Start programu Artemis

Udostępnij

W środę 16 listopada około godziny 7.48 najważniejsza obecnie rakieta NASA – Space Launch System (SLS) pomyślnie opuściła platformę Centrum Lotów Kosmicznych im. Johna F. Kennedy’ego na Florydzie.

Długo wyczekiwany start jest rozpoczęciem pierwszej misji programu Artemis, którego celem jest ustanowienie stałej obecności ludzi na Księżycu.

Udany start rakiety SLS Misja Artemis

Dziś, o godzinie 7.48 doszło do historycznego wydarzenia – najpotężniejsza rakieta jaką do tej pory zbudowano, wraz z kapsułą Orion na pokładzie, wyruszyła w długo wyczekiwaną podróż w kierunku Księżyca. Jest to pierwsza misja w ramach programu Artemis, która jest pierwszym krokiem w powrocie człowieka na Księżyc.

Warto dodać, że nie obyło się bez problemów. Otóż, we wtorek inżynierowie z Centrum Lotów Kosmicznych im. Johna F. Kennedy’ego napełnili główne zbiorniki paliwa rakiety. Proces przeprowadzono około pięciu godzin przed planowanym startem.

W trakcie odliczania we wtorek wieczorem pojawił się kolejny potencjalny problem. NASA ogłosiła, że w liniach paliwowych górnego stopnia rakiety prawdopodobnie doszło do wycieku wodoru. Konieczne było wezwanie zespołu techników, którzy przybyli na platformę, by przyjrzeć się usterce.

Start misji wielokrotnie przekładany

Ponadto, nie pierwsza data wyznaczona przez NASA. Na samym początku start misji był planowany na sierpień. Pierwszą próbę odwołano z powodu usterki związanej ze zbiornikiem na paliwo, o czym pisaliśmy tutaj.

Kolejna próba zaplanowana na przełomie września i października nie doszła do skutku z powodu zbliżającego się huraganu Ian, który uderzył we Florydę. Następnie start planowany był na 14 listopada, ale został przełożony ze względu na ekstremalne warunki pogodowe, które prognozowane były w związku z przejściem huraganu Nicole.

Artemis – co to za misja?

Nazwa misji Artemis nie powinna być zaskoczeniem. Artemis to bowiem mityczna siostra bliźniaczka Apolla, uznawana między innymi za boginię Księżyca. W efekcie nazwano tak amerykański program lotów kosmicznych, który realizują NASA, firmy prywatne, a także partnerzy międzynarodowi, w tym Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). ile kosztuje podróż w kosmos

Celem programu jest ponowne wysłanie ludzi na Księżyc i eksplorację naturalnego satelity Ziemi. A nawet założenie tam bazy. Projekt rozpoczął się już pod koniec 2017 roku. Z kolei 9 grudnia 2020 NASA ogłosiła listę 18 astronautów wybranych od udziału w projekcie Artemis.

W efekcie, podczas pierwszej misji statek Orion, napędzany przez moduł serwisowy dostarczony przez Europejską Agencję Kosmiczną, znajdzie się 100 kilometrów od powierzchni Księżyca i okrąży go, po czym wróci na Ziemię, lądując 11 grudnia w Pacyfiku.

Orion ma pokonać prawie 2 miliony kilometrów, więcej niż jakikolwiek inny pojazd przeznaczony do transportu ludzi. Po drodze zostawi on także 10 satelitów do badań Księżyca i innych ciał niebieskich położonych blisko Ziemi.

Lot bez astronautów

Misja Artemis I odbywa się jeszcze bez astronautów na pokładzie. Lot jest w pełni bezzałogowy, aczkolwiek w ramach testów w fotelu dowódcy „siedzi” manekin o imieniu Campos, „wspierany” przez dwa inne manekiny – Helgę i Zohara. Celem misji jest przetestowanie superciężkiej, najpotężniejszej na świecie rakiety Space Launch System (SLS) i statku kosmicznego Orion.

Głównym celem misji Artemis I jest test osłony termicznej statku Orion z powrotu z trajektorii księżycowej, demonstracja operacji statku Orion podczas wszystkich faz misji oraz test procedury odzyskania kapsuły Orion po wodowaniu na Ziemi.

Artemis I to tylko pierwszy krok

Misja Artemis I ma utorować drogę do podobnego lotu już z załogą w 2024 roku (Artemis II). Czworo astronautów ma wtedy oblecieć Księżyc na wysokości 8900 kilometrów nad powierzchnią.

W końcu, do lądowania astronautów na powierzchni w okolicach południowego bieguna Księżyca ma dojść rok później (Artemis III). Wówczas dwoje astronautów ma pozostać na orbicie, a dwoje wyląduje i spędzi tam około tydzień.

Kolejna faza zakłada ustanowienie stacji kosmicznej w orbicie Księżyca wraz z modułem mieszkalnym.

Dlaczego ludzie wracają na Księżyc? Wystrzelenie rakiety kosmicznej

Motywem ponownego zainteresowania Księżycem tym razem są surowce. Uwagę naukowców przykuwa zwłaszcza jeden izotop – Hel-3. Ma on pozwolić na produkcję czystej energii – bez dwutlenku węgla i radioaktywnych odpadów, gwarantując, że 70% energii zostanie w procesie przekształcone na energię elektryczną.

Hel-3 pożądany jest także w medycynie, czy przy urządzeniach, które sprawdzają bezpieczeństwo na lotniskach. Szacuje się, że złoża na Księżycu mogą zaspokoić zapotrzebowanie na energię na 250 lat.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również