Szef Fedu: drukujemy dolary w cyfrowy sposób

205

Szef amerykańskiego banku centralnego, Jerome Powell, udzielił ostatnio wywiadu telewizji CBS. Tematem była obecna sytuacja gospodarcza USA. W czasie rozmowy padły jednak zaskakująco szczere jak na polityka słowa.

Powell: tak, drukujemy pieniądze

Powell był gościem programu „60 minutes”. Był pytany o ostatni dodruk waluty, co ma pomóc pokonać kryzys. Okazało się, że bez ogródek przyznał, że Fed „drukuje pieniądze cyfrowo”. Wspomniał też, co to powoduje.

Jako bank centralny, mamy zdolność do kreowania pieniądza w sposób cyfrowy. Robimy to kupując obligacje skarbowe lub inne gwarantowane przez rząd papiery dłużne. W ten sposób zwiększa się podaż pieniądza. Drukujemy też fizyczną walutę i rozprowadzamy ją poprzez banki Rezerwy Federalnej – powiedział.

To zaskakująca szczerość jak na polityka (powiedzmy to szczerze: urzędnik Fedu na tak wysokim stanowisku jest politykiem, a nie bezstronnym pracownikiem publicznym). Nie dodał tylko, że „zwiększanie podaży pieniądza” doprowadzi wcześniej czy później do inflacji…

Nie brak nam amunicji

Porównał też to, co dziś dzieje się na rynkach, z kryzysem z 2008 r.:

„Kupujemy o wiele więcej aktywów niż poprzednio. Tym razem jest inaczej – w poprzednim kryzysie problemem był sektor finansowy, więc potrzebne było wsparcie dla systemu bankowego. Obecnie problemy pochodzą z tzw. realnej gospodarki, dotyczą firm wytwarzających towary i usługi. Staramy się im pomóc przejść przez ten trudny okres.”

Dalsza część tej wypowiedzi była niepokojąca.

– Zrobiliśmy dużo, ale nie powiedziałbym, że brakuje nam już amunicji. Nie ma żadnego limitu dla programów pożyczkowych, które uruchomiliśmy. Możemy więc jeszcze dużo zrobić, aby wesprzeć gospodarkę i jesteśmy zdeterminowani robić to tak długo, jak będzie trzeba – dodał.

Co kryje się za tymi słowami? Czyżby dalszy dodruk i nowe programy socjalne? Byłoby to dziwne, bowiem Powell zdaje sobie sprawę z tego, że USA są rekordowo zadłużone.

Od dłuższego czasu USA wydają więcej niż zarabiają. Musimy się z tym zmierzyć. Jednak czas na to, aby gospodarka rosła szybciej niż zadłużenie jest wtedy, kiedy koniunktura jest dobra, bezrobocie niskie, aktywność ekonomiczna wysoka itp. Obecnie nie jest więc na to czas – powiedział.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments