UE i USA zawarły porozumienie ws. pakietu obniżek ceł

333

flaga UEUnia Europejska zawarła porozumienie ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie pakietu obniżek ceł, które mają przyczynić się do zwiększenia wzajemnej wymiany towarowej, poinformowała Komisja Europejska. Zaznaczono, że ma to być początek procesu obniżek.

„To porozumienie korzystne dla obydwu stron będzie miało pozytywne skutki zarówno dla gospodarki Stanów Zjednoczonych, jak i Unii Europejskiej. Naszym celem jest, by ten pakiet obniżek taryf był początkiem procesu, który doprowadzi do dodatkowych porozumień”- oświadczyli we wspólnym stanowisku przedstawiciel USA ds. handlu zagranicznego Robert Lighthizer i unijny komisarz ds. handlu Phil Hogan.

W ramach umowy UE zniesie cła na import żywych i mrożonych produktów z homara z USA (ich import w 2017 r. przekroczył 111 mln USD) na podstawie klauzuli najwyższego uprzywilejowania (MFN), z mocą wsteczną od 1 sierpnia 2020 r.

Cła zostaną zniesione na okres pięciu lat. Komisja Europejska ma rozpocząć procedury, których celem będzie wprowadzenie tych zmian na stałe. Stany Zjednoczone zaś obniżą o 50% swoje stawki celne na niektóre produkty importowane z UE o średniej wartości 160 mln USD rocznie, w tym niektóre dania gotowe, niektóre wyroby ze szkła kryształowego, preparaty powierzchniowe, zapalniczki i części do zapalniczek.

Obniżki taryf w USA będą również dokonywane na zasadzie MFN z mocą wsteczną od 1 sierpnia 2020 r.

Poprzedni artykułPolski chleb był w 2019 r. prawie najtańszy w Europie
Następny artykułProducent gier People Can Fly szykuje się do wejścia na giełdę
Agencja informacyjna ISBnews od lat dostarcza najistotniejszych informacji o życiu gospodarczym zarówno dla inwestorów indywidualnych oraz instytucjonalnych. Szeroki przekój depesz ISBnews pozwala każdemu znaleźć interesujący go temat.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments