Komu przysługuje ulga na robotyzację?

Udostępnij

ulga na robotyzacjęUlga na robotyzację to nowa forma wsparcia dla przedsiębiorców. Miała ona obowiązywać już od 1 stycznia 2021 roku, jednak jej wejście w życie się opóźni, ponieważ rząd wciąż nie uchwalił odpowiedniej ustawy. To rozwiązanie ma być swego rodzaju zachętą do działania od rządu dla przedsiębiorstw technologicznych pragnących postawić na większą automatyzację produkcji.

Jej efektem ma być większa ilość robotów w produkcji przemysłowej, zwiększenie wydajności produkcji i obniżenie jej kosztów, a także unowocześnienie polskiej gospodarki i poprawa jej międzynarodowej pozycji pod względem robotyzacji. Na czym dokładnie polega ulga na robotyzację przygotowana przez Ministerstwo Rozwoju oraz Ministerstwo Finansów i kto może na nią liczyć? Dowiemy się poniżej w dalszej części tekstu, zacznijmy jednak od podstawowego wyjaśnienia co to jest robotyzacja.

Robotyzacja co to takiego?

Definicja robota, jak twierdzi Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, została wypracowana razem z branżą. Ma to być maszyna, która „ma trzy stopnie swobody – jest w stanie poruszać się w prawo, lewo; do góry, do dołu oraz ma stopień swobody odwzorowujący nadgarstek”. To jednak nie wszystko. Robot przemysłowy oznacza maszynę:

 • Automatycznie sterowaną
 • Programowalną
 • Wielozadaniową
 • Stacjonarną lub mobilną
 • Posiadającą właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych

Robot musi także spełniać następujące warunki:

 • Wymienia dane w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania
 • Jest połączony z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne podatnika, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów
 • Jest monitorowany za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń
 • Jest zintegrowany z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika

Ceny zakupu nowego robota przemysłowego zaczynają się od kilkunastu tysięcy euro. Górnej granicy nie ma. Wszystko zależy od przeznaczenia robota, jego wielkości oraz co ma obejmować serwis. W przypadku podpisywania umowy serwisowej warto zwrócić uwagę na to, czy jest w niej zapis o szkoleniach pracowników. To ważny element, który przydaje się, kiedy robot zostaje już w firmie na co dzień.

Istnieje również możliwość wypożyczenia robota do testu przed zakupem. Z tej opcji korzysta coraz więcej firm, które planują wdrożyć robotyzację w firmie.

Ulga na robotyzację – nowe ułatwienia od 1 stycznia 2021 roku

Ulga na robotyzację ma wspierać automatyzację i robotyzację procesów w firmach. To rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy wprowadzą do firmy robota, aby utrzymać ciągłość produkcji.

W ramach ulgi na robotyzację przedsiębiorcy mogą dodatkowo odliczyć 50% kosztów poniesionych na inwestycje w robotyzację. Nie ma tu znaczenia wielkość firmy ani rodzaj branży. Odliczenie w ramach ulgi na robotyzację dotyczyć będzie także leasingu oraz szkoleń dla pracowników obsługujących roboty. Szacuje się, że do 2030 roku będzie około 2 milionów pracowników mniej na rynku pracy.

Automatyzacja to szansa dla firm na przetrwanie na rynku w czasach epidemii, kiedy dostęp do pracowników jest utrudniony, a firma, aby przetrwać powinna być elastyczna. Wprowadzenie robotów przemysłowych do firmy poprawia jej wydajność i konkurencyjność, a także obniża koszty przedsiębiorstwa i niweluje ryzyko zatrzymania produkcji z powodu nieobecności pracowników, choćby na linii produkcyjnej.

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii szacuje, że polscy przedsiębiorcy mogą zaoszczędzić dzięki proponowanemu przez nie rozwiązaniu nawet 1,1 miliarda złotych.

W sytuacji, kiedy część załogi musi poddać się kwarantannie, roboty przemysłowe mogą utrzymać ciągłość produkcji, bez jej zatrzymywania lub przesuwania pracowników z innych miejsc z produkcji. Proces automatyzacji i robotyzacji można wprowadzić w każdej firmie, na każdym etapie jej rozwoju i w każdym sektorze. Wbrew pozorom nie jest to działanie skomplikowane i długotrwałe.

Sposób rozliczenia ulgi ma być wzorowany na znanych już podatnikom rozwiązaniach w zakresie działalności badawczo-rozwojowej. W przypadku poniesienia kosztów kwalifikowanych podatnik będzie uprawniony do dodatkowego odliczenia 50% ich wysokości od podstawy opodatkowania poprzez ich wykazanie w deklaracji podatkowej.

Podobnie zatem jak ulga na działalność badawczo-rozwojową, ulga na robotyzację ma być ulgą kosztową, pozwalającą na wsparcie przedsiębiorcy poprzez realne obniżenie końcowego wydatku na realizowaną przez niego inwestycję wpisującą się we wcześniej wspomniane pojęcie robotyzacji nadanej ustawą podatkową.

Co podlega uldze na robotyzację?

Ulga na robotyzację to możliwość odliczenia przez przedsiębiorcę od podstawy opodatkowania do 50% kosztów kwalifikowanych. Zwrot z inwestycji na skutek zastosowania ulgi wyniesie do 9,5 procent poniesionych wydatków. Ulga obejmie przede wszystkim zakupy nowych robotów przemysłowych i potrzebnego do ich funkcjonowania oprogramowania. Jednak robotyzacja i automatyzacja procesów w firmie to nie tylko wprowadzenie robota przemysłowego na linię produkcyjną.

Aby przedsiębiorca mógł odliczyć od podstawy opodatkowania 50% kosztów kwalifikowanych związanych z inwestycjami w robotyzację może dokonać następujących czynności:

 • Zakup lub leasing nowych robotów i kobotów
 • Zakup oprogramowania,
 • Zakup osprzętu (torów jezdnych, obrotników, sterowników, czujników ruchu, efektorów końcowych),
 • Zakup urządzeń bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP),
 • Szkolenia dla pracowników, którzy będą obsługiwali nowy sprzęt

Możliwość skorzystania z ulgi obejmie przede wszystkim zakupy nowych robotów przemysłowych i potrzebnego do ich funkcjonowania oprogramowania (adresatem rozwiązań mają być zatem głównie firmy produkcyjne, które zamierzają robotyzować proces produkcji). Stąd też nie każda automatyzacja będzie uprawniała do skorzystania z ulgi.

Ulga na robotyzację dla kogo?

Ulga na robotyzację i automatyzację przedsiębiorstwa będzie dotyczyć zarówno płatników PIT oraz CIT. Prowadzona działalność, staż i wielkość firmy oraz branża nie będzie tutaj miała znaczenia. Ulga na robotyzację będzie dostępna dla wszystkich firm. Głównym celem ulgi na robotyzację jest automatyzacja i robotyzacja procesu produkcji. Dlatego ulga ma być skierowana głównie do firm produkcyjnych.

Pracownicy nie muszą się obawiać, że roboty zajmą ich miejsce pracy i zmienią układ sił na rynku. Jak podkreślają analitycy nowych technologii efektem robotyzacji będzie pojawienie się zapotrzebowania na pracowników w nowych specjalnościach, m.in. w obsłudze robotów, ich serwisie, w zakresie programowania i rozwijania aplikacji związanej z robotem, analityki danych czy wsparcia klienta.

Szacuje się, że wprowadzenie ulgi będzie kosztować budżet państwa około 150 milionów złotych w pierwszym roku jej obowiązywania. Według szacunków koszty ulgi, wraz z popularyzacją inwestycji robotycznych będą wzrastać, w ostatnim roku funkcjonowania ulgi wyniosą około 315 milionów złotych.

Ulga na robotyzację od kiedy i do kiedy?

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii ulga na robotyzację ma obowiązywać już od stycznia 2021 roku, choć warto zaznaczyć, że odpowiednia ustawa nie została jeszcze uchwalona. Z ulgi będzie można skorzystać przez 5 lat, czyli do końca 2025 roku. Oznacza to, że wydatki kwalifikowane muszą zostać poniesione w okresie od 1 stycznia 2021 do 31 grudnia 2025 roku.

Ulga na robotyzację została skonstruowana podobnie jak ulga na badania i rozwój. Dlatego koszty na robotyzację przedsiębiorcy będą mogli odliczyć w ciągu roku podatkowego. W momencie składania rocznego zeznania podatkowego firmy dokonają dodatkowego odpisu.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również