Sukcesja, czyli przekazanie własności firmy kolejnemu pokoleniu

Udostępnij

Badania Instytutu Biznesu Rodzinnego ujawniają, że sukcesja udaje się tylko w co trzeciej firmie rodzinnej, a zaledwie 15% firm trafia w ręce trzeciego pokolenia. Jak zatem widzimy skuteczne przekazanie firmy kolejnemu pokoleniu nie jest tak łatwym zadaniem, jak mogłoby się wydawać.

W najnowszym nagraniu zamieszczonym na kanale Portfel Polaka, Bartosz Graś i Michał Sowiński z kancelarii Graś i Wspólnicy oraz Paweł Gawron z Nova Praxis przybliżył temat sukcesji w firmie.

Czym jest sukcesja?

Sukcesja to przekazanie własności firmy następnemu pokoleniu. Proces ten jest wyjątkowym, wielokierunkowym wyzwaniem.

Trudności dotyczą między innymi takich kierunków jak własność, finanse czy odpowiedzialność w firmie. Wyzwaniem często również jest znalezienie chętnego, aby ten biznes przejąć.

DARMOWE SZKOLENIE O SUKCESJI

W jakiej formie prawnej biznes powinien być prowadzony w przypadku sukcesji?

Za życia właściciela firmy, sukcesja jest możliwa poprzez różne formy prowadzonej właściciela. W przypadku śmierci właściciela zdecydowanie łatwiejszą kwestią jest przekazywanie konkretnych form prawnych określonych przez Kodeks spółek handlowych – na przykład spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, niż przekazywanie jednoosobowych działalności gospodarczych.

Czy prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej pod kątem ewentualnej sukcesji jest bezpieczne dla biznesu?

W prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na dobrą sprawę nie ma wielu różnic – poza kwestią samego bezpieczeństwa.

Główną różnicą jest właśnie sukcesja. Przekazanie udziałów w spółce z o.o. jest łatwiejsze, a przekazanie działalności gospodarczej nie jest możliwe. Dlatego pod kątem przekazania prowadzenia biznesu oraz samego bezpieczeństwa, najlepszą formą prowadzenia działalności są właśnie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Czym charakteryzuje się fundacja rodzinna?

Fundacja rodzinna to nowa forma prawna, która wprowadza ciekawe rozwiązania z zakresu podatków, postępowania spadkowego oraz właśnie przekazania konkretnej części majątku – w tym firmy – rodzinie.

Z całą pewnością jest to zatem interesujące rozwiązanie, które warto rozważyć. Zwłaszcza, że sam wkład wystarczający na założenie fundacji rodzinnej przyjmuje wysokość tylko 100 tysięcy złotych.

Czy można uzyskać dofinansowanie do sukcesji?

Istnieje program Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości adresowany do rodzinnych firm małych i średnich, w którym dofinansowanie ze środków unijnych wynosi 90%. Program ten ma na celu wsparcie tych biznesów w przekazaniu własności.

Co istotne, przekazywana firma musi być w dobrej kondycji finansowej. Wymagana jest również wola wskazania sukcesora – osoby, która będzie następcą w naszej firmie. Ponadto, przedsiębiorstwo gotowe do sukcesji musi być zostać uporządkowane – czyli mieć określone odpowiedzialności i konkretną strukturę.

Opisywany projekt pomaga zatem firmom w ich uporządkowaniu, przygotowuje do przeprowadzenia sukcesji oraz doradza, a nawet zapewnia wsparcie psychologiczne w rozwiązywaniu konfliktów na linii nestor-sukcesor.

Gdzie możemy usłyszeć więcej na temat sukcesji?

10 marca o godzinie 10.00 Kancelaria prawna Graś i Wspólnicy organizuje wydarzenie na temat sukcesji. Link do wydarzenia.

Pięciu prelegentów będzie wtedy opowiadało o kwestiach prawnych dotyczących strategii sukcesyjnej i bezpieczeństwa biznesu. Poruszany będzie także temat dofinansowań do procesu przekazania własności firmy oraz kwestie podatkowe związane z sukcesją.

Przedstawione będą także przykłady skutecznego przekazania własności firmy kolejnemu pokoleniu. Wydarzenie odbędzie się w budynku przy ulicy Bieniewickiej 26 w Warszawie. Dostepna będzie również transmisja online.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej:

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również