Udana premiera “Niezwyciężonego” – akcje Starward Industries jednak drastycznie tracą

Starward Industries

6 listopada miała miejsce oficjalna premiera “Niezwyciężonego”, pierwszej produkcji polskiego producenta gier Starward Industries. Gracze bardzo pozytywnie przyjęli nową produkcję – “Niezwyciężony” uzyskał na Steamie już ponad 250 opinii i aż 92% z nich jest pozytywnych.

Potencjał komercyjny gry okazuje się jednak dużo mniejszy niż początkowo zakładano. Z tego powodu akcje Starward Industries potaniały wczoraj aż o 21,7%, a dziś ich dotkliwa przecena jest kontynuowana.

“Niezwyciężony” dobrze przyjęty przez graczy Trójka przyjaciół gra na konsoli

“Niezwyciężony” – debiutancka produkcja studia Starward Industries, oparta na powieści Stanisława Lema, utrzymana jest w estetyce “atompunkowej”, a jej akcja dzieje się na odległej, pozornie wymarłej planecie.

Na gracza poza tajemnicą, skrywaną na Regis III, czekają też trudne decyzje i zwroty akcji. Studio Starward Industries pracowało nad tym tytułem od 2018 roku. Gra w wersji na PC i konsole obecnej generacji miała swoją premierę 6 listopada.

Jak już zostało wspomniane, gracze bardzo pozytywnie przyjęli nową produkcję – “Niezwyciężony” zebrał do tej pory na platformie Steam 253 recenzje i aż 92% z nich jest pozytywnych. Z kolei na portalu Metacritic debiutancka gra studia Starward Industries zebrała, na podstawie 27 recenzji krytyków, 70 punktów.

Szef marketingu Starward Industries, Maciej Dobrowolski w oficjalnym komunikacie przekazał, że “premiera i promocja gry idą zgodnie z założeniami. Wiedza odbiorców i zainteresowanie debiutem Starward Industries jest duże i cały czas rośnie, gdyż mamy przy tym bardzo zadowalające wyniki mediowe”.

Szef marketingu Starward Industries dodał, że “Niezwyciężony” trafił do tysiąca influencerów, w tym wielu najwyżej zasięgowych oraz znaczących mediów na całym świecie, a spółka nie chce zwalniać tempa i ma “bardzo precyzyjne plany marketingowe, w których zawierają się intensywne działania sprzedażowe, wizerunkowe w różnych wariantach, uwzględniając różne zmienne w sytuacji na rynku”.


Plantwear

 

Partnerem portalu Portfel Polaka jest Plantwear S.A., polski producent zegarków i biżuterii, oferujący najwyższej jakości produkty wykonane z naturalnych surowców: drewna i kamieni szlachetnych. Odkryj piękno i unikalność modowych dodatków.

Wybierz biżuterię dla siebie!


Prezes Starward Industries, Marek Markuszewski poinformował z kolei, że spółka “może się pochwalić także dobrą optymalizacją. Obniżone zostały również wymagania techniczne, dzięki czemu gra jest dostępna dla większej liczby odbiorców. “Niezwyciężony” otrzymał przy tym status: Steam Deck Verified, co oznacza, że gra doskonale działa także na tym typie konsoli”.

Zainteresowanie grą nie tak duże, jak oczekiwano?

Potencjał komercyjny “Niezwyciężonego” najprawdopodobniej okazał się jednak dużo mniejszy niż początkowo zakładano.

Tak zwany peak, czyli szczytowa liczba graczy mających uruchomioną daną produkcję w jednym momencie wynosi bowiem 1237 osób. Dla porównania, analitycy IPOPEMA Securities liczyli na peak rzędu 3-6 tysięcy, a analitycy Biura Maklerskiego mBanku na “kilka tysięcy”.

Ponadto, na liście globalnych bestsellerów Steam “Niezwyciężony” plasuje się obecnie dopiero na 68. miejscu, co oznacza, że gra nie cieszy się dużym zainteresowaniem jak na koszt produkcji, który pochłonęła. gaming

Miesiąc przed premierą członkowie zarządu Starward Industries poinformowali bowiem, że “na dzień wydania koszty produkcyjne “Niezwyciężonego” osiągną poziom zbliżony do 13 milionów złotych”.

Warto dodać, że cena standardowej wersji cyfrowej gry wynosi 29,99 USD, zaś wersji deluxe – 36 USD. “Niezwyciężony” jest również dostępny w wersji pudełkowej i kosztuje około 30 USD w wersji standardowej na PC i 34 USD w wersji standardowej na konsole. Edycja signature na PC kosztuje około 53 USD, zaś na konsole – około 58 USD.

Ponadto, okazuje się, że Starward Industries szacowało sprzedaż gry w pierwszym roku na 700 tysięcy egzemplarzy, z czego 40% miało trafić na PlayStation, a po 30% na Xboxa i PC. Dla porównania, po premierze produkcji IPOPEMA TFI oczekuje, że liczba sprzedanych kopii “Niezwyciężonego w ciągu pierwszych 12 miesięcy od premiery wyniesie “zaledwie” od 100 do 200 tysięcy kopii.

Załamanie na akcjach Starward Industries

Nie ma żadnych wątpliwości, że akcjonariusze Starward Industries również liczyli, że premiera “Niezwyciężonego” wywoła większe zainteresowanie graczy i obecnie nie kryją swojego rozczarowania.

W konsekwencji papiery wartościowe spółki straciły we wtorek aż 21,7% – i to przy zdecydowanie najwyższych obrotach spośród spółek notowanych na rynku NewConnect. Co gorsza, dziś przecena jest kontynuowana – akcje Starward Industries tanieją o kolejne 10,3%.

Warto dodać, że kurs walorów tej spółki gamingowej osiąga w tym tygodniu najniższą wartość w swojej historii.

Wykres akcji Starward Industries

O Starward Industries

Starward Industries to krakowski producent gier komputerowych i konsolowych z segmentu Premium Indie, stworzony przez zespół posiadający wieloletnie doświadczenie w takich firmach jak CD Projekt Red, Reality Pump, czy Techland. Studio w sierpniu 2020 roku zadebiutowało na rynku NewConnect.

Debiutanckim projektem Starward Industries jest “Niezwyciężony”. Gra miała ukazać się w setną rocznicę urodzin pisarza Stanisława Lema, w oparciu o którego powieść powstaje gra studia, czyli w 2021 roku, lecz ostatecznie jej premiera odbędzie się 6 listopada 2023.

W 2022 roku gamingowa spółka 11 bit studios nabyła walory Starward Industries za niespełna 6 milionów złotych, obejmując jeden papier po cenie 79 złotych oraz odkupując część istniejących akcji od prezesa i założyciela spółki po 10 PLN.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments