Sztuczna inteligencja zabierze prace… kobietom?

Udostępnij

Aż 80 proc. pracujących kobiet może zostać dotkniętych zmianami, jakie na rynku pracy wywoła rozwój sztucznej inteligencji.

AI zabierze pracę głównie kobietom?

Jak wynika z raportu opublikowanego przez Kenan-Flagler Business School z Uniwersytetu Karoliny Północnej, 79 proc. pracujących kobiet w USA (przeliczając to na liczby to prawie 59 milionów) pracuje dziś w branżach, które są „podatne na zakłócenia i efekty automatyzacji”, jakie ma wywołać rozwój sztucznej inteligencji. Mężczyźni też są zagrożeni utratą pracy, ale dot. to tylko 58 proc.

Z kolei Goldman Sachs uważa, ze programy takie jak ChatGPT, „mogą potencjalnie przekształcić rynek pracy, narażając większość miejsc pracy w kraju na automatyzację”.

Intuicyjnie wielu z nas to ocenia w ten sposób, że łatwiej będzie zautomatyzować niektóre z prac biurowych niż prace stolarskie, elektryczne czy usuwanie szkodników – czyli wiele z tych ręcznych usług i prac produkcyjnych, którymi znacznie częściej zajmują się mężczyźni – skomentowała dla CNN Julia Pollak, główna ekonomistka internetowej giełdy pracy ZipRecruiter.

Z kolei Mark McNeilly, profesor praktyki marketingu w szkole Kenan-Flagler i główny autor badań, dodał, że większość pracujących kobiet jest zatrudnionych na stanowiskach umysłowych. W przypadku mężczyzn to 50%. Najbardziej zagrożone są więc kobiety, które pracują jako wsparcie biurowe i administracyjne czy pełnią funkcje w służbie zdrowia, edukacji, branży szkoleń i bibliotekach.

CNN przeanalizowała też badania, jakie przeprowadziło Revelio Labs, specjalizujące się w gromadzeniu i analizie publicznie dostępnych danych dotyczących siły roboczej. Firma wymieniła zawody, które mogą zostać najbardziej zmienione przez rozwój sztucznej inteligencji. I tak okazało się, że AI może zabrać pracę osobom, które obsługują rachunki i konta (82,9 proc. stanowisk ma być zagrożonych), są specjalistami z działów płac i kadr (79,7 proc.), sekretarkami (74,3 proc.), edytorami tekstów (65,4 proc.) oraz księgowymi (65 proc.). Dodajmy, że w tych zawodach aż 71 proc. pracowników w USA to kobiety.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również