Trader21: W 2018 r. FED zmienił podejście do rynków [VIDEO]

202

Trader21 to już żywa legenda polskiego rynku inwestycji. Jest też częstym gościem mediów. W czasie tego typu wywiadów przybliża słuchaczom i widzom skomplikowane zagadnienia dot. ekonomii i gospodarki. Teraz, w rozmowie z ComapricTV, bez owijania w bawełnę, wyjaśnia w jakim chorym świecie żyjemy i dlaczego jesteśmy okradani przez inflację.

 Bardzo dużo się zmieniło pod koniec 2018 roku. Przez cały 2017/2018 Fed, który jest najważniejszym na świecie bankiem centralnym, mając wpływ nie tylko na globalną ekonomie, ale także na cały świat finansów – zmienił w zasadzie podejście do rynków o 180 stopni. Odkąd Powell został wybrany, sygnalizował od początku, że dla niego najważniejszy jest przeciętny Amerykanin. Czyli podnosimy stopy procentowe i doprowadzamy do normalizacji polityki monetarnej. Rynki są ważne, ale nie najważniejsze. Podnosił stopy, redukował bilanse, ale wystarczyły spadki o 20 procent na SP500, aby zmienił swoje podejście – zauważył gość programu.

Trader21 podkreśla, że w czasach Grahama mieliśmy pozytywne stopy procentowe, czyli zwykła osoba mogła kupić obligacje albo akcje. W tamtym czasie akcje kupowano tylko i wyłącznie dla dywidendy. Nikt nawet nie myślał o tym – kupię dzisiaj, sprzedam jutro. Po prostu kupię akcje dobrej spółki, będę co roku inkasował 4-5 procent dywidendy. Bardzo podobnie było z obligacjami. Kupię po prostu obligacje, dlatego że one mi gwarantują utrzymanie pieniędzy, a tak naprawdę siły nabywczej, plus był dodatkowy 3-4%.

Także inwestowanie w czasach Grahama było nieporównywalnie prostsze niż jest dzisiaj ze względu na fakt, że po pierwsze on żył w czasach parytetu złota, czyli banki centralne nie miały praktycznie możliwości zwiększenia podaży waluty i niszczenia jej. Nie miały możliwości wpływania na cykle koniunkturalne i tak na prawdę manipulowanie nimi do wywoływania sztucznych hoss, bess, krachów, tak jak się to dzisiaj odbywa. Natomiast dzisiaj żyjemy w całkowicie innym otoczeniu i dlatego też zdecydowałem się to opisać. Jedną z części jest właśnie system monetarny, gdzie pokazuję jak przechodziliśmy całą ewolucję, czy raczej deewolucję, czym powinno się to raczej nazwać.

Czego jeszcze dowiesz się z filmu?

  • Czy czeka nas kryzys gospodarczy?
  • Dlaczego banki centralne dodrukowują pieniądz?
  • Dlaczego PKB fałszuje rzeczywistość?
  • Czy warto inwestować w złoto?

Inteligentny Inwestor XXI wieku – książka Tradera 21

Na rynku ukazała się też pierwsza książka Tradera21, założyciela IndependentTrader.pl, dwukrotnie uznanego za najlepszy blog finansowy w Polsce. To naprawdę wyjątkowa pozycja na polskim rynku wydawniczym. „Inteligentny Inwestor XXI wieku” to aż 4 tomy ponadczasowej wiedzy, która jest z kolei efektem 15-letniego doświadczenia autora na rynkach finansowych. Publikacja sprzedaje się w rekordowych ilościach i zbiera fantastyczne opinie! Na polskim rynku jest to produkt wybitnie unikalny.

Więcej na temat książki możesz dowiedzieć się tutaj.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments