Szkółka piłkarska dla dziecka – czy warto i jak wybrać dobrą?

521
Dzieci w szkółce piłkarskiej

UEFA Euro 2020 już za nami. Polska reprezentacja – jak w każdym wielkim turnieju piłki nożnej w XXI wieku, z wyjątkiem Euro 2016 – zawiodła na całej linii, a nowym mistrzem Europy w futbolu w pełni zasłużenie została reprezentacja Włoch. Z całą pewnością, podczas tej imprezy wielu rodziców zauważyło, że ich dziecko odziedziczyło po nich pasję do piłki nożnej. W efekcie zastanawiają się oni czy zapisać swojego kilkuletniego potomka do szkółki piłkarskiej.

Czy warto zdecydować się na taki krok? Czym kierować się przy wyborze odpowiedniej szkółki piłkarskiej? Przekonamy się poniżej:

Zalety zapisania dziecka do szkółki piłkarskiej

Prawidłowy rozwój dziecka dzięki zróżnicowanym treningom

Piłka nożna jest naszym sportem narodowym. Jest to także znakomita forma aktywności ruchowej na świeżym powietrzu dla dziecka. Futbol doskonale rozładowuje niespożyte pokłady energii, jakie tkwią w każdym dziecku, a jednocześnie wspiera prawidłowy rozwój malucha. Wszystko dzięki zróżnicowanym treningom, które nie opierają się jedynie na doskonaleniu technicznych umiejętności, takich jak prowadzenie piłki przy nodze, ale również łączą w sobie elementy ćwiczeń z zakresu aerobiku oraz przeróżnych gier i zabaw.

Dotlenienie organizmu

W czasie treningu piłki nożnej dzieci biegają, skaczą i ścigają się między przeszkodami. Podczas takich intensywnych aktywności organizm dziecka pobiera zwiększone ilości tlenu, co wzmacnia płuca i serca, a także sprawia, że wszystkie narządy i komórki zostają odpowiednio dotlenione. Wszystkie, a zwłaszcza mózg – regularna gra w piłkę poprawi więc zdolność koncentracji malucha i jakość jego snu, pośrednio wpływając również na lepsze wyniki w nauce naszego malucha.

Odporność na urazy i schorzenia

Ponadto, ćwiczenia wykonywane podczas treningów piłkarskich angażują wiele grup mięśniowych. Ważna jest nie tylko szybkość i wytrzymałość, ale też gibkość. Piłkarskie aktywności wzmacniają i uelastyczniają mięśnie, a także zwiększają sprężystość torebek stawowych. Maluch, który regularnie trenuje, jest mniej podatny na urazy, nie tylko złamania i zwichnięcia, ale też skrzywienia kręgosłupa.

Regularna aktywność w dzieciństwie jest więc inwestycją w dobry stan zdrowia w przyszłości. Zapobiega pojawieniu się poważnych chorób – cukrzycy, astmy, nadciśnienia tętniczego czy miażdżycy, a także wszelkich dolegliwości, które wywołuje otyłość.

Nauka współpracy

To jednak nie wszystko. Warto pamiętać, że piłka nożna to sport zespołowy. Bez współpracy i wspólnego dążenia do celu drużyna nie wygra żadnego meczu. Dlatego trenerzy wpajają dzieciom tę wartość już od początku przygody z futbolem. Maluchy uczą się, że tylko dzięki połączeniu swoich sił, umiejętności i talentów mogą osiągnąć sukces, oraz że egoistyczne zachowanie psuje praktycznie każdą akcję na murawie, nawet tę fantastycznie rozegraną.

Pewność siebie i łatwość w nawiązywaniu kontaktów

Dzięki treningom i meczom dzieci budują również swoją pewność siebie i łatwiej nawiązują Młodzi zawodnicy grający mecz w szkółce piłkarskiej kontakty. Takie stałe relacje z rówieśnikami spoza klasy w szkole lub grupy w przedszkolu to doskonała okazja do ćwiczenia otwartości i poprawy umiejętności społecznych. Często zdarza się, że w drużynie tworzą się przyjaźnie, a koledzy z zespołu zostają najlepszymi przyjaciółmi, nierozłącznymi również poza boiskiem.

Nauka dyscypliny

To jednak wciąż nie koniec korzyści. Otóż treningi, wyjazdy na mecze i turnieje wymagają od dziecka dyscypliny. Maluch musi się więc nauczyć systematyczności, punktualności i poświęcenia – czyli w tym przypadku umiejętności zorganizowania sobie czasu tak, aby pogodzić ze sobą wszystkie obowiązki. Dodatkowo w wielu szkołach sportowych w rozgrywkach ligowych czy turniejach brać udział mogą tylko te dzieci, które dobrze się uczą.

Jak już widzimy, z całą pewnością warto zapisać dziecko do szkółki piłkarskiej, zwłaszcza jeśli odziedziczyło ono po rodzicach zamiłowanie do futbolu. Ilość korzyści wynikająca z uprawiania tego sportu przez malucha w szkółce naprawdę robi wrażenie. Warto wiedzieć, że najlepszy wiek do rozpoczęcia treningów piłkarskich wynosi od 3 do 6 lat. Czym natomiast należy się kierować, aby wybrać najlepszą szkółkę piłkarską dla dziecka?

Jak wybrać najlepszą szkółkę piłkarską dla dziecka?

Kryteriów, na które musimy zwrócić uwagę jest wbrew pozorom dość sporo. Choć trenowanie piłki nożnej wydaje się prostą rzeczą, w rzeczywistości wyszkolenie malucha na piłkarza to długi i skomplikowany proces. Dobrze, więc jeśli już od samego początku jest on prowadzony we właściwy sposób i pod okiem fachowców.

Lokalizacja i godziny zajęć

Lokalizacja

Na samym początku warto zaznaczyć, że szkółka piłkarska, do której chcemy zapisać dziecko nie może być zlokalizowana w zbyt dużej odległości od naszego domu. Co prawda, powszechnie znane są przypadki wielkich piłkarzy, którzy dojeżdżali codziennie po kilkadziesiąt kilometrów, aby tylko móc trenować. W obecnych czasach lepiej jednak poszukać czegoś bliżej nas, aby dodatkowo nie męczyć siebie i dziecka długimi podróżami. W końcu można w ten sposób skutecznie zniechęcić malucha do futbolu.

Godziny zajęć

Ważnym jest także, w jakich godzinach odbywają się zajęcia. Niestety, niektóre szkółki prowadzą swoje zajęcia we wczesnych godzinach, uniemożliwiając dotarcie do nich każdemu, kto chodzi do typowej pracy.

Kadra szkoleniowa

Dobry trener kluczem do sukcesu

Kluczowym czynnikiem przy wyborze najlepszej szkółki piłkarskiej dla dziecka powinna być jednak kadra szkoleniowa. Kwalifikacje trenerskie oraz pedagogiczne podejście i doświadczenie pracy z dziećmi są w tym wypadku czymś bezcennym. Dzięki temu będą mogli sprawić, że trening będzie czystą przyjemnością, a przede wszystkim zabawą. Natomiast, nieodpowiedni trener niestety może trwale zrazić dziecko do sportu.

Z pewnością dobrego trenera pozna się po tym, jak nawiązuje kontakt z dzieckiem, jak się z nim komunikuje, jak tłumaczy ćwiczenia i w końcu czy sam uczestniczy w treningu. Jedno jest pewne – dobry trener jest wielką inspiracją dla dziecka.

Liczebność grupy

Istotna jest także liczebność grupy treningowej oraz ilości trenerów. Według przepisów jeden trener powinien przypadać na grupę 15 dzieci. Czasem jednak bywa tak, że trener prowadzi grupę powyżej 20 osób. W rezultacie brakuje jakości, co powoduje, że ciężko zweryfikować kto popełnia błędy, co za tym idzie, maluch łapie złe nawyki, które w przyszłości trzeba będzie poprawić. Jeżeli więc grupa jest większa, warto zaobserwować, czy na treningu obecny jest asystent trenera.

Dobór wiekowy

Ważnym aspektem jest również dobór wiekowy dzieci do grupy. Nie można pozwolić na to, by czterolatek trenował z dziesięciolatkiem. Trening powinien być dostosowany do możliwości i umiejętności dzieci. W tej kwestii równie ważne jest sprawdzenie, czy jest możliwość przechodzenia do grupy wyżej trenującej, w przypadku gdy zawodnik wykazuje się wysokimi umiejętnościami.

Baza treningowa i sprzęt

Boisko

Kolejnym zadaniem przed zapisaniem dziecka do szkółki piłkarskiej jest sprawdzenie bazy treningowej i sprzętu, jakim ona dysponuje. Podstawą jest tutaj oczywiście boisko piłkarskie. Z pewnością najlepszym rozwiązaniem jest równe boisko trawiaste, ale wciąż niewiele szkółek piłkarskich może sobie na nie pozwolić. Dlatego najczęściej bywa tak, że zawodnicy trenują na ich sztucznym odpowiedniku. Powinno być ono nienagannie przygotowane i przede wszystkim równe, aby zapewniać młodym sportowcom pełne bezpieczeństwo i idealne warunki do gry w piłkę. Stan boiska jest o tyle ważny, ponieważ źle przygotowane znacząco zwiększa ryzyko kontuzji.

Sprzęt

Sprawdźmy również, czy szkółka, którą mamy na oku, dysponuje profesjonalnym sprzętem piłkarskim. Odpowiednia ilość piłek oraz jednakowe stroje to oczywiście podstawa, ale Piłki i pachołki na zajęciach w szkółce piłkarskiej dobra szkółka powinna również zapewniać maluchom cały komplet stroju sportowego. Mowa tu o butach pasujących na stopę naszego dziecka, czy getrach oraz ochraniaczach na nogi, które zmniejszą ryzyko kontuzji. Przydatne bywają także akcesoria treningowe, które szkółka powinna mieć na wyposażeniu, takie jak pachołki czy narzutki. Dzięki nim treningi z całą pewnością będą stały na wyższym poziomie.

Dodatkowe atrakcje

Ciekawym urozmaiceniem treningów, które często możemy spotkać są również organizowane przez szkółki rozgrywki i turnieje, a nawet wycieczki bądź obozy treningowe. Niektóre ze szkółek oferują dzieciom i ich rodzicom nawet porady z zakresu zdrowia i prawidłowego, świadomego odżywiania.

Na sam koniec należy przypomnieć, że warto także podejść do umowy podpisywanej ze szkółką od strony praktycznej. Oznacza to dokładne sprawdzenie jej zapisów i dopytanie o wszelkie niejasności. Dla przykładu, w przypadku wielu szkółek koszty treningów w lecie są inne od tych w zimie, z czego rodzice mogli sobie nie zdawać sprawy w momencie podpisywania umowy.

Podsumowanie

Z pewnością wybór odpowiedniej szkółki piłkarskiej dla dziecka nie jest łatwym zadaniem. Dzieci rozgrywające mecz w szkółce piłkarskiej Trzeba wziąć pod uwagę wiele istotnych czynników, co może być szczególnie trudne dla dorosłych, którzy sami nigdy nie trenowali futbolu. Z tego powodu, wiele szkółek oferuje zapoznawcze treningi, które są darmowe, po to by rodzice zapoznali się z panującymi zasadami i utwierdzili w swoim wyborze. Z całą pewnością warto z nich skorzystać.

Natomiast samo zapisanie kilkuletniego dziecka do szkółki piłkarskiej praktycznie zawsze będzie świetnym pomysłem. Oczywiście nie każdy maluch zrobi karierę jako profesjonalny piłkarz, ale można z dużym przekonaniem założyć, że dzięki temu będzie się prawidłowo rozwijać i złapie prawdziwe zamiłowanie do sportowych aktywności ruchowych, które będzie absolutnie bezcenne dla zdrowia w dorosłym życiu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments