Studencie, ten rok akademicki będzie dla Ciebie o wiele droższy niż poprzedni

Średni miesięczny rachunek wydatków polskiego studenta wzrósł w ciagu rok aż o 500 zł

kredyt studencki

Już zaledwie dwa tygodnie pozostały do inauguracji roku akademickiego 2020/2021. W związku z powyższym przyglądamy się kosztom, z jakimi muszą się liczyć osoby ubiegające się o wykształcenie wyższe. Jak się okazuje, nie są to wcale małe kwoty. Z raportu przygotowanego przez Związek Banków Polskich i Warszawski Instytut Bankowości, średni miesięczny rachunek wydatków polskiego studenta wynosi bowiem ponad 2600 zł.

Koszty studiowania wzrosły o 500 zł

Wczoraj pisaliśmy, że od nowego roku płaca minimalna wzrośnie do 2800 zł brutto, co na rękę da dokładnie 2061,67 zł. Okazuje się, że średni miesięczny koszt studenta jest zauważalnie wyższy.

Związek Banków Polskich i Warszawski Instytut Bankowości opublikowały już piątą edycję raportu „Portfel Studenta”. Najważniejsze wnioski z tej publikacji są takie, że koszty utrzymania się na studiach wzrosły w stosunku do roku ubiegłego aż o ok. 500 zł.

Autorzy raportu, wskazują, że jedną z kluczowych składowych miesięcznego rachunku studenta, oprócz wyżywienia i ewentualnie czesnego, jest zakwaterowanie. W związku z tym, aż co czwarty student mieszka z rodzicami.

Przez wzgląd na panującą pandemię, niektóre uczelnie wyższe zdecydowały się także na wprowadzenie w nadchodzącym roku akademickim (a przynajmniej w jego pierwszym semestrze) jedynie nauczanie w formie zdalnej. To z pewnością odciąży portfele przynajmniej części studentów. W związku ze zdecydowanie mniejszym popytem na mieszkania, 30% ankietowanych stwierdziło również, że opłaty mieszkaniowe obniżyły się.

Mimo to, aż 54 proc. studentów przyznała, że w ciągu ostatnich 3 miesięcy ich sytuacja materialna uległa pogorszeniu.

Spięcie miesięcznego budżetu i wypracowanie ewentualnych nadwyżek dla większości studentów wiąże się z podjęciem pracy dorywczej. Z danych Warszawskiego Instytutu Bankowości wynika, że obecnie aż 62 proc. studentów pracuje, ale jedynie co czwarty (25 proc.) zarabia „na rękę” powyżej 2000 zł.

W Polsce studiuje obecnie ok. 1,2 mln osób, z czego 58 proc. stanowią kobiety, a 42 proc. mężczyźni. Z danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wynika, że na najwyższe zarobki w rok po uzyskaniu dyplomu liczyć mogą absolwenci kierunków technicznych i ścisłych, którzy średnio zarabiają odpowiednio 3781 zł brutto i 3429 zł brutto. Na znacznie mniejsze dochody mogą z kolei liczyć absolwenci kierunków artystycznych (2333 zł brutto) i przyrodniczych (2116 zł brutto).

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments