Świąteczne akcje charytatywne

Udostępnij

Święta Bożego Narodzenia to szczególny i bardzo rodzinny czas. Z okazji świąt często możemy spotkać się z najróżniejszymi akcjami charytatywnymi. Czy naprawdę w czasie Bożego Narodzenia chętniej pomagamy innym? Jakie akcje charytatywne odbywają się w Polsce i ile przeznaczamy na nie pieniędzy?

Dlaczego podczas świąt Bożego Narodzenia chętniej pomagamy?

Święta Bożego Narodzenia są czasem, w którym wiele osób skupia się na wartościach takich jak miłość i wdzięczność, a także pomoc oraz wsparcie dla potrzebujących. Dlatego chętniej pomagamy w okresie świąt Bożego Narodzenia. Chcemy wyrazić swoje dobre intencje i uczynić świat lepszym miejscem. Co ciekawe pomaganie innym jest również sposobem na celebrowanie świąt i na dzielenie się radością oraz dobrem dla części osób staje się wręcz tradycją.

świąteczne akcje charytatywneOczywiście nie tylko w czasie świąt decydujemy się pomagać. Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na to, że ludzie postanawiają wesprzeć innych w potrzebie. Między innymi mają na to wpływ wyznawane przez nas wartości. Ludzie, którzy przywiązują dużą wagę do wartości takich jak empatia, dobroć i solidarność, są bardziej skłonni do podejmowania działań na rzecz innych. Co ciekawe, jeżeli w przeszłości nasi rodzice pokazali nam, co daje pomoc innym, dużo chętniej decydujemy się wspierać potrzebujących. Doświadczenia związane z pomaganiem innym, takie jak wolontariat czy udział w akcjach charytatywnych, mogą zwiększyć skłonność do podejmowania takich działań w przyszłości.

Na chęć niesienia pomocy potrzebującym ma także wpływ nasza osobowość. Niektóre osoby są naturalnie bardziej skłonne do podejmowania działań na rzecz innych ze względu na ich sposób postrzegania świata. Co ciekawe czasem pomagamy z egoistycznych pobudek. Wspierając innych, nasze własne samopoczucie się poprawia, ale jednocześnie decyzja o podejmowaniu działań na rzecz potrzebujących zależy od tego, czy mamy odpowiednie możliwości i narzędzia, by nieść pomoc.

Przed świętami pojawia się sporo akcji charytatywnych. Wiele osób chce sprawić, że święta będą piękne także dla osób potrzebujących. W galeriach handlowych pojawiają się osoby przebrane w stroje aniołków, które zbierają pieniądze na najróżniejsze szczytne cele. Jakie akcje charytatywne są popularne w okresie świąt Bożego Narodzenia? Wiele osób karmi czworonogi ze schroniska razem z OLX, kiedy inni przygotowują podarunki dla najmłodszych z uboższych rodzin.

Jakie przedświąteczne akcje charytatywne są popularne w Polsce?

W Polsce nie brakuje najróżniejszych akcji charytatywnych, których celem jest wsparcie potrzebujących. Dużą popularnością cieszy się przygotowywanie świątecznych paczek dla potrzebujących. Akcja Szlachetna Paczka działa od 2001 roku, a podarunki, które są przygotowywane przez wolontariuszy, potrafią odmienić życie nie jednej potrzebującej rodziny.

świąteczne akcje charytatywnePoza tym nie brakuje licznych zbiórek charytatywnych na chore dzieci, osoby starsze, a nawet na zwierzaki w schroniskach. Jedną z bardziej popularnych akcji jest Nakarm Psa z OLX, której 15 edycję mamy w tym roku. W czasie tej akcji za pośrednictwem strony Internetowej OLX lub aplikacji w wirtualny sposób napełniamy miseczkę schroniskowego zwierzaka. Następnie za każdego nakarmionego pupila OLX przekazuje 20 kg karmy do schroniska.

Oczywiście nie brakuje też świątecznych koncertów charytatywnych. Wiele zespołów i artystów organizuje świąteczne występy, z których dochód jest przeznaczany na cele charytatywne. Natomiast część osób decyduje się w okresie przedświątecznym na udział w akcjach wolontariackich, takich jak odwiedzanie osób samotnych w domach opieki, pisanie listów do osób starszych lub pomoc przy organizacji wigilii dla osób samotnych i potrzebujących.

świąteczne akcje charytatywneNiestety w czasie świąt Bożego Narodzenia możemy natknąć się także na oszustów, którzy chcą wykorzystać okazję i prowadzą niezarejestrowane zbiórki. Warto zawsze sprawdzić, z jakiej fundacji jest osoba zbierająca pieniądze, a także czy zbiórka jest zarejestrowana. A ile Polacy przeznaczają środków na akcje charytatywne? To wszystko zależy od możliwości finansowych danej osoby.

Ile Polki i Polacy przeznaczają na akcje charytatywne?

Ponad połowa Polek i Polaków deklaruje, że wspiera akcje charytatywne i zwykle przeznacza na nie w skali roku od 50 zł do 300 zł. Oczywiście wszystko zależy od możliwości finansowych danej osoby. Z badań przeprowadzonych przez platformę analityczno-badawczą UCE Research wynika, że osoby zarabiające więcej, przeznaczają większe kwoty na szczytne cele.

świąteczne akcje charytatywneWarto jednak pamiętać, że wsparcie finansowe to nie wszystko. Część z nas decyduje się zostać wolontariuszem, a to ogromne wsparcie, które wymaga od nas sporo zaangażowania. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że 28,4 procent osób w wieku pomiędzy 15 rokiem życia a 89 rokiem życia angażowało się w wolontariat w pierwszym kwartale 2022 roku. Co ciekawe częściej na wolontariat decydują się osoby z wyższym wykształceniem. Pomaganie osobom w potrzebie jest niezwykle ważne. Daje nam satysfakcję i może wpłynąć na poprawę naszego samopoczucia. Warto pomagania nauczyć także najmłodszych, ponieważ doświadczenie związane z pomaganiem sprawia, że dużo chętniej wspieramy innych w przyszłości.

Chętnie pomagamy w okresie świąt Bożego Narodzenia

W okresie świąt dużo chętniej pomagamy innym. Wiele osób w tym czasie skupia się na wartościach takich jak miłość i wdzięczność, a także pomoc oraz wsparcie dla potrzebujących. Boże Narodzenie to radosny i rodzinny czas, w którym pragniemy się tą radością dzielić z innymi. Możliwości mamy naprawdę mnóstwo, ponieważ w tym czasie organizowane są liczne akcje charytatywne. Możemy karmić zwierzaki razem z OLX lub zostać jednym z wolontariuszy Szlachetnej Paczki, która działa od 2001 roku. Poza tym warto wspierać najróżniejsze zbiórki lub wybrać się na koncert charytatywny.

Tak naprawdę wiele czynników ma wpływ na to, że decydujemy się pomóc innym. Przede wszystkim znaczenie mają wyznawane przez nas wartości. Pomagać uczymy się też od innych. Jeśli rodzice uczyli nas, jak pomagać potrzebującym, na pewno chętniej robimy to teraz. Poza tym na chęć wspierania innych ma także wpływ nasza osobowość. Ponadto często pomagając, poprawia się nasze samopoczucie.

Polacy na wsparcie innych w potrzebie przeznaczają od 50 zł do 300 zł rocznie. Osoby, które zarabiają więcej, zwykle są bardziej hojne, ponieważ mają większe możliwości finansowe. Prawie 30% Polek i Polaków w pierwszym kwartale 2022 roku postanowiło zostać wolontariuszami. Pomaganie jest cudowne, jednak nawet decydując się wesprzeć jakąś zbiórkę, warto być czujnym. Niestety nawet w tym przypadku możemy trafić na oszustów. Między innymi dlatego należy zawsze sprawdzać, jaka fundacja stoi za daną akcją i czy zbiórka jest w ogóle zarejestrowana.

Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk
Redaktorka Portfelu Polaka. Ukończyłam studia licencjackie na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Śląskim. Specjalizuje się w tematyce społecznej, finansowej i prawnej.

Najnowsze

Zobacz również