępowania jest wniosek o zatwierdzenie układu. Jest to więc wyjątkowo szybki proces.

Jednak, niebawem mają jednak nastąpić zmiany. Projekt ustawy jest już dostępny. Najważniejszą zmianą z praktycznego punktu widzenia jest fakt, że w momencie składania spisu wierzycieli tworzony będzie już wstępny plan restrukturyzacyjny. Do tej pory przy końcówce tego postępowania powinien być on zrobiony, od teraz wymogiem będzie sporządzenie go na samym początku. Oferuje to wierzycielom możliwość zapoznania się z realną sytuacją finansową dłużnika i oglądem, że ten układ jest realny do wykonania. Druga istotna zmiana daje dłużnikowi pełną ochronę przed wierzycielami. Trzecia zmiana to możliwość stworzenia listy wszystkich umów kluczowych, które nie mogą być wypowiedziane. Te zmiany mają więc na celu znaczne ułatwienie procedur, są więc one przez prawników oceniane pozytywnie.

Jakie są korzyści dla dłużnika z procedury uproszczonej restrukturyzacji?

Należy zacząć od faktu, iż przez pierwsze cztery miesiące nie będą musieli oni regulować swoich zobowiązań określonych w dniu układowym. Po drugie, dłużnik otrzymuje możliwość częściowego umorzenia kapitału, odsetek oraz wydłużenia spłaty w czasie.

Jakie są z kolei korzyści dla wierzyciela z procedury uproszczonej restrukturyzacji?

W pierwszej kolejności w upadłości chronieni są głównie wierzyciele zabezpieczeni rzeczowo, a pozostali mogą mieć problemy z odzyskaniem jakichkolwiek pieniędzy. Natomiast w restrukturyzacji każdy wierzyciel jest traktowany równo i ma zostać zaspokojony. Dodatkowo, wierzyciel zyskuje dialog z nadzorcą restrukturyzacyjnym i swoim dłużnikiem. Obie strony mają swój interes by zawrzeć jakiś układ, ponieważ im się to opłaca.

Co z ochroną inwestorów w przypadku spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych? Czy jest tutaj jakaś różnica między restrukturyzacją, w szczególności uproszczoną, a postępowaniem upadłościowym?

Jeżeli inwestor widzi, że spółka ma poważne problemy, to sam powinien skierować dłużnika do doradcy restrukturyzacyjnego, ponieważ jeśli zostanie ogłoszona upadłość to akcje po sześciu miesiącach zostaną wycofane z obrotu. Z kolei w restrukturyzacji absolutnie nie ma takiej sytuacji, więc jest ona dla inwestorów jak najbardziej korzystna.

Jak wygląda kwestia uproszczonej restrukturyzacji od strony statystycznej?

Ile jest tych postępowań w stosunku do innych procedur restrukturyzacyjnych? W 2019 roku ogłoszono 469 wszystkich postępowań restrukturyzacyjnych oraz 579 upadłości przedsiębiorców. Po wprowadzeniu uproszczonej restrukturyzacji w ubiegłym roku, te proporcje całkowicie uległy zmianie. Otwarto 780 postępowań restrukturyzacyjnych, a upadłości tylko 509.

Nagranie z rozmowy dostępne jest pod tym adresem:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments