Trendy w budowie nowoczesnych osiedli mieszkaniowych

Udostępnij

Czasy, gdy deweloperzy ciasno zapełniali działki blokami, w celu maksymalizacji zysków odeszły już do przeszłości. Obecnie architekci projektują osiedla mieszkaniowe z troską o najdrobniejsze detale. Wszystko po to, aby były one dobrym miejscem do życia i to nie tylko na wizualizacji w folderze reklamowym. Zdają sobie oni sprawę, że dziś mieszkańcy oczekują dostępu do pełnej infrastruktury, chcą cieszyć się kontaktem z naturą w środku największej aglomeracji oraz oczywiście muszą czuć się bezpiecznie.

Jakie mamy zatem aktualne trendy w budowie nowoczesnych osiedli mieszkaniowych? Czym charakteryzują się “osiedla przyszłości” wybudowane w ostatnim czasie? Przekonamy się poniżej:

Ekologiczne rozwiązania

Osiedla ekologiczne narodziły się w krajach skandynawskich. Na kształt takiej inwestycji składają się nie tylko naturalne surowce, ale przede wszystkim wykorzystywanie alternatywnych źródeł energii. Ich zadaniem jest możliwie najmniejsza ingerencja w środowisko naturalne. Warto także wspomnieć, że energooszczędność to jeden z najważniejszych wymogów stawianych przez Unię Europejską. W efekcie, rozwiązania architektoniczne, które coraz bardziej wspierają tę ideę dziś opanowują również polski rynek mieszkaniowy.

Energooszczędność

Dzięki temu, nowoczesne osiedla mają zaprojektowane na dachach instalacje z panelami fotowoltaicznymi, które mają znaczący wpływ na zmniejszenie poboru energii z sieci miejskiej. To jednak nie koniec technologii optymalizujących produkcję i zużycie ciepła w budynkach na nowoczesnych osiedlach. Standardowymi rozwiązaniami z tego zakresu stają się już pompy ciepła oraz systemy rekuperacji, które będą zapobiegały utratom ciepła przez wentylację w budynkach mieszkalnych.

Termoizolacja i retencja wody Zielone, roślinne dachy wieżowców

Skutki globalnego ocieplenia są jednak szczególnie odczuwalne latem, kiedy temperatury regularnie przekraczają 30 stopni Celsjusza. Upalne dni i noce są tym bardziej dotkliwe, jeśli przestrzeń, w której żyjemy, łatwo się nagrzewa i długo trzyma ciepło. Z tego powodu dzisiejsze osiedla stawiają na jasne elewacje i zielone dachy. Zwłaszcza to ostatnie rozwiązanie niesie za sobą wiele korzyści. Starannie dobrana roślinność, umieszczona na dość rozległej powierzchni dachu, stanowi barierę dla zanieczyszczeń, pochłania dwutlenek węgla i produkuje tlen – szacuje się, że 15 metrów kwadratowych zielonego dachu może wyprodukować tlen dla dziesięciu osób. Co więcej, zielone dachy gwarantują również świetną termoizolację – i to zarówno latem, jak i zimą.

To jednak nie wszystko. Dziś także na przestrzeniach pomiędzy budynkami tworzy się zielone parki, a parkingi umieszcza się pod ziemią. Coraz popularniejszym rozwiązaniem są także tak zwane “ogrody deszczowe” wspierające małą retencję wody. Pozwala to zapobiegać suszy i zmniejsza zużycie wody.

Naturalnie, funkcja powyższych rozwiązań nie ogranicza się tylko do poprawy jakości życia mieszkańców – choć ta jest niezaprzeczalna. Wszystkie wymienione udogodnienia mają realny wpływ na środowisko. Na zielonych, dobrze nawodnionych osiedlach dobrze czują się również ptaki i pożyteczne owady. Z tego powodu na takich osiedlach pojawiają się również domki i budki dla nich. To sprawia, że mamy tutaj do czynienia z sielskimi i bardzo przyjemnymi miejscami, a jednocześnie przestrzenią przyjazną zarówno dla ludzi jak i zwierząt.

Przyjazne otoczenie Wspólna przestrzeń dla mieszkańców na dziedzińcu

Coraz więcej osób poszukuje mieszkań ergonomicznych, o przemyślanym i funkcjonalnym rozkładzie. Mają przede wszystkich pozwalać na indywidualną aranżację przy maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni, ale poza obserwowaniem jak będzie wyglądał przyszły lokal, dla nowych mieszkańców coraz bardziej liczy się całe otoczenie osiedla i przestrzenie wspólne. Wynika to z faktu, iż zaczęliśmy mieć dosyć pośpiechu i mijania się bez słowa. W konsekwencji, życie społeczne – szczególnie w małych, sąsiedzkich społecznościach – przeżywa prawdziwe odrodzenie.

Dlatego deweloperzy na terenie inwestycji planują miejsce na place zabaw, boiska, strefy fitness, czy też wspomniane już zielone dziedzińce, które są miejscem spotkań mieszkańców. Osiedlowe centra rekreacji cieszą się dużym zainteresowaniem. Dodatkowo standardem stają się wygodne i przestronne garaże oraz wystarczająca liczba miejsc postojowych.

Odpowiedni design

Nowoczesne osiedla są projektowane z uwzględnieniem aspektu dopasowania budynków do otoczenia, w którym mają się znaleźć. W tym przypadku typową dziś praktyką jest harmonijne wkomponowanie osiedla w tkankę miejską. Dlatego projektanci przeprowadzają dokładną analizę, aby dowiedzieć się jak najwięcej o tym, co wcześniej znajdowało się na terenie działki i co mieści się w najbliższym sąsiedztwie osiedla.

Dzięki temu możliwe jest stworzenie nowoczesnych budynków, które jednocześnie powstają w duchu poszanowania istniejącej już architektury okolicy. Nowoczesne osiedla dobrze wkomponowane w otoczenie charakteryzują się stonowaną kolorystyką i rezygnacją z niestandardowych, krzykliwych rozwiązań w projektach brył budynków.

Obowiązkowy ogródek Ogródek i przybory z nim związane

Z badań przeprowadzonych po pierwszej fali pandemii COVID-19 wynika, że aż 85% Polaków planujących zakup mieszkania uważa posiadanie ogródka za coś naprawdę ważnego lub nawet bardzo ważnego. Co ciekawe, przed 2020 rokiem, tylko zależało na tym aspekcie mniej niż 10% badanych. W efekcie, dziś podział na pożądane mieszkania na ostatnim piętrze i tańsze, niechciane lokale na parterze ostatecznie zanikł. Ogródki i tarasy stały się punktem niezbędnym w budowie nowoczesnych osiedli mieszkaniowych. W przypadku wyższych pięter ich substytut stanowią jak największe balkony.

Urządzenia typu Smart Home stosowane na szeroką skalę

Czym jest Smart Home?

Smart Home to zbiorcza nazwa dla systemów i urządzeń do automatyki domowej. Podstawą tej technologii jest tak zwany Internet Rzeczy (z angielskiego Internet of Things) czyli koncepcja przedmiotów połączonych w sieć, które mogą się komunikować między sobą i z którymi skomunikować mogą się też sami użytkownicy.

Rozwiązanie zostało przeniesione na grunt domów prywatnych z przestrzeni biurowej. Pierwotnym jego zadaniem było wspieranie działań proekologicznych. Dziś technologia również sprzyja środowisku, ale jej naczelnym celem jest poprawa komfortu życia korzystających z niej ludzi. Tak więc założenie koncepcji Smart Home jest takie, by zmaksymalizować funkcjonalność i komfort mieszkania, a jednocześnie wnieść bezpieczeństwo na najwyższy poziom. W parze z tym powinno jeszcze iść zmniejszenie kosztów życia, choćby przez obniżenie rachunków za prąd.

Rozwiązania z obszaru Smart Home na nowoczesnych osiedlach Tablet z uruchomioną aplikacją Smart Home

Dziś technologia Smart Home staje się bazowym elementem nowoczesnego osiedla. O jakich rozwiązaniach z tego obszaru tutaj mowa? O systemach inteligentnego ogrzewania ze specjalnymi głowicami termostatycznymi, w jakie wyposaża się grzejniki; oraz automatyce mieszkaniowej umożliwiającej domownikom szybkie i wygodne wyłączenie oświetlenia, ogrzewania i zasilania gniazd elektrycznych w lokalu. Dzięki tym rozwiązaniom użytkownicy mogą choćby na bieżąco śledzić aktualne zużycie energii przy pomocy specjalnej aplikacji mobilnej stworzonej na smartfony.

Więcej na temat koncepcji Smart Home przeczytasz tutaj.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również