Sposoby na oszczędzanie pieniędzy w czasie inflacji

262

kryptowalutyW Europie nastały ciężkie czasy. Od wielu lat forsowane zmiany klimatyczne wymagają ogromnych inwestycji, które biją po kieszeniach statystycznego Polaka i trzeba przygotować się na to, że następne lata będą jeszcze trudniejsze. Inflacja w naszym kraju rośnie w niebezpiecznym tempie, a zmiany stóp procentowych wprowadzane przez NBP nie przynoszą oczekiwanych efektów. Na domiar złego Polska leży w bezpośrednim sąsiedztwie z krajem, w którym toczy się największa wojna w Europie od niemal 80 lat. To wszystko nie sprzyja inwestycjom, co powoduje regularne osłabianie się złotego.

Osoby, które obracają się w Internecie – czy robią zakupy w innych walutach, czy grają w kasyna online Polska, z pewnością zauważają, że kursy walut regularnie się zmieniają, a ceny w sklepach dosłownie szaleją. Najbardziej na tym wszystkim ucierpi statystyczny Polak, który odkłada swoje oszczędności lub spłaca kredyt. Co zrobić, żeby ustrzec się przed negatywnymi skutkami inflacji?

Inwestowanie w stabilne waluty

Jeśli ktoś ma taką możliwość, to powinien trzymać swoje pieniądze jak najdłużej w obcych walutach. Euro, dolar lub frank szwajcarski w ostatnim czasie cechują się znacznie wyższą stabilnością niż polski złoty. To szczególnie istotne w przypadku osób, które zarabiają w obcej walucie. Kiedy PLN według szacunków NBP w najbliższych latach będzie tracił około 10% w 2022 i 2023 roku, USD i EUR osiągną inflację na poziomie około 5%. Oznacza to, że pieniądze osób oszczędzających w PLN będą kurczyć się (w uproszczeniu) o około 5% na rok, a jak wiadomo – aktualnie trudno byłoby znaleźć lokatę, zapewniającą takie oprocentowanie.

W ten sposób oszczędzanie w Polsce praktycznie się nie opłaca – chyba że środki pieniężne przechowuje się w formie walut zagranicznych. W takim wypadku można nawet wzbogacić się na samej różnicy kursu.

A może kryptowaluty?

Zdecentralizowane sieci zajmujące się obsługą kryptowalut wydają się bardzo odległe od problemów dzisiejszego świata. Dlatego coraz więcej osób spogląda właśnie w tym kierunku. Niestety pomimo tego, że większość popularnych walut elektronicznych nieustannie rośnie na wartości, nadal występuje duże ryzyko takich inwestycji. Wahania cen potrafią być ogromne i sięgać nawet kilkudziesięciu procent w ciągu kilku dni.

Coraz więcej usług w Internecie oferuje obsługę kryptowalut, co sprawia, że stają się one atrakcyjniejszym wyborem już nie tylko dla osób obracających się w tym świecie, ale także zwykłych internautów, którzy chcą inwestować w kryptowaluty. Coraz częściej słyszy się o płaceniu za zakupy lub możliwości zabawy w krypto kasino, gdzie można wygrać całkiem sporo pieniędzy w elektronicznej walucie.

Widoki na przyszłość

Aktualna sytuacja jest najprawdopodobniej przejściowa i w najbliższych latach można spodziewać się znormalizowania sytuacji pieniężnej w Polsce. Szacuje się, że już w 2024 roku inflacja będzie na standardowym, światowym poziomie, co zapewni powrót do polityki pieniężnej z początku bieżącego roku. Wydaje się, że sytuacja z pandemią Covid-19 jest już w pewnym sensie opanowana, więc wszyscy będą mogli odetchnąć z ulgą.

Pozostaje jeszcze wielka niewiadoma w postaci wojny za naszą wschodnią granicą, dotycząca tego, czy i kiedy dojdzie do porozumień i deeskalacji konfliktu, który znacząco wpływa na gospodarkę całego zachodniego świata. Żaden konflikt jednak nie może trwać bez końca i zanosi się na to, że na froncie wszystko się stabilizuje, co w końcu doprowadzi do porozumień. Wojna to niesamowicie obciążająca gospodarkę sprawa i nawet „potężna” Rosja będzie się w końcu musiała wycofać.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments