Ukazały się pierwsze recenzje “Niezwyciężonego” – akcje Starward Industries nurkują

Starward Industries

Wczoraj po południu ukazały się pierwsze recenzje pierwszej produkcji polskiego producenta gier Starward Industries.

“Niezwyciężony” – długo oczekiwana gra na podstawie powieści Stanisława Lema – spotkała się z mieszanym przyjęciem ze strony branży, co wywołało ogromne rozczarowanie u akcjonariuszy Starward Industries. Miało to wpływ na notowania giełdowe spółki – jej akcje potaniały wczoraj aż o 32%, a dziś tracą kolejne 17,2%.

Co branża gamingowa sądzi o “Niezwyciężonym”? Sprawdz opinie nie ryzykuj

“Niezwyciężony” – debiutancka produkcja studia Starward Industries, oparta na powieści Stanisława Lema, utrzymana jest w estetyce “atompunkowej”, a jej akcja dzieje się na odległej, pozornie wymarłej planecie.

Na gracza poza tajemnicą, skrywaną na Regis III, czekają też trudne decyzje i zwroty akcji. Studio Starward Industries pracowało nad tym tytułem od 2018 roku. Gra w wersji na PC i konsole obecnej generacji trafi na rynek już 6 listopada. Wczoraj po południu opublikowane zostały pierwsze recenzje gry.

Są one dość zróżnicowane – najwyższą ocenę gra otrzymała od portalu Windows Central – 9/10. Najniższą notę gra otrzymała zaś od portalu Dexerto – 4/10. Co istotne, wiodący gamingowy portal – IGN również nie ocenił “Niezwyciężonego” zbyt pozytywnie: produkcja otrzymała od niego ocenę 5/10.


Plantwear

 

Partnerem portalu Portfel Polaka jest Plantwear S.A., polski producent zegarków i biżuterii, oferujący najwyższej jakości produkty wykonane z naturalnych surowców: drewna i kamieni szlachetnych. Odkryj piękno i unikalność modowych dodatków.

Wybierz biżuterię dla siebie!


W efekcie, na ten moment debiutancka gra studia Starward Industries zebrała na portalu Metacritic, na podstawie 18 recenzji branżowych, 69 punktów. Krytycy chwalą estetykę produkcji, dobrą fabułę, wierność książkowemu oryginałowi, świetnie zaprojektowane lokacje i oprawę muzyczną.

Wśród negatywnych aspektów produkcji wymieniane są zaś przede wszystkim: znikomy wpływ wyborów na fabułę, nierówne tempo produkcji, która potrafi się dłużyć i zbyt niski poziom trudności.

Załamanie na akcjach Starward Industries

Nie ma żadnych wątpliwości, że akcjonariusze Starward Industries spodziewali się lepszego przyjęcia “Niezwyciężonego” przez branżę.

W efekcie, uczestnicy rynku wczoraj masowo wyprzedawali swoje papiery wartościowe spółki, przez co ich kurs spadł aż o 32%. Co więcej, dziś przecena jest kontynuowana – akcje Starward Industries tracą 17,2%, a ich kurs osiągnął nowe historyczne minimum.

Wykres akcji Starward Industries

Analityk Trigon Domu Maklerskiego, Kacper Koproń uważa że recenzje potwierdzają jego obawy o potencjał sprzedażowy “Niezwyciężonego”. Wyjaśnia on, iż “recenzenci wskazują, że “Niezwyciężony” to gra z gatunku ‘symulator chodzenia’ (walking sim) gdzie nie ma szczególnie interesujących misji, gra jest dość liniowa i niezbyt skomplikowana o dość umiarkowanej grafice. Wydaje się, że gracze mają zasadniczo tendencję do niższego oceniania gry niż recenzenci dlatego raczej trzeba się nastawiać na oceny poniżej 70 proc. positive na Steam”.

W efekcie Kacper Koproń jest zdania, że prognoza 400 tysięcy sprzedanych kopii “Niezwyciężonego” to optymistyczny scenariusz, który jest zagrożony. Co więcej, pokrycie kosztów produkcji (poziom „Break Even”) analityk Trigon DM szacuje na 170-190 tysięcy sprzedanych sztuk. i widzi ryzyko, że przy takich ocenach nie uda się pokryć kosztów.

O Starward Industries

Starward Industries to krakowski producent gier komputerowych i konsolowych z segmentu Premium Indie, stworzony przez zespół posiadający wieloletnie doświadczenie w takich firmach jak CD Projekt Red, Reality Pump, czy Techland. Studio w sierpniu 2020 roku zadebiutowało na rynku NewConnect. Gamedev

Debiutanckim projektem Starward Industries jest “Niezwyciężony”. Gra miała ukazać się w setną rocznicę urodzin pisarza Stanisława Lema, w oparciu o którego powieść powstaje gra studia, czyli w 2021 roku, lecz ostatecznie jej premiera odbędzie się 6 listopada 2023.

W 2022 roku gamingowa spółka 11 bit studios nabyła walory Starward Industries za niespełna 6 milionów złotych, obejmując jeden papier po cenie 79 złotych oraz odkupując część istniejących akcji od prezesa i założyciela spółki po 10 PLN.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments