Turystyka medyczna – wszystko, co musisz wiedzieć

Udostępnij

W dzisiejszych czasach wiele osób żyje w szybkim tempie, często zapominając, że ludzki organizm potrzebuje odpoczynku i nie poświęca wystarczająco dużo czasu na to, by odpowiednio zadbać o swoje zdrowie. Okres wakacji stanowi natomiast idealny czas na połączenie przyjemnego z pożytecznym, czyli odpoczynku z zabiegiem medycznym.

Nic więc dziwnego, że turystyka medyczna prężnie się rozwija i wartość tego segmentu liczy się już nawet nie w dziesiątkach, a w setkach miliardów dolarów. Nadal oczywiście jest ona domeną społeczeństw krajów zachodnich, Polska jednak coraz częściej staje się wybieraną przez nich destynacją, na co wpływ ma wiele czynników. Wyraz "zdrowie" zmienia się w wyraz "bogactwo"

Z jakimi kosztami wiąże się turystyka medyczna? Jakie zabiegi tutaj wchodzą w grę? Jak konkretnie nasz kraj wypada w tym segmencie na tle reszty Europy? Odpowiedzi na te pytania zostaną zaprezentowane w dalszej części tekstu, zacznijmy jednak od wyjaśnienia na czym dokładnie polega turystyka medyczna:

Turystyka medyczna – definicja

Turystyka medyczna to po prostu świadoma działalność człowieka, w której podróżny (turysta medyczny) ma na celu uzyskanie szeroko pojmowanej opieki zdrowotnej – zarówno we własnym kraju, jak i za granicą – polegającej przede wszystkim na zachowaniu lub uzyskaniu lepszego stanu zdrowia, i/lub estetycznego wyglądu własnego ciała. Taki wyjazd turysta oczywiście łączy z wypoczynkiem, regeneracją sił fizycznych i psychicznych, zwiedzaniem atrakcji i walorów turystycznych oraz rozrywką.

Turystyka medyczna, obok turystyki uzdrowiskowej oraz turystyki spa i wellness jest elementem turystyki zdrowotnej. Tacy turyści najpierw podejmują decyzję o zabiegu, a następnie podporządkowują do niej plan pobytu.

Początki turystyki medycznej

Turystyka medyczna nie jest wbrew pozorom wynalazkiem ostatnich lat. Swoimi korzeniami sięga ona starożytności. Leczenie uzdrowiskowe było już bowiem stosowane w starożytnej Grecji przez samego Hipokratesa. Świątynia Asklepiosa – boga medycyny, w starożytnej Grecji pełniła równocześnie rolę szpitala i sanatorium. Lekarstwa na różne dolegliwości objawiały się tam podczas snu. W leżącym nad Zatoką Sarońską Epidauros zachowały się ruiny tej budowli, a miejscowość tę uważamy dziś za kolebkę turystyki medycznej.

Kierunki turystyki medycznej dziś Tajlandia

Współcześnie jednak turystykę medyczną zdefiniowano jednak dopiero w połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Nazwano tak wyjazdy za granicę mieszkańców bogatych państw arabskich, Europy i Ameryki Północnej w celach medycznych. Dziś najpopularniejszymi kierunkami turystyki medycznej na świecie są:

  • Tajlandia
  • Indie
  • Singapur
  • Korea Południowa
  • Kostaryka
  • Izrael
  • Malezja
  • Meksyk
  • Brazylia.

W Europie zdecydowanie przodują natomiast Turcja, Polska i Czechy. Jeszcze kilkanaście lat temu w naszej części kontynentu dominowały Węgry, lecz w ostatniej dekadzie Polska i Czechy wyrobiły sobie markę znacznie bardziej atrakcyjnych kierunków.

Obecne trendy w turystyce medycznej

Powody wyjazdów na leczenie za granicę są różne. Zależą od kraju pochodzenia pacjenta. Dla większości turystów medycznych motywem podróży z tak zwanych krajów rozwiniętych do krajów rozwijających się są głównie znacząco niższe ceny i porównywalna jakość opieki medycznej. Jednak bywają też sytuacje odwrotne. Chorzy udają się do krajów wysoko rozwiniętych, ponieważ u siebie nie mają dostępu do najnowocześniejszych metod leczenia lub tylko tam stosuje się innowacyjne terapie.

Co istotne, w niektórych krajach, można poddać się praktykom, które gdzie indziej są niedozwolone. Głównym powodem medycznych wycieczek do krajów rozwijających się jest leczenie zębów i zabiegi chirurgii estetycznej. W krajach bogatych (Izrael, Singapur, Kanada) przybysze leczą raka i stosują terapię komórkami macierzystymi. Natomiast Tajlandia i Turcja wiodą prym w operacjach plastycznych oraz kosmetycznych.

Strategia marketingowa promująca turystykę medyczną

Wraz ze wzrostem konkurencji zaczęto rozszerzać sieć usług. Pojawiły się nowe strategie marketingowe. Kilka lat temu linie lotnicze Turkish Airlines wprowadziły potężną zniżkę na bilety lotnicze dla osób, które skorzystają z tureckiej opieki zdrowotnej. W 2017 roku rząd Indii wprowadził natomiast wizę medyczną, umożliwiającą zagranicznym pacjentom przebywanie w tym kraju do 60 dni. Wiza przewiduje dodatkowo możliwość wjazdu do Indii trzy razy w roku.

W Europie i Ameryce dominują zabiegi stomatologiczne Zabiegi stomatologiczne

Najwięcej osób wybiera opcję leczenia za granicą, kiedy w grę wchodzą kompleksowe zabiegi stomatologiczne. W Europie Zachodniej czy USA hollywoodzki uśmiech słono kosztuje. Bogatsi obywatele państw Europy Zachodniej kierują się zatem do Polski czy Czech, a mieszkańcy Stanów Zjednoczonych do Meksyku lub Kostaryki. Za cztery implanty w USA zapłacimy ponad 15 tysięcy dolarów, a w Ameryce Łacińskiej mniej niż połowę tej sumy. Nawet dodając koszty podróży i pobytu gra jest warta świeczki.

Na jakie zabiegi Amerykanie podróżują do Azji?

Kraje azjatyckie, takie jak Tajlandia, Indie, Singapur, Malezja i Korea Południowa, stały się natomiast celem podróży setek tysięcy Amerykanów poszukujących niedrogich – i zarazem najwyższej jakości – zabiegów kosmetycznych i ortopedycznych oraz operacji bariatrycznych.

Turystyka medyczna w Polsce

Turystyka medyczna w Polsce niezwykle dynamicznie się rozwija. Do naszego kraju niezwykle chętnie przyjeżdżają turyści medyczni z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Norwegii, Danii, Holandii, Belgii, Finlandii, a nawet Kanady i Stanów Zjednoczonych. Łącznie w takim celu przybywa do naszego kraju ponad 120 tysięcy podróżnych rocznie.

Najpopularniejsze zabiegi

Największą popularność zdobyły usługi stomatologiczne, chirurgia plastyczna i medycyna estetyczna oraz usługi okulistyczne. O jakich konkretnie zabiegach tutaj mowa?

Panie z Europy Zachodniej bardzo często poddają się w Polsce operacjom powiększenia piersi, plastyce nosa, liposukcji, modelowaniu pośladków oraz zabiegowi liftingu twarzy. Przy okazji modelują sobie usta, unoszą opadające powieki albo poprawiają kontur twarzy. Sporą popularnością cieszą się również usługi z zakresu ortopedii – wszczepienie endoprotezy stawu kolanowego lub biodrowego oraz operacje rekonstrukcyjne więzadeł.

To jednak nie wszystko. Z każdym rokiem do polskich prywatnych klinik ginekologicznych zgłasza się także coraz więcej zagranicznych par zainteresowanych zabiegiem in-vitro. Rodzime placówki dysponują już metodami dostępnymi w najbardziej renomowanych klinikach leczenia niepłodności na świecie, ale sama procedura jest o ponad połowę tańsza niż w Niemczech czy w Wielkiej Brytanii.

Największym hitem polskiej turystyki medycznej są jednak bezkonkurencyjnie usługi stomatologiczne. Szacuje się, że w naszym kraju korzysta z nich rocznie około 80 tysięcy zagranicznych pacjentów. Chodzi przede wszystkim o zabiegi implantologiczne – w Polsce wszczepienie jednego implantu zębowego to koszt około 5 tysięcy złotych. W Europie Zachodniej trzeba za to zapłacić nawet 3 razy tyle.

Dlaczego obywatele Europy Zachodniej wybierają Polskę?

Polską turystykę medyczną charakteryzuje zatem profesjonalna kadra medyczna na najwyższym poziomie, zabiegi po znacznie niższych cenach niż w krajach Europy Zachodniej oraz zapewnienie klientom ponadprzeciętnie komfortowych warunków.

Ile kosztuje turystyka medyczna? Lekarz chowający pieniądze do kieszeni

Wszystko zależy oczywiście od wyboru konkretnego zabiegu. W ubiegłym roku przeciętny zagraniczny turysta medyczny zostawił w polskim szpitalu, przychodni lub klinice średnio nieco ponad 4 tysiące złotych. Często zdarza się jednak, że podróżni fundują sobie znacznie bardziej kosztowne operacje, na które przeznaczają kwoty rzędu 30 tysięcy PLN. Dotyczy to w szczególności pań, które podczas takiego pobytu łączą kilka zabiegów medycyny estetycznej.

Doliczając do tego koszty podróży, pobytu w Polsce i wyżywienia, na czym zarabiają choćby hotele, restauracje i sklepy, można śmiało stwierdzić, że turystyka medyczna to branża gospodarki warta w naszym kraju kilka miliardów złotych.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również