Ubezpieczenie samochodu dla 18 latka – ile może kosztować?

Udostępnij

ubezpieczenie samochodu dla 18latkaWykupienie ubezpieczenia OC to obowiązek każdego właściciela pojazdu. Także najmłodsi kierowcy muszą o to zadbać. Koszt wykupienia takiej polisy zależny jest jednak od wielu czynników. Jednym z nich jest właśnie wiek. Ile za ubezpieczenie OC samochodu zapłaci 18-latek?

Ubezpieczenia samochodowe dzielą się na dwie podstawowe grupy, czyli dobrowolne i obowiązkowe. OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, należy do tej drugiej grupy. Jest to obowiązkowe ubezpieczenie samochodu, które wykupić musi każdy właściciel pojazdu. Jest to ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków – z polisy pokrywane są ewentualne szkody spowodowane podczas zdarzeń drogowych. Statystycznie, młodzi kierowcy biorą w nich udział bardzo często. I nie ma wątpliwości, że ma to duży wpływ na cenę takiej polisy.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC dla 18 latka?

Koszt ubezpieczenia OC samochodu zależny jest od wielu czynników. Jednak wiek jest jednym z najistotniejszych. Jak to jest więc w przypadku świeżo upieczonych kierowców, którzy otrzymali prawo jazdy tuż po skończeniu 18 lat? Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu? Średnia cena zmienia się każdego roku, jednak 2023 jest to około 1400 zł. Oczywiście można trafić zarówno na nieco tańsze, jak i droższe polisy. Jednak wcześniej wymieniona kwota to obecny standard w przypadku osób w wieku 18, czy też 19 lat.

Czy to dużo? W porównaniu ze standardowymi składkami dla doświadczonych kierowców – bardzo. 18-latek zapłaci za OC bowiem około 3 razy więcej niż osoba starsza, ze znacznie większym stażem za kółkiem.

Dlaczego ubezpieczenie dla młodych posiadaczy pojazdów mechanicznych jest droższe?

Powodów jest tu kilka. Wiek jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na cenę OC, a wynika to przede wszystkim z braku doświadczenia młodego kierowcy. Tym samym taka osoba tworzy na drodze znacznie większe zagrożenie, niż ktoś, kto ma już za sobą lata bezwypadkowej jazdy. Oznacza to więc, że dla ubezpieczyciela, 18-letni kierowca wiąże się z dużo większym ryzykiem konieczności wypłacenia odszkodowania z polisy. Nic więc dziwnego, że w takim przypadku jest ona droższa. Warto wspomnieć również o tym, że statystyki również nie są przychylne dla młodych kierowców. Okazuje się bowiem, że osoby początkujące powodują znacznie więcej zdarzeń drogowych. Na szczęście każdy rok bezpiecznej i bezwypadkowej jazdy, oznacza niższy koszt OC.

Jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie auta dla młodych?

Ceny ubezpieczeń OC mogą mocno się między sobą różnić. Jak więc znaleźć ubezpieczenie dla młodych w stosunkowo najkorzystniejszej cenie? Najlepiej skorzystać w tym celu z dostępnych w sieci porównywarek, które umożliwiają wybór najtańszej polisy spośród wszystkich dostępnych opcji.

Co ciekawe, istnieją też sposoby, które pozwalają młodym osobom zaoszczędzić nieco na składce OC. Niektóre z nich są naprawdę skuteczne i przez to też chętnie wykorzystywane. Do najpopularniejszych należy oczywiście dopisanie do swojego ubezpieczenia innego, doświadczonego już kierowcę. W tedy ubezpieczyciel bierze pod uwagę zniżki, jakie ten wypracował przez lata bezwypadkowej jazdy. Warto zwracać równie uwagę na różnego rodzaju akcje promocyjne. Co ciekawe, firmy ubezpieczeniowe organizują je całkiem często, co daje szansę na sporą oszczędność. Po więcej przydatnych informacji na temat ubezpieczeń OC dla najmłodszych kierowców oraz innych wskazówek dotyczących polis samochodowych, warto zajrzeć na http://iledać.pl/.

Najnowsze

Zobacz również