Tusk składa nowe obietnice

182

– Zaproponujemy przeznaczenie 10 mld zł dla polskich gmin na remonty mieszkań; nie trzeba dawać wsparcia wielkim deweloperom, którzy będą budowali drogie osiedla, trzeba dać szansę polskim gminom na remonty mieszkań na wielką skalę – powiedział w piątek w Bytomiu lider PO Donald Tusk. To kolejna obietnica wyborcza, jaką zgłosił.

Tusk obiecuje

Tusk powiedział, że dziś wiele miast w Polsce jest niedofinansowanych.

– Bytom, tak jak każde inne miejsce w Polsce i tu na Śląsku, może być miejscem kapitalnym do życia (…) Widać wyraźnie jak pięknym miastem był i jak pięknym miastem może być Bytom, przynajmniej w tych istotnych, kluczowych fragmentach – stwierdził. – My będziemy proponowali te 10 mld (zł) dla polskich gmin na remonty mieszkań, bo te zasoby, podobnie jak w Bytomiu, one są wszędzie. Nie trzeba dawać wsparcia wielkim deweloperom, którzy będą budowali wielkie, drogie osiedla, trzeba dać szansę polskim gminom, polskim miastom na rewitalizację kamienic, na remonty na wielką skalę – dodał.

Jego zdaniem pomoże to uwolnić w skali całego kraju setki tysięcy mieszkań.

– To jest zasób, który właściwie powinien w dużym stopniu (…) wystarczyć na te pierwsze potrzeby mieszkaniowe – powiedział Tusk.

Tuskowi towarzyszył prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. Niejako potwierdził słowa lidera PO, mówiąc, że samorząd w mieście ma w zarządzie aż 80 kamienic, które można wyremontować i oddać do użytku.

– To pokazuje, jak duży jest potencjał tego miasta i że można te potrzeby mieszkańców zaspokoić remontując właśnie takie kamienice – wskazał. – W obecnej kadencji wyremontowaliśmy 351 mieszkań, z czego 230 właśnie w ramach tego programu (…) Wydaliśmy do tej pory na ten cel 93 mln zł – dodał.

Język śląski

Tusk został zapytany też o stanowisko ws. postulatu uznania języka śląskiego za język regionalny.

Jako Kaszeba mogę powiedzieć, że bardzo życzę wam konsekwencji w tej kwestii. Będę o tym rozmawiał m.in. w Radzionkowie. (…) Dobrze byłoby, żeby zrozumieli to ci, którzy do dzisiaj tego nie rozumieją, że dobrze pojęty regionalizm, kultura lokalna, regionalna to jest coś, co jest istotą polskości, a nie przeciwko polskości. Język śląski to jest część polskiego dziedzictwa – podkreślił szef PO.

Poprzedni artykułRoger Waters zaskarży wszystkich tych, którzy odwołują jego koncerty?
Następny artykułPompa ciepła i kocioł pelletowy – czy to połączenie się opłaca?
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments