Dzień Wszystkich Świętych to czas, w którym poświęcamy więcej uwagi naszym zmarłym bliskim. 1 listopada wybieramy się na cmentarze, palimy znicze i dekorujemy nagrobki kwiatami. Niestety Święto Zmarłych nie jest obojętne dla środowiska. Ile odpadów generujemy w Dzień Wszystkich Świętych? Jakie kwoty wydajemy na znicze i co zrobić, żeby Święto Zmarłych było bardziej ekologiczne?
Święto Zmarłych a dbanie o środowisko
Święto Zmarłych jest dniem, w którym poświęcamy czas naszym zmarłym bliskim. 1 listopada modlimy się za tych, których już z nami nie ma. Jeszcze przed świętem udajemy się na cmentarz, żeby zadbać o groby. Jednak nawet w przypadku tego dnia, który powinien opierać się przede wszystkim na pamięci o zmarłych i modlitwie za nich, stał się świętem komercyjnym. Marketing i konsumpcjonizm sprawił, że ze sporym wyprzedzeniem na półkach w supermarketach pojawiają się najróżniejsze znicze, sztuczne kwiaty i inne ozdoby, które możemy postawić na nagrobku. Niestety te wszystkie dekoracje nie są obojętne dla środowiska.
W Dzień Wszystkich Świętych cmentarze lśnią od zapalonych zniczy, jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak bardzo znicze szkodzą naszemu środowisku. Zwykle znicze wykonane są ze szkła, jednak kształt, sposób wykonania i kolor sprawia, że to szkło nie nadaje się do ponownego wykorzystania. Natomiast górna część zniczy często zrobiona jest z plastiku, który jest nieekologiczny. Ponadto wkłady do zniczy to wkłady parafinowe, które w czasie spalania wypuszczają do atmosfery szkodliwy smog. Poza zniczami, z okazji Święta Zmarłych kupujemy najróżniejsze wiązanki, które niestety często wykonane są ze sztucznych, plastikowych kwiatów. Kupowanie tego typu wiązanek miałoby sens, jeżeli dana dekoracja miałaby zdobić grób przez kilka lat, jednak często zmieniamy ją zaraz po obchodach Dnia Wszystkich Świętych lub zostawiamy maksymalnie na rok. Natomiast plastik rozkłada się od 100 do nawet 1000 lat. Co możemy zrobić, żeby Święto Zmarłych było bardziej przyjazne dla naszego środowiska? Przede wszystkim warto udekorować grób z głową i z wyprzedzeniem zaplanować, co chcemy kupić.
Bardziej ekologiczny Dzień Wszystkich Świętych
Pamięć o zmarłych jest ważna, jednak nie zawsze mamy czas regularnie odwiedzać cmentarze. Dobrze, jeżeli w czasie Święta Zmarłych zadbamy o groby naszych najbliższych. Jednak należy dobrze przemyśleć zakup zniczy. Warto wybrać takie, które posłużą nam przez lata i nie zmieniać ich co roku. Możemy wybrać bardziej okazałe znicze z wymiennymi wkładami lub pokusić się o takie wykonane z gliny, które są przyjazne dla środowiska. Poza tym zamiast parafinowych wkładów do zniczy możemy wybrać takie wykonane z wosku pszczelego lub sojowego, które w czasie spalania nie są aż tak szkodliwe dla środowiska. Poza tym nie musimy kupować kilkanaście zniczy, które będą oświetlały jeden grób. Jeden lub dwa w zupełności wystarczą.
W przypadku wiązanek możemy również wybrać bardziej ekologiczną opcję lub nawet zrobić stroik samemu. Do dekoracji warto wykorzystać szyszki, kasztany, których na jesień nie brakuje. Poza tym gałązki iglaków i kora to idealne połączenie, które przepięknie będzie prezentować się na nagrobku. Inną opcją są oczywiście świeże kwiaty, ale tutaj też warto zachować czujność. Przede wszystkim nie kupujmy kwiatów, które dodatkowo są udekorowane nylonową wstążką. Często decydujemy się na ozdobienie grobu chryzantemą w doniczce, to lepszy wybór, jednak kiedy kwiaty przekwitną, nie musimy wyrzucać doniczki, możemy spróbować ją ponownie wykorzystać.
Przed dniem Wszystkich Świętych warto wybrać się na cmentarz, żeby posprzątać i umyć groby bliskich zmarłych, wtedy możemy sprawdzić, w jakim stanie są stare dekoracje. Możliwe, że w tym roku wystarczy kupić wkłady do zniczy. Możemy zaplanować zakupy tak, żeby był bardziej ekologiczne, a przy okazji mniej obciążające dla naszego portfela, ponieważ na dekorację potrafimy wydać naprawdę konkretne sumy. Ile wydajemy na znicze i kwiaty na Dzień Wszystkich Świętych? W tym roku ceny dekoracji będą jeszcze droższe.
Ile wydamy na Święto Zmarłych?
Przed Dniem Wszystkich Świętych gwałtownie rośnie sprzedaż zniczy, wiązanek na groby, ale również chryzantem. W tym roku ceny dekoracji pójdą do góry. Już teraz możemy zauważyć, że chryzantemy są droższe o połowę w stosunku do cen z zeszłego roku. Podobnie wygląda sytuacja ze zniczami, ponieważ szkło jest droższe.
– W hutach koszty zużycia gazu wahają się dziś od 400 procent do nawet 900 procent, a w skrajnych przypadkach sięgają 1200 procent. Sami w tym roku zdecydowaliśmy się na dwumiesięczny postój, próbując wywalczyć rządową pomoc. – tłumaczy dla Money.pl Łukasz Busz, który jest prezesem Huty Szkła Gloss w Pońcu.
Na półkach w supermarketach również dostępne są znicze i różne dekoracje. Przykładowo w Biedronce za znicz parafinowy w promocji, kiedy kupimy 4 sztuki, z wkładem 300g kosztuje 11,99 zł za sztukę. Natomiast znicz z wkładem 160g jest w cenie 9,99 zł za sztukę. Zanim zdecydujemy się skorzystać z oferty promocyjnej, należy zastanowić się, czy na pewno potrzebujemy aż tyle sztuk. Warto też pamiętać, że wywóz odpadów po Święcie Zmarłych jest sporym obciążeniem dla gmin.
Dzień Wszystkich Świętych to obciążenie dla środowiska i portfela
Święto Zmarłych to czas, w którym poświęcamy więcej uwagi naszym zmarłym bliskim. Często wybieramy się na cmentarz, żeby posprzątać i umyć groby. Jednak także w przypadku Dnia Wszystkich Świętych mamy do czynienia również ze sporym konsumpcjonizmem, który napędza marketing. Z dużym wyprzedzeniem w sklepach pojawiają się znicze i sztuczne kwiaty do dekoracji grobów. Wydajemy sporo i niestety nie myślimy o tym, ile Święto Zmarłych generuje odpadów.
Dzień Wszystkich Świętych to obciążenie dla naszego środowiska. Zwykle znicze wykonane są ze szkła, jednak kształt, sposób wykonania i kolor sprawia, że nie nadaje się do ponownego wykorzystania. Natomiast wkłady do zniczy to zwykle wkłady parafinowe, które w czasie spalania wypuszczają do atmosfery szkodliwy smog. Święto Zmarłych stanie się bardziej ekologiczne i mniej obciążające dla naszego portfela, jeżeli nie będziemy co roku zmieniać dekoracji. Wybierzemy znicze zrobione z gliny lub takie, które wykorzystamy ponownie. Na grobie lepiej postawić na świeże kwiaty lub wybrać wiązankę wykonaną przykładowo z drewna i gałęzi iglaków. W związku z rosnącymi cenami w tym roku Dzień Wszystkich Świętych będzie większym obciążeniem dla naszego portfela. Ceny dekoracji już teraz są o połowę wyższe niż w zeszłym roku.