Świąteczne jarmarki — co na nich znajdziemy?

jarmark świąteczny

Jak co roku, wielu z nas czeka na jarmarki świąteczne, na których możemy dorwać wyjątkowe rękodzieło i spróbować najróżniejszych świątecznych potraw. Jednak, ile kosztują atrakcje na jarmarkach bożonarodzeniowych i w jakich miastach organizowane są te najpiękniejsze?

Świąteczne jarmarki wprowadzają bożonarodzeniowy klimat do miast

jarmark świątecznyJarmarki bożonarodzeniowe to popularna atrakcja, która pojawia się w wielu miastach na całym świecie podczas okresu świątecznego. To specjalne rynki, na których można kupić ręcznie robione ozdoby świąteczne, słodkości i inne produkty związane z Bożym Narodzeniem. Jarmarki bożonarodzeniowe są często bogato ozdobione świątecznymi światełkami i dekoracjami, co dodaje im wyjątkowy bożonarodzeniowy klimat. Odwiedzający mogą spróbować różnych potraw i przekąsek, takich jak grzane wino czy kiełbaski, a także posłuchać kolęd i innej muzyki świątecznej. Jarmarki bożonarodzeniowe są doskonałą okazją do wzięcia udziału w świątecznych tradycjach i zaopatrzenia się w unikalne, ręcznie robione prezenty dla bliskich.

W zależności od miasta, a także regionu jarmarki świąteczne mogą różnić się od siebie. Na przykład w Polsce często na jarmarkach bożonarodzeniowych zjemy tradycyjny żurek, chleb z ogórkiem kiszonym i smalcem oraz smażone na grillu oscypki z żurawiną. Natomiast w Niemczech dużą popularnością cieszą się kiełbaski i grzane piwo. Poza tym jarmarki różnią się też w zależności od miasta. W wielu miejscach zaczynają się już na początku grudnia, kiedy w niektórych miastach trwają tylko przez jeden weekend zaraz przed świętami. W mniejszych miejscowościach jarmarki są skromniejsze, a wystawców i atrakcji jest mniej. Jednak nawet wtedy przyciągają tłumy, które chcą nacieszyć się tym wyjątkowym świątecznym klimatem.

W tym roku w czasie wielu bożonarodzeniowych jarmarków w Polsce prószył śnieg, który dodawał jeszcze więcej świątecznego klimatu. Ale co dokładnie znajdziemy na jarmarkach świątecznych i ile kosztują poszczególne atrakcje?

Co znajdziemy na jarmarkach bożonarodzeniowych?

Na jarmarkach bożonarodzeniowych można znaleźć szeroki wybór produktów związanych z Bożym Narodzeniem, takich jak ozdoby świąteczne. Często możemy kupić unikatowe i ręcznie robione bombki, aniołki i gwiazdki. Rozmaitych ozdób nie brakuje. Znajdziemy takie robione na szydełku, czy ręcznie strugane w drewnie. Poza tym możemy kupić przepiękne wieńce do powieszenia na drzwiach lub wyjątkowe stroiki na stół.

jarmark świątecznyJarmarki bożonarodzeniowe to idealne miejsce do kupienia świątecznych słodkości. Możemy zaopatrzyć się w ciasta, ciasteczka, pierniczki i wiele innych wypieków, które są tradycyjnie spożywane w czasie Bożego Narodzenia. Warto pomyśleć o dołączeniu pysznych pierniczków kupionych na jarmarku do świątecznych podarunków. Oczywiście same prezenty też możemy kupić w czasie bożonarodzeniowego jarmarku. Znajdziemy na nich stragany z ręcznie robionymi zabawkami, przepiękną biżuterią, ręcznie tkanymi szalami czy zachwycającą ceramiką.

Na jarmarkach nie brakuje innych atrakcji. Organizowane są na nich koncerty i przedstawienia na świeżym powietrzu. Do tego nie brakuje budek z ciepłym jedzeniem. Oczywiście w czasie jarmarku bożonarodzeniowego nie może zabraknąć gorących napojów. Możemy kupić grzane wino, piwo, gorącą czekoladę lub przepyszną zimową herbatę. Jakie właściwie są ceny na jarmarkach świątecznych? Nie da się ukryć, że atrakcje na jarmarkach bożonarodzeniowych są dość drogie.

Ile kosztują atrakcje na jarmarkach świątecznych?

jarmark świątecznyWybierając się na jarmark świąteczny, musimy przygotować się na spory wydatek. Niestety ceny najróżniejszych atrakcji, a także rękodzieła są dość wysokie. Warto pamiętać, że mogą różnić się w poszczególnych miastach, podobnie jak same atrakcje. Nie wszędzie znajdziemy te same stragany, budki z jedzeniem i karuzele.

Niestety w tym roku na jarmarkach świątecznych zrobiło się naprawdę drogo. Ceny grzanego wina wahają się od 13 zł do 15 zł za 250 ml, jednak w niektórych miastach za grzaniec zapłacimy nawet 17 zł. Jeszcze kilka lat temu za oscypka z grilla z żurawiną płaciliśmy 2,50 zł, kiedy w tym roku za ten sam góralski serek w niektórych miejscach przyszło nam zapłacić nawet 7 zł. Natomiast koszt pysznej kiełbaski z grilla na jarmarku świątecznym wynosi nawet 25 zł.

W tym roku ceny na jarmarkach bożonarodzeniowych są wyższe. W zależności od straganu zapłacimy od 2 zł do 5 zł więcej niż w zeszłym roku. Jednak nie powinniśmy być zaskoczeni, inflacja oraz rosnące ceny energii robią swoje. A w jakich miastach jarmarki świąteczne są najpiękniejsze?

Najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe

Jarmarki bożonarodzeniowe są popularne na całym świecie i w wielu miastach można znaleźć wyjątkowe jarmarki z piękną atmosferą i unikalnymi produktami. Warto wybrać się na jarmark bożonarodzeniowy w Krakowie, który jest jednym z największych i najstarszych w Polsce. Odbywa się na Rynku Głównym w Krakowie i oferuje szeroki wybór ozdób świątecznych, słodkości, potraw i innych produktów związanych z Bożym Narodzeniem. Wyjątkową atmosferę nadają przepiękne dekoracje i oczywiście klimat krakowskiego rynku z zachwycającymi sukiennicami i cudowną bazyliką Mariacką.

jarmark świątecznyKolejnym wartym uwagi jarmarkiem bożonarodzeniowym jest jarmark w Gdańsku, który odbywa się na Starym Mieście i oferuje szeroki wybór najróżniejszych atrakcji, ozdób i przepiękne rękodzieła. Gdańska starówka zachwyca przepięknie odnowionymi kamienicami, a całości dodaje wyjątkowa atmosfera z nieopodal płynącej Motława. Naprawdę warto wybrać się na jarmark do Gdańska.

Oczywiście w zestawieniu nie mogło zabraknąć jarmarku we Wrocławiu. Odbywa się na Rynku w centrum miasta i oferuje szeroki wybór rękodzieła, słodkości oraz ozdób bożonarodzeniowych. Jarmark we Wrocławiu jest niezwykle kolorowy i przepiękny, warto wybrać się na niego, żeby poczuć przedświąteczną atmosferę.

W innych większych i mniejszych polskich miastach też możemy odwiedzić jarmarki bożonarodzeniowe. Najpiękniejszy w nich wszystkich jest świąteczny klimat, który w tym roku był jeszcze lepszy, ponieważ na wielu jarmarkach prószył śnieg.

Jarmarki świąteczne to cudowna przedświąteczna tradycja

Świętami Bożego Narodzenia część osób zaczyna żyć już pod koniec listopada. To właśnie wtedy pojawiają się pierwsze świąteczne dekoracje w centrach handlowych, a w telewizji powoli wyświetlane są świąteczne reklamy. Jednak prawdziwie bożonarodzeniowy klimat do miast wprowadzają dekoracje i jarmarki świąteczne. Tak naprawdę w większości polskich miast możemy wybrać się na jarmark. Odbywają się na nich najróżniejsze koncerty i występy. Nie brakuje też straganów z rękodziełem i budek z przepysznym jedzeniem oraz gorącymi napojami.

jarmark świątecznyNiestety na jarmarkach świątecznych w tym roku jest dość drogo. Za grzane wino przyjdzie nam zapłacić do 13 zł do nawet 17 zł. Natomiast oscypek z żurawiną to koszt nawet 7 zł. Uwielbiana przez odwiedzających kiełbasa z grilla jest w cenie nawet 25 zł.

Na jarmark bożonarodzeniowy możemy wybrać się we własnym mieście. Poza tym warto odwiedzić to wydarzenie w Krakowie, Gdańsku lub we Wrocławiu. Warto pomyśleć o zakupie prezentów w czasie jarmarków świątecznych, ponieważ możemy znaleźć na nich naprawdę unikatowe rękodzieło.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments