Tauron zawarł partnerstwo z Microsoftem ws. inteligentnego miasta we Wrocławiu

0
Wrocław

Tauron Polska Energia i Microsoft zawarły strategiczne partnerstwo, którego celem jest współpraca w zakresie transformacji energetycznej i cyfrowej. Jednym z kluczowych obszarów porozumienia jest wspólne działanie w obszarze Inteligentnego Miasta we Wrocławiu, podał Tauron.

W ramach projektu Inteligentne Miasto Tauron, przy wsparciu technologii Microsoft, dostarczy wrocławianom usługi, które wpłyną na oszczędność energii, usprawnienie ruchu ulicznego, zwiększenie bezpieczeństwa i ochronę środowiska. Mieszkańcy będą mieli dostęp do przydatnych informacji o jakości powietrza, wolnych miejscach parkingowych oraz natężeniu ruchu, podkreślono.

„W obszarze Smart City wraz z Microsoftem budujemy naszą ofertę usług dla miast. We Wrocławiu przetestujemy wdrożenie przydatnych w codziennym życiu usług, dzięki którym m.in. wygodniej i bezpieczniej będzie można poruszać się po mieście” – powiedział wiceprezes zarządu ds. finansów Taurona Krzysztof Surma, cytowany w komunikacie.

Infrastruktura i dane, którymi dysponuje Tauron, otwierają dostęp do obszarów, które realnie wpływają na środowisko i jakość życia mieszkańców. Smart City to złożony mechanizm technologiczny, społeczny i infrastrukturalny, który musi sprostać zmieniającej się rzeczywistości. Rozwiązaniem są technologie, pozwalające na analizę wielu danych i w konsekwencji wdrażanie projektów podnoszących poziom funkcjonowania miast, wyjaśniono.

Współpraca Taurona z Microsoftem ma na celu stworzenie uniwersalnego systemu operacyjnego dla miasta, który w przyszłości znalazłby zastosowanie w wielu polskich aglomeracjach, podano również.

W ramach projektu Microsoft udostępni środowiska informatyczne Azure oraz Power BI, które posłużą do opracowania platformy do analizowania danych. Dzięki czemu możliwe będą wizualizacja i raportowanie danych oraz budowanie modeli predykcyjnych, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa informacji, wynika z materiału.

Współpraca obejmie również budowę centrum kompetencyjnego, w ramach którego Microsoft przeprowadzi szereg warsztatów dla pracowników Taurona, uwzględniających wizję cyfrowej transformacji. Transfer kompetencji oraz wiedzy w zakresie wykorzystania środowiska Azure oraz aplikacji Power BI ma wesprzeć spółkę energetyczną w rozwoju jej oferty z obszaru inteligentnych miast oraz planowaniu wielopoziomowej transformacji cyfrowej w Tauronie, podsumowano.

Tauron Polska Energia jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments