Kolejnych tarcz nie będzie? Polskę nie stać już na takie programy?

286

Nie jest jasne, czy wkrótce nie czeka nas drugi lockdown. Tyle że jednego możemy być już ponoć pewni. Nowych tarcz antykryzysowych raczej już nie będzie. Sugeruje to Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR).

Tarcze nie są już konieczne?

Sytuacja gospodarcza jest stabilna i nie wymaga – przynajmniej obecnie – aż tak znacznej skali pomocy publicznej jak w drugim kwartale. Nie uważam, że to już jest ten moment, kiedy potrzebne jest dodatkowe wsparcie – powiedział w rozmowie z Business Insider Polska Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR).

Dodał nawet, że wcześniejsza pomoc miała zabezpieczać firmy na dłuższy czas i jego zdanie tak też się stało.

Polskę nie stać już na nowe tarcze?

Prezes PFR dodał, że przez tarczę wzrósł deficyt i zadłużenie kraju. Alternatywą była jednak – jak podkreślał – fala upadłości firm. Jego słowa można jednak chyba też odczytać w ten sposób, że jako kraju nie stać nas już na kolejne programy pomocowe.

Borys zapewnia jednak, że gospodarka jest przygotowana na drugą falę pandemii.

Ważne, że odbicie gospodarcze w trzecim kwartale było bardzo dynamiczne i wchodzimy w obecną falę pandemii z aktywnością gospodarczą na poziomie ok. 95 proc. sprzed COVID-19, stabilnym rynkiem pracy, przyrostem depozytów firm o ponad 50 mld zł i dużą nadwyżką handlu. To pokazuje, że sytuacja gospodarcza jest stabilna i nie wymaga – przynajmniej obecnie – aż tak znacznej skali pomocy publicznej jak w drugim kwartale. Nie uważam, że to już jest ten moment, kiedy potrzebne jest dodatkowe wsparcie – mówił.

Dodał też, że „decyzje o dalszym, czy też silniejszym wsparciu leżą w gestii rządu, to on rozważy, czy pomoc jest konieczna. Finanse publiczne są pod kontrolą i przestrzeń w budżecie w mojej ocenie do takich działań istnieje.”

Nie jest jasne, czy sytuacja w szpitalach nie zmusi rząd do wprowadzenia pełnego lockdownu. Koronawirus staje się bowiem coraz większym problemem. Dziś liczba zakażonych COVID-19 wyniosła 6526, a liczba zmarłych aż 116. Rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz zapowiedział dziś mediom, że rząd rozważa objęcie 100 powiatów czerwoną strefą.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments