Sprzedano najdroższą kostkę gitarową w historii

Udostępnij

Okazuje się, że kolekcjonerzy i fani zespołów muzycznych są w stanie zapłacić naprawdę wiele pieniędzy, by mieć na własność coś, co należało do ich idola. Pewien fan Nirvany kupił właśnie kostkę gitarową Kurta Cobaina. Cena zwala z nóg i sugeruje, że mógłby za nią kupić całą, nowoczesną gitarę. A może nawet uzbroić w instrumenty cały zespół rockowy.

Kostka po Cobainie

Podczas niedawnej aukcji Iconic pod młotek poszła kostka gitarowa, na której grał Kurt Cobain z Nirvany. Ktoś kupił ją za 14 678 dolarów.

Co spowodowało, że kostka kosztowała aż tak wiele monet? Jej wartość podbił fakt, że została podpisana przez samego Kurta Cobaina. Muzyk z jednej strony napisał swoje imię i nazwisko (lekko je przekręcając, pisząc: „Kurdt Kobain), a z drugiej narysował żółwia i „podrabiając” logo firmy Dunlop Tortex.

Mało tego, szczególny był też moment, gdy lider Nirvany korzystał z tego małego kawałka plastiku. Osoba, której podarował kostkę, pamięta, że stało się to 6 kwietnia 1990 roku. Dla fanów zespołu to bardzo szczególny okres, bowiem wtedy grupa nagrywała z Butchem Vigiem wersje demo piosenek, które potem trafiły na legendarny dziś i przełomowy dla Nirvany album „Nevermind”.

Rozbita gitara

To nie pierwszy raz, gdy pod młotek idzie przedmiot Cobaina. W listopadzie 2022 r. na aukcji Julien wystawiono gitarę rozbitą przez tego ekscentrycznego wokalistę i gitarzystę. Chodzi o model Fender Mustang z 1973 roku. Lider Nirvany rozbił instrument 9 lipca 1989 roku podczas koncertu w Pensylwanii. Pod koniec zeszłego roku ktoś kupił tę legendarną gitarę na aukcji z 486 400 dolarów.

Z kolei ponad rok temu w ramach Iconic Auctions można było wylicytować włosy Cobaina. Mowa o zaledwie sześciu włosach muzyka, które zostały mu obcięte przez Tessę Osbourne 29 października 1989 roku, kiedy Nirvana koncertowała w Europie w ramach trasy promującej album „Bleach”.

Wracając do gitar, warto dodać, że w czerwcu 2020 r. gitara akustyczna Cobaina z kultowego koncertu „MTV Unplugged” została sprzedana za rekordową kwotę 6 010 000 dolarów.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również