Ukraińcy ratunkiem dla Polski? Potrzeba prawie 700 tys. pracowników

Udostępnij

przejęcie odwrotneW marcu 2022 roku na 50 największych portalach rekrutacyjnych opublikowano niemal 360 tys. nowych ofert pracy. To o niemal 65 tysięcy, tj. blisko 22 proc. więcej niż w lutym br. i ponad 83 tysiące, tj. przeszło 30 proc. więcej niż w marcu 2021 r. oraz o 128 tysięcy, tj. 55 proc. więcej niż w marcu 2020 r.

Rynek pracy z nadwyżką odrobił straty

Trwająca od dwóch lat pandemia koronawirusa początkowo mocno poturbowała rynek pracy w Polsce. Jednak jak wynika z danych zebranych przez firmę Element dla Grant Thornton, pandemiczny kryzys przeszedł do historii, a rynek pracy od roku stale przybiera na sile.

Od marca 2021 roku roczna dynamika nowych ofert pracy publikowanych na 50 największych portalach rekrutacyjnych osiąga same dodatnie wyniki, które – nawet przy uwzględnieniu statystycznego efektu niskiej bazy – potwierdzają, że rynek pracy szybko otrząsnął się z lockdownu i kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa.

Wzrost/spadek liczby nowych ofert pracy opublikowanych na 50 największych portalach rekrutacyjnych w porównaniu z analogicznym miesiącem roku poprzedniego | źródło: GrantThoronton

W marcu liczba ofert pracy nie tylko kolejny miesiąc z rzędu była wyższa niż w analogicznym okresie dwa lata temu, ale również była najwyższa w całej historii badania Grant Thornton i przebiła barierę 350 tys. ogłoszeń.

– Ten wynik potwierdza przedstawianą od kilku edycji raportu tezę, że rynek pracy po głębokim załamaniu w 2020 roku nie tylko odrobił straty wywołane koronawirusem, ale zrobił to wręcz z silną nadwyżką, tzn. popyt na pracowników w Polsce jest obecnie znacznie wyższy niż przed pandemią – wskazują eksperci Grant Thornton.

Liczba nowych ofert pracy opublikowanych na 50 największych portalach rekrutacyjnych (w tys.) | źródło: GrantThoronton

– Pomimo pandemii, a teraz także wojny na Ukrainie, polski rynek pracy pozostaje bardzo silny. Pracodawcy nadal są aktywni – chętnie poszukują pracowników do swoich zespołów i robią to nie tylko częściej niż przed rokiem, ale też częściej niż dwa lata temu, a więc przed pandemią. Silne odbicie runku pracy widoczne w całym 2021 roku jest kontynuowane i marzec – a więc wysoka inflacja i wojna – nie zmienił tego obrazu – wskazuje Monika Smulewicz, partner w Grant Thoronton.

– Marzec 2022 roku był kolejnym miesiącem, w którym wyraźnie widać silny popyt na nowych pracowników i dotyczy to niemal każdej badanej przez nas profesji. To bardzo dobrze świadczy o kondycji polskich firm – niezależnie od wojny na Ukrainie i wysokiej inflacji, przedsiębiorcy i menedżerowie pozostają optymistami i zamierzają dalej rozwijać swoje organizacje. Właściwie nie ma grup zawodowych ani miast, w których dynamiki ofert pracy nie byłyby wyraźnie dodatnie w ujęciu rocznym – dodaje Maciej Michalewski, CEO Element. Recruitment Automation Software.

Poznań wciąż na szarym końcu

Biorąc pod uwagę sytuację w 10 największych aglomeracjach w Polsce, warto zwrócić uwagę, że od początku pandemii najgorzej sytuacja wyglądała w Poznaniu – to tam publikowanych było najmniej ogłoszeń o pracę, a także notowane były największe spadki w ujęciu rocznym.

Sytuacja jednorazowo zmieniła się w czerwcu 2021 roku, kiedy Poznań opuścił ostatnie miejsce i pod względem liczby ofert wyprzedził Katowice. Jednak w następnym miesiącu stolica Wielkopolski powróciła na ostatnią pozycję, a kolejne miesiące nie przyniosły w tej kwestii zmiany.

Nie inaczej było w marcu 2022 roku – w Poznaniu pojawiło się zaledwie 2,7 tys. nowych ogłoszeń o pracę (o 0,5 tys. więcej niż w analogicznym okresie rok temu), a w Katowicach – tylko 3,7 tys. ogłoszeń (o 1,2 tys. więcej niż w marcu 2021 roku).

Wśród badanych miast od początku pandemii najlepiej pod względem liczby aktywnych ofert pracy radzi sobie Warszawa. W marcu 2022 roku, w stolicy opublikowano aż 44,8 tys. ofert pracy (41 proc. więcej niż rok temu). Za stolicą Polski zawsze znajduje się Kraków (21,3 tys. ogłoszeń rekrutacyjnych, co stanowi wzrost o 40 proc. rok do roku) oraz Wrocław (13,8 tys. ogłoszeń, wzrost rok do roku o 49 proc.).

Liczba nowych ofert pracy w wybranych miastach w marcu 2022 roku (w tys.) i zmiana w stosunku do marca 2021 roku | źródło: GrantThoronton

W największych miastach Polski w przeliczeniu na 1000 mieszkańców przypada średnio 15,8 ofert pracy (wobec 11,1 rok temu). W marcu 2022 roku najwięcej ogłoszeń oferował Kraków – 27,3 ofert na każdy tysiąc osób. Tuż za Krakowem jest Warszawa, w której przypadało średnio 25 ofert na tysiąc mieszkańców. Nadal najgorzej wypada Poznań – w minionym miesiącu wskaźnik ten wyniósł tylko 5,1.

Liczba nowych ofert pracy przypadająca na 1000 mieszkańców w marcu 2022 roku | źródło: GrantThoronton

Prawie 700 tys. ofert dla obywateli Ukrainy

Biorąc pod uwagę 295 tys. ogłoszeń opublikowanych w samym marcu 2022 roku, oraz uwzględniając ogłoszenia, które zostały opublikowane w poprzednich miesiącach i w marcu nadal były aktywne, w marcu 2022 roku na portalach rekrutacyjnych w Polsce aktywnych było aż 681,5 tys. ogłoszeń. To o 15,6 proc. więcej niż w poprzednim miesiącu.

Osoby uciekające przed wojną nie powinny mieć więc problemu ze znalezieniem zatrudnienia.

Według danych Straży Granicznej i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, od wybuchu wojny do 5 kwietnia do Polski z Ukrainy wjechało bowiem 2,52 mln osób, lecz spośród nich PESEL (uprawniający do legalnej pracy w Polsce) uzyskało „zaledwie” 352,7 tys. osób w wieku produkcyjnym (18-65).

Teoretycznie, nawet jeśli więc wszystkie te osoby podjęłyby pracę – co jest często trudne, ponieważ wiele z tych osób to matki, mające pod opieką małe dzieci – zapełniłyby jedynie połowę wakatów na polskim rynku pracy.

– Mnogość ofert pracy w Polsce to dobra wiadomość dla obywateli Ukrainy uciekających do naszego kraju przez wojną. Być może nie zawsze będą oni w stanie znaleźć pracę w swoim zawodzie, ale z pewnością będą w stanie się tu utrzymać, podejmując – przy najmniej na początku – oferty poniżej swoich kwalifikacji – wskazuje Maciej Michalewski, CEO Element. Recruitment Automation Software.

Arkadiusz Jóźwiak
Arkadiusz Jóźwiak
Autor licznych felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii, a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Prelegent wielu konferencji inwestycyjnych oraz szkoleń online. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019 oraz zdobyciem statuetki NEXUS w kategorii Analityk Roku 2019.

Najnowsze

Zobacz również