Średnia krajowa 2022 a prawdziwe zarobki Polaków – jak jest naprawdę?

Udostępnij

Zgodnie z Komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 21 kwietnia ogłasza się, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w marcu 2022 roku wyniosło 6665,42 PLN brutto. Oznacza to nieco ponad 4700 złotych na rękę, czyli o 12,4% więcej niż rok wcześniej. To nowy rekord i wynik znacznie lepszy od prognoz ekonomistów, którzy spodziewali się, że pierwszy raz od dwóch lat inflacja przebije dynamikę wzrostu płac.

Trzeba jednak pamiętać, że dane GUS uwzględniają jedynie duże i średnie firmy. Odrzuca się w nich natomiast te, mające mniej niż dziesięciu pracowników. Na dodatek GUS nie liczy zatrudnionych na umowy zlecenie czy o dzieło.

Jak prezentują się więc realne zarobki Polaków? Takie informacje rząd niespodziewanie ujawnił w styczniu, aby pokazać, jak bardzo korzystny jest dla naszych rodaków Polski Ład. Okazało się wtedy, że 2,6 miliona Polaków zarabia poniżej tegorocznej płacy minimalnej, a nawet dla około 70% z nas to, co GUS nazywa „średnią krajową” wydaje się odległą utopią, o czym przekonamy się poniżej:

Średnia krajowa? Większość z nas może o niej pomarzyć zarobki polityków

14 stycznia na Twitterze statystyki dotyczące zarobków Polaków pokazał Norbert Maliszewski, szef Rządowego Centrum Analiz. Miały one pokazać, że dla nawet 63% (czyli 8,3 miliona) naszych rodaków, Polski Ład w swojej pierwotnej formie był jednoznacznie korzystny. Mowa tu o zatrudnionych na umowie o pracę.

2,6 miliona Polaków zarabia poniżej płacy minimalnej

Jednocześnie jednak szef Rządowego Centrum Analiz ujawnił wtedy dwie znacznie mniej przyjemne statystyki. Po pierwsze, okazało się, że pod koniec ubiegłego roku aż 2,6 milionów Polaków pracujących na etacie zarabiało mniej niż 2750 złotych brutto miesięcznie. To mniej niż płaca minimalna w 2022 roku, a nawet mniej od tej obowiązującej w 2021.

Około 70% z nas zarabia mniej niż wynosi średnia krajowa

Druga kwestia, która nagle oficjalnie wyszła na jaw, to ułomność wskaźnika, nazywanego „przeciętnym wynagrodzeniem”, czyli potocznie średnią krajową. To wielkość, którą rząd PiS często się chwali, szczególnie w porównaniu do 2015 roku, czyli czasów sprzed rządów tej partii. Z opublikowanych przez Norberta Maliszewskiego danych wynikało bowiem, że aż 65% z nas – 6,8 miliona pracujących pod koniec minionego roku zarabiało mniej niż 5700 złotych brutto miesięcznie.

W konsekwencji, choć oczywiście nie zostały już ujawnione tego typu dane obowiązujące na koniec pierwszego kwartału 2022 roku, to możemy z dużą dozą prawdopodobieństwa oszacować, że dziś nawet 70% społeczeństwa z całą pewnością nie zarabia tyle, ile wynosi wspomniane marcowe przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, czyli 6665,42 PLN brutto.

Przeciętne wynagrodzenie a mediana wynagrodzeń bezrobocie

To tylko pokazuje, jak wielkie są nierówności płacowe w naszym kraju i jak bardzo wskaźnik określany mianem “średniej krajowej” zakłamuje rzeczywistość. Natomiast nieco lepiej opisujący realia polskiego rynku pracy raport o medianie wynagrodzeń Główny Urząd Statystyczny publikuje tylko raz na 2 lata. Ostatni jej odczyt miał miejsce w październiku 2020 roku. Wtedy mediana wyniosła 4703 złote brutto miesięcznie. W tym samym czasie przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku wyniosło 5458,88 PLN brutto.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również