Trader21: W 2018 r. FED zmienił podejście do rynków [VIDEO]

1082

Trader21 to już żywa legenda polskiego rynku inwestycji. Jest też częstym gościem mediów. W czasie tego typu wywiadów przybliża słuchaczom i widzom skomplikowane zagadnienia dot. ekonomii i gospodarki. Teraz, w rozmowie z ComapricTV, bez owijania w bawełnę, wyjaśnia w jakim chorym świecie żyjemy i dlaczego jesteśmy okradani przez inflację.

 Bardzo dużo się zmieniło pod koniec 2018 roku. Przez cały 2017/2018 Fed, który jest najważniejszym na świecie bankiem centralnym, mając wpływ nie tylko na globalną ekonomie, ale także na cały świat finansów – zmienił w zasadzie podejście do rynków o 180 stopni. Odkąd Powell został wybrany, sygnalizował od początku, że dla niego najważniejszy jest przeciętny Amerykanin. Czyli podnosimy stopy procentowe i doprowadzamy do normalizacji polityki monetarnej. Rynki są ważne, ale nie najważniejsze. Podnosił stopy, redukował bilanse, ale wystarczyły spadki o 20 procent na SP500, aby zmienił swoje podejście – zauważył gość programu.

Trader21 podkreśla, że w czasach Grahama mieliśmy pozytywne stopy procentowe, czyli zwykła osoba mogła kupić obligacje albo akcje. W tamtym czasie akcje kupowano tylko i wyłącznie dla dywidendy. Nikt nawet nie myślał o tym – kupię dzisiaj, sprzedam jutro. Po prostu kupię akcje dobrej spółki, będę co roku inkasował 4-5 procent dywidendy. Bardzo podobnie było z obligacjami. Kupię po prostu obligacje, dlatego że one mi gwarantują utrzymanie pieniędzy, a tak naprawdę siły nabywczej, plus był dodatkowy 3-4%.

Także inwestowanie w czasach Grahama było nieporównywalnie prostsze niż jest dzisiaj ze względu na fakt, że po pierwsze on żył w czasach parytetu złota, czyli banki centralne nie miały praktycznie możliwości zwiększenia podaży waluty i niszczenia jej. Nie miały możliwości wpływania na cykle koniunkturalne i tak na prawdę manipulowanie nimi do wywoływania sztucznych hoss, bess, krachów, tak jak się to dzisiaj odbywa. Natomiast dzisiaj żyjemy w całkowicie innym otoczeniu i dlatego też zdecydowałem się to opisać. Jedną z części jest właśnie system monetarny, gdzie pokazuję jak przechodziliśmy całą ewolucję, czy raczej deewolucję, czym powinno się to raczej nazwać.

Czego jeszcze dowiesz się z filmu?

  • Czy czeka nas kryzys gospodarczy?
  • Dlaczego banki centralne dodrukowują pieniądz?
  • Dlaczego PKB fałszuje rzeczywistość?
  • Czy warto inwestować w złoto?

Inteligentny Inwestor XXI wieku – książka Tradera 21

Na rynku ukazała się też pierwsza książka Tradera21, założyciela IndependentTrader.pl, dwukrotnie uznanego za najlepszy blog finansowy w Polsce. To naprawdę wyjątkowa pozycja na polskim rynku wydawniczym. „Inteligentny Inwestor XXI wieku” to aż 4 tomy ponadczasowej wiedzy, która jest z kolei efektem 15-letniego doświadczenia autora na rynkach finansowych. Publikacja sprzedaje się w rekordowych ilościach i zbiera fantastyczne opinie! Na polskim rynku jest to produkt wybitnie unikalny.

Więcej na temat książki możesz dowiedzieć się tutaj.

Poprzedni artykułHistoria gospodarki, czyli jak do cholery to wszystko jakoś się kręci od tysięcy lat!? Część 1
Następny artykułInwestowanie w spółkę zbierającą dane medyczne – Krzysztof Mędrala z MedApp S.A. [VIDEO]
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments