Przedterminowa spłata kredytu – kolejne decyzje UOKiK

425

Vivus Finance, Zaplo i Bank Pocztowy – oferty pożyczkowe tych trzech instytucji finansowych trafiły pod lupę UOKiK. „Urząd narzucił spółkom obowiązek zwrotu części pobranych opłat, jeżeli kredytobiorca przedterminowo spłacił kredyt. Vivus i Zaplo odwołały się od decyzji” – napisał Money.pl. Komunikat UOKiK można znaleźć tutaj.

Urząd przekazał w komunikacie, że Vivus Finance, Zaplo i Bank Pocztowy zatrzymywały całą prowizję nawet w przypadku, kiedy klient spłacił kredyt przed końcem umowy. W związku z tym faktem prezes UOKiK Tomasz Chróstny nakazał firmom Vivus Finance i Zaplo zaprzestania stosowania tej praktyki. Bankiem Pocztowym zobowiązał się zaś do zwrotu części prowizji konsumentom.

„Kwotę do zwrotu instytucje finansowe mają obliczać metodą liniową. Polega ona na określeniu, jaka część kosztów kredytu przypada na jeden dzień, o ile dni został skrócony okres kredytowania i pomnożenia tych dwóch liczb” – pisze w komunikacie UOKiK.

– Metoda liniowa jest zgodna z brzmieniem przepisów i w pełni transparentna dla konsumentów. To właśnie liniowy mechanizm obliczania zwrotu opłat klientom jest najkorzystniejszy i uczciwie wypełnia wyrok TSUE – twierdzi prezes UOKiK Tomasz Chrósny. – Oczekuję tym samym, że wszystkie instytucje finansowe będą ją stosować przy rozliczeniach przedterminowej spłaty kredytu konsumenckiego. Takie stanowisko przedstawiliśmy również w październiku 2019 roku na spotkaniu ze Związkiem Banków Polskich – dodaje.

Warto dodać, że w przypadku Vivus Finance i Zaplo mowa o osobach, które kredyt wzięły  w okresie co najmniej od 16 maja 2016 roku do momentu uprawomocnienia decyzji UOKiK. Natomiast w przypadku Banku Pocztowego decyzja Urzędu dotyczy tylko tych klientów, którzy zawarli umowę „Pożyczka na Poczcie” między 1 marca 2015 roku a 30 czerwca 2016 roku i spłaciły ją przed terminem.

Dodajmy też, że w przypadku dwóch podmiotów – Vivus Finance i Zaplo – decyzja ta jest nieprawomocna. Obie firmy będą się więc od niej odwołały do sądu. Zupełnie inaczej  sytuacja ma się z Bankiem Pocztowym – tu decyzja jest już w pełni prawomocna.

„To już kolejne decyzje w sprawie instytucji finansowych dotyczące niewłaściwych rozliczeń przy wcześniejszej spłacie pożyczek. Wcześniej urząd zakazał takich praktyk firmom: AasaiCredit, Optima oraz Eurocent w upadłości. W toku są kolejne postępowania przeciw bankom i firmom pożyczkowym” – dodaje UOKiK.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments