Startup z zakresu MedTech szuka kapitału w drodze crowdfundingu

Udostępnij

Holo4Med

Rozmowa z Robertem Królem, prezesem zarządu Holo4Med

Robert KrólPlatforma telemedyczna Holo4Med, dostarczająca sektorowi healthcare rozwiązania z zakresu MedTech, prowadzi obecnie kampanię crowdfundingu udziałowego. Zapisy w transzy otwartej rozpoczęły się w poniedziałek 13 września przy wykorzystaniu platformy crowdfundingowej StockAmbit. Holo4Med zamierza zebrać od 1 do 2,5 miliona złotych, które przeznaczy na realizację planów rozwojowych. Po konwersji na spółkę akcyjną, spółka zamierza zadebiutować na parkiecie NewConnect w 2022 roku. Emisja akcji dostępna jest tutaj.

1. Osobie, która nie zajmuje się tematami technologicznymi mieszana rzeczywistość będzie kojarzyć się z grami komputerowymi, a nie z medycyną. Czy użycie mieszanej rzeczywistości w medycynie nie jest tylko sztuką dla sztuki, której praktycznego zastosowania trudno szukać w rzeczywistej pracy lekarzy?

Jesteśmy świadkami cyfrowej rewolucji na niemal wszystkich polach. Przyśpieszyła ją pandemia Covid19. Stanęliśmy przed potrzebą szybkiego dostosowania się do nowej rzeczywistości. Technologią, która pomaga w tym procesie jest mieszana rzeczywistość. Potrafi łączyć świat, który widzimy i który nas otacza z elementami cyfrowymi, wygenerowanymi przez komputer. Pozwala na interakcje między tym, co naturalne i tym, co cyfrowe. Mówiąc najprościej świat, który nas otacza staje się jednocześnie ogromnym ekranem, do którego możemy przyczepić informacje, które są dla nas ważne w danym momencie. Pozwalają na to specjalne okulary, które już same w sobie są komputerem. Dzięki temu, że okulary te mają możliwości skanowania otoczenia mamy poczucie współistnienia z wirtualnymi obiektami i treściami. To rozwiązanie aż prosi się o implementację w branży medycznej.

2. W jaki sposób Holo4Med uczestniczy w tej rewolucji?

Najprościej jest wytłumaczyć to na konkretnych przykładach. Zespół Holo4Med stworzył platformę telemedyczną, która znajduje zastosowanie w wielu miejscach takich jak: domy pacjentów, szpitale, laboratoria, kliniki – zarówno publiczne, jak i prywatne, a także na uniwersytetach medycznych, czy szpitalach wojskowych. Nasze rozwiązanie wykorzystuje nie tylko gogle rozszerzonej rzeczywistości, ale także zewnętrzne urządzenia diagnostyczne, które pacjent ma przy sobie w domu.

Przenieśmy się do szpitala. Na korytarzu rodzina chorego pyta lekarza o stan zdrowia pacjenta. Dziś najczęstszą odpowiedzią jest: “Muszę odnaleźć dokumentację medyczną, jak ją odnajdę wrócę do Państwa”. W szpitalu, w którym zostało zaimplementowane rozwiązanie Holo4Med wystarczy, że lekarz założy gogle rozszerzonej rzeczywistości i po weryfikacji danych pacjenta ma dostęp do jego najnowszych danych w każdym miejscu bez konieczności przeglądania papierowych archiwów lub wyszukiwania ich na stanowisku komputerowym. Ma je przed oczami, kiedy tylko chce. Lekarz skanuje kod QR pacjenta. Ta procedura eliminuje błędy ręcznego wpisywania numeru PESEL lub nazwiska. Po poprawnej weryfikacji lekarz ma wgląd w całą dokumentację medyczną zgromadzoną przez placówkę medyczną, nawet jeżeli wyniki badania zostały opracowane kilka chwil wcześniej. Taka procedura przyspiesza także codzienne obchody lekarskie. Lekarz dyżurujący nie musi nosić z sobą dokumentacji medycznych pacjentów całego oddziału.

Czasem zdarza się, że podczas obchodu za ordynatorem podąża grupa studentów, którzy w ramach zajęć uczestniczą w obchodzie. Nie każdy pacjent będzie zachwycony taką wizytą. Rozwiązania Holo4Med pozwala na transmisje, a także nagrywanie obrazu wprost z gogli lekarza prowadzącego. W ten sposób usprawniamy proces nauki młodych adeptów medycyny, którzy obchód mogą obserwować zdalnie.

Przenieśmy się na salę operacyjną. Trwa zabieg, który od lekarza wymaga dostępu do wydruków badań, stałego wglądu do zdjęć w formie analogowej lub na oddalonym od stołu operacyjnego monitorze. Chirurg operator co chwila musi oddalać się od pacjenta by zweryfikować zdjęcia ze stanem faktycznym. Kluczowe jest również prawidłowe wyznaczenie miejsca nacięcia. Jeżeli chirurg operujący ma na głowie gogle z naszym oprogramowaniem będzie mógł sterując np. głosem wyświetlać dokumentację zdjęciową pacjenta bezpośrednio na jego ciele i organach. Takie rozwiązanie znakomicie usprawnia precyzję operacji, sprawia, że lekarz może się jeszcze bardziej skupić na wykonywanych czynnościach, ponieważ nie ma potrzeby odrywania wzroku od pola operacyjnego. Możliwość nakładania wizualizacji hologramów 3D na operowany organ poprawia komfort pracy oraz zmniejsza ryzyko popełnienia błędów.

Operacje chirurgiczne mają to do siebie, że zdarzają się podczas nich sytuacje nieoczekiwane. Podczas zabiegu następuje powikłanie, które wymaga pilnej konsultacji. Każda sekunda jest ważna, a lekarz, który może służyć radą nie jest obecny na sali operacyjnej. Holo4Med sprawi, że lekarz konsultant będzie mógł na bieżąco obserwować to co widzi chirurg operator obecny na sali operacyjnej. Nie jest to science-fiction bo już w 2017 roku, Microsoft przeprowadził 13 symultanicznych zabiegów ortopedycznych w jednym czasie, a sale operacyjne znajdowały się w 13 różnych krajach.

3. Czy rynek medyczny ma odpowiedni potencjał by takie firmy jak Holo4Med wzrastały?

Holo4Med Obchód lekarskiNie możemy się oszukiwać. Pandemia sprawiła, że w wielu obszarach nastąpiło przyspieszenie procesów cyfryzacji. Tak też się stało w przypadku branży medycznej.

Wartość światowego rynku technologii telemedycznych do 2027 roku szacowana jest na niemal 400 mld dolarów, o skumulowanej rocznej stopie wzrostu (CAGR) na poziomie 25,8%.1 Wpisujemy się nie tylko w ten trend, ale łączymy go z także z dynamicznie rosnącą branżą Mixed Reality. Według prognoz wartość rynku Mixed Reality w medycynie wyniesie 724 mld dolarów do 2026 roku.2 To są dane światowe. Natomiast trzeba podkreślić, że polska służba zdrowia, pomimo problemów z liczbą lekarzy i pielęgniarek jest od dłuższego czasu w procesie transformacji cyfrowej. Nie ma od tego odwrotu. Takie rozwiązania, jak nasza platforma, która łączy w sobie mieszaną rzeczywistość i uczenie maszynowe – nazywane też przez niektórych przedsionkiem sztucznej inteligencji – są odpowiedzią na wyzwania w sektorze ochrony zdrowia i potrzeby, które nie zmniejszają się, a stale rosną. Na szczęście za potrzebą idą także środki finansowe bardzo aktywnie pozyskiwane przez jednostki służby zdrowia z grantów europejskich i światowych.

4. Czy Wasze rozwiązanie już gdzieś zostało zaimplementowane, czy nadal jest w fazie testów?

Tak, jesteśmy spółką, która już dziś osiąga przychody. Zgodnie ze sprawozdaniem finansowym wygenerowaliśmy na koniec 2020 roku ponad 4 miliony złotych przychodu. To nie koniec. W pierwszym półroczu 2021 roku przychód Holo4Med wyniósł ponad 6,5 miliona złotych. Jak na tak młody start-up są to wyniki fenomenalne.

Dzisiaj spółka osiąga już przychody ze sprzedaży modułu MediHelp, który wspiera pacjentów leczonych w domach. Jego działanie oparte jest na integracji aplikacji mobilnej z medycznymi urządzeniami diagnostycznymi, jak na przykład: pulsoksymetrem, glukometrem, stetoskopem, ciśnieniomierzem, opaską medyczną, KTG (kardiotokografia) i innymi. Jest to rozwiązanie wspierające zdalny proces leczenia pacjentów, którzy nie wymagają hospitalizacji. System monitorujący pozwala na analizowanie danych medycznych pacjenta i w przypadku pojawiania się niepokojących objawów automatycznie powiadamia lekarzy, którzy kontaktują się z chorym udzielając mu niezbędnej pomocy. Do dzisiaj z tego rozwiązania skorzystało ponad 600 tysięcy pacjentów.

Realizujemy również kontrakty badawczo-rozwojowe w ramach modułu MediCR. Przykładem takiej umowy jest nasza współpraca z MCR Clinic, firmą oferującą rozwiązania IT dla branży Clinical Research, które wspiera kluczowe procesy badań klinicznych. Zgodnie z kontraktem prowadzimy prace nad opracowaniem nowych technologii ułatwiających integrację oprogramowania naszego partnera z systemami informatycznymi klasy HIS (Hospital Information System), w których gromadzone i przechowywane są dane medyczne. Wartość tylko tej umowy wynosi milion złotych.

5. W ramach kampanii crowdfundingowej deklarujecie, że pozyskane środki zostaną przeznaczone na dalszy rozwój rozwiązania. Czy może Pan zdradzić coś więcej?

Zebrane środki z emisji udziałów pozwolą nam na dalszy rozwój spółki. Chcemy zapoznać inwestorów z niezwykle perspektywicznym rynkiem MedTech, którego wzrost został dodatkowo przyspieszony przez pandemię. Planujemy sfinalizować rozwój rozwiązań szpitalnych, wprowadzając technologię Mixed Reality do codziennego użytku medyków. Holo4Med zamierza również wzbogacić o funkcjonalności mieszanej rzeczywistości przeprowadzanie zabiegów ablacji w obrębie jamy brzusznej. Biorąc pod uwagę dalszą przyszłość to trzeba sobie jasno powiedzieć, że nasza platforma będzie wciąż rozwijana zgodnie z trendami i potrzebami rynku. Już dziś możemy powiedzieć, że planujemy między innymi rozwój w 2 segmentach diagnostyki medycznej: patomorfologii oraz wspierania prac laboratoriów analitycznych.

Już teraz działamy w tym obszarze. Niedawno informowaliśmy o pozyskaniu strategicznego globalnego partnera – LabVantage, działającego na rynku systemów informatycznych integrujących procesy w szpitalnych laboratoriach. Dzięki współpracy z Holo4Med firma LabVantage będzie mogła wejść na rynek Europy Środkowej z ofertą zaawansowanych systemów dla laboratoriów szpitalnych LIS – Laboratory Information System.
Ponadto w dłuższej perspektywie planujemy rozpocząć certyfikację FDA (Food and Drug Administration: agencja rządowa USA, zajmująca się kontrolą i dopuszczaniem do obrotu m.in. wyrobów medycznych), która umożliwi oferowanie produktów na rynkach międzynarodowych.

Jeszcze jednym kamieniem milowym, który chcemy osiągnąć już w następnym roku jest wejście na NewConnect. Natomiast oczywiście wcześniej musimy spełnić kilka warunków, w tym stać się spółką akcyjną, nad czym już dziś pracujemy.

6. A jak wygląda kwestia sprzedaży? Polska, czy zagranica?

Środki pozyskane z crowdfundingu planujemy między innymi przeznaczyć na zagraniczną ekspansję. Warto podkreślić, że Holo4Med ma dostęp do sprzedaży swoich rozwiązań nie tylko w Polsce, ale na rynku globalnym. Dzieje się tak dzięki strategicznemu partnerstwu z Microsoft, LabVantage i TCG Digital. Jeżeli chodzi o współpracę z Microsoft mamy dostęp do technologii i ekspertów tej organizacji, a także do klientów i partnerów tej firmy poprzez systemy co-sellowe.

Ostatnio jako jeden z konsorcjantów złożyliśmy ofertę na wykonanie platformy telemedycznej mającej za zadanie wspieranie osób starszych poprzez stały monitoring ich stanu zdrowia w domach. Ofertę do europejskiego projektu e-Care złożyliśmy jako jeden z 8 konsorcjantów. Przy jej tworzeniu współpracowaliśmy ze specjalistami z Niemiec, Hiszpanii, Włoch, Czech, Wielkiej Brytanii i Holandii. Z niecierpliwością czekamy na informacje o tym przetargu.

Nie bez znaczenia jest to, że Holo4Med to spółka zależna notowanej na NewConnect Grupy Kapitałowej TenderHut, która aktywnie sprzedaje swoje usługi poza Polską.

Holo4Med

Najnowsze

Zobacz również