NASA odwołała poniedziałkowy start misji Artemis I z powodu wycieku paliwa z silnika i pęknięcia w materiale systemu ochrony termicznej w jednym z kołnierzy. Kolejne okno startowe przewidziano na godziny popołudniowe 2 września. Jaki jest cel Misji Artemis 1? Czy NASA szykuje się do powrotu na Księżyc?
Artemis – co to za misja? 
Nazwa misji Artemis nie powinna być zaskoczeniem. Artemis to bowiem mityczna siostra bliźniaczka Apolla, uznawana między innymi za boginię Księżyca. W efekcie nazwano tak amerykański program lotów kosmicznych, który realizują NASA, firmy prywatne, a także partnerzy międzynarodowi, w tym Europejska Agencja Kosmiczna (ESA).
Cel programu Artemis
Celem programu jest ponowne wysłanie ludzi na Księżyc i eksplorację naturalnego satelity Ziemi. A nawet założenie tam bazy. Projekt rozpoczął się już pod koniec 2017 roku. Z kolei 9 grudnia 2020 NASA ogłosiła listę 18 astronautów wybranych do udziału w projekcie Artemis.
Bezzałogowa misja Artemis I
Misja Artemis I – czyli pierwszy z planowanych lotów, które mają doprowadzić do powrotu astronautów na Księżyc – miał wystartować w poniedziałek 29 sierpnia, lecz jak już wspomniano, z powodu wycieku paliwa z silnika i pęknięcia w materiale systemu ochrony termicznej w jednym z kołnierzy został on przełożony.
Misja Artemis I odbywa się jeszcze bez astronautów na pokładzie. Lot będzie w pełni bezzałogowy, aczkolwiek w ramach testów w fotelu dowódcy „usiądzie” manekin o imieniu Campos, „wspierany” przez dwa inne manekiny – Helgę i Zohara. Jego celem będzie przetestowanie superciężkiej, najpotężniejszej na świecie rakiety Space Launch System (SLS) i statku kosmicznego Orion.
Planowany przebieg i cele misji
Orion bez załogi na pokładzie zostanie wysłany w kierunku Księżyca. Tam wejdzie na orbitę wokół naszego naturalnego satelity, przejdzie rozmaite testy i za jego pomocą przeprowadzone zostaną eksperymenty naukowe.
Głównym celem misji Artemis I jest test osłony termicznej statku Orion z powrotu z trajektorii księżycowej, demonstracja operacji statku Orion podczas wszystkich faz misji oraz test procedury odzyskania kapsuły Orion po wodowaniu na Ziemi.
Misja Artemis I potrwa łącznie około 42 dni, z czego prawie 3 tygodnie statek Orion będzie znajdował się na orbicie wokół Księżyca.
Artemis I to tylko pierwszy krok
Misja Artemis I ma utorować drogę do podobnego lotu już z załogą w 2024 roku (Artemis II). Czworo astronautów ma wtedy oblecieć Księżyc na wysokości 8900 kilometrów nad powierzchnią.
W końcu, do lądowania astronautów na powierzchni w okolicach południowego bieguna Księżyca ma dojść rok później (Artemis III). Wówczas dwoje astronautów ma pozostać na orbicie, a dwoje wyląduje i spędzi tam około tydzień.
Kolejna faza zakłada ustanowienie stacji kosmicznej w orbicie Księżyca wraz z modułem mieszkalnym.
Dlaczego ludzie wracają na Księżyc?
Motywem ponownego zainteresowania Księżycem tym razem są surowce. Uwagę naukowców przykuwa zwłaszcza jeden izotop – Hel-3. Ma on pozwolić na produkcję czystej energii – bez dwutlenku węgla i radioaktywnych odpadów, gwarantując, że 70% energii zostanie w procesie przekształcone na energię elektryczną.
Hel-3 pożądany jest także w medycynie, czy przy urządzeniach, które sprawdzają bezpieczeństwo na lotniskach. Szacuje się, że złoża na Księżycu mogą zaspokoić zapotrzebowanie na energię na 250 lat.
“Kosmiczny” koszt programu Artemis 
Przeprowadzony kilka miesięcy temu audyt wykazał, że program Artemis będzie kosztował amerykańskich podatników prawdziwą fortunę. Na jego podstawie szacuje się, że program pochłonie z budżetu aż 93 miliardy dolarów. Sam pojedynczy start jednej rakiety Space Launch System z kapsułą Orion ma już kosztować 4,1 miliarda USD.