Trudna sytuacja na rynku mieszkaniowym! Kawa z Agentem #17

684
Kawa z Agentem

Kawa z Agentem to nowy cykl emitowany na YouTube na kanale Portfel Polaka poświęcony tematyce rynku nieruchomości. Jeśli jesteś inwestorem lub po prostu ciekawi Cię rynek nieruchomości, a nie masz czasu przeglądać kilkunastu portali, aby być na bieżąco – to program właśnie dla Ciebie!

W kolejnym odcinku Amanda Postolska – założycielka i CEO RS Estate omówiła aktualną sytuację na rynku nieruchomości w Polsce.

Kawa z Agentem #17

Eksperci mówią jasno: ​Młodych nie będzie stać na własne mieszkanie​

Zdaniem ekspertów rocznie w Polsce powinno powstawać nawet 180 tysięcy mieszkań. W tym roku będzie to jednak trudne do zrealizowania. Z tego powodu młodym Polakom trudno będzie zdobyć własne lokum.

W tym roku liczba nowych inwestycji mieszkaniowych może spaść z 160 do 120 tysięcy. Jednocześnie, aby zrealizować Narodowy Program Mieszkaniowy do 2030 roku powinno właśnie powstawać 178 tysięcy nowych mieszkań rocznie. Program ten prawdopodobnie zakończy się więc fiaskiem.

Co gorsza na rynku mieszkaniowym widać już efekt gwałtownie kurczącej się zdolności kredytowej Polaków. W efekcie sprzedaż mieszkań może w tym roku spaść nawet o 30%. Przy jednoczesnym wzroście cen, wniosek jest prosty – młodzi Polacy nie będą mieli żadnej alternatywy dla najmu.

Klienci rezygnują z mieszkań – masowy spadek zdolności kredytowej​

Główną stopę procentową Rada Polityki Pieniężnej w maju podniosła o 0,75 punktu procentowego, do poziomu 5,25%. W dodatku od 1 kwietnia banki ostrzej oceniają zdolność kredytową klientów – do obowiązującej stopy doliczają 5 punktów procentowych. W efekcie popyt na kredyty drastycznie maleje – a stopy procentowe mają dalej rosnąć. W efekcie popyt na kredyty w tym roku ma spaść nawet o 70%.

W konsekwencji w pierwszym kwartale bieżącego roku w sześciu największych aglomeracjach deweloperzy sprzedali 10 400 lokali, podczas gdy rok temu liczba ta wyniosła 19 500. Mało tego, większość klientów kupuje za gotówkę lub bardzo mały kredyt. Inni stracili zdolność kredytową. Takie lokale są traktowane jako inwestycja w dobie wysokiej inflacji.

Dom surowy – pilnie sprzedam!

Ceny niegotowych domów zaczynają się od 200 tysięcy złotych. Najdroższe budynki do ukończenia kosztują jednak nawet 2 miliony PLN. Rosnące ceny materiałów i robocizny sprawiły jednak, że dom okazuje się niezwykle kosztowną inwestycją – często nawet niemożliwą do zrealizowania, jeśli wspomagamy się kredytem na wykończenie.

W konsekwencji wiele osób decyduje się na sprzedaż nieukończonych domów. W serwisie Otodom mamy obecnie o 11% więcej takich ofert niż rok temu.

Pułapka polskich hipotek

Według ekonomisty – prof. Leszka Pawłowicza ingerencja państwa w rynek, zwłaszcza w czasach kryzysu, nie może się utrwalać. Uważa on, że dwie ostatnie podwyżki stóp procentowych okazały się przesadą. Krytykuje on również proponowane przez rząd mechanizmy pomocy kredytobiorcom i postuluje systemowe przemodelowanie rynku – zastąpienie zmiennej stopy procentowej, stałą.

Prof. Leszek Pawłowicz widzi również ryzyko kryzysu na rynku nieruchomości w Polsce. Ostrzega również, że od nowego roku kredytobiorcy będą kwestionowali zawarte umowy oparte o WIBOR.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments