Nowy sondaż: zbadano dwa warianty startu opozycji

275
sondaż

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się teraz, wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość z przewagą aż 6 pkt. proc. nad Koalicją Obywatelską. Jak wypadły inne partie?

PiS wygrywa, a jak wypadają inne ugrupowania?

Największym poparciem wśród badanych wyborców cieszy się nadal Prawo i Sprawiedliwość. Na partię Jarosława Kaczyńskiego chce zagłosować aż 36 proc. respondentów. Przekłada się to jednak na spadek o 2 pkt. proc. w porównaniu do sondażu z połowy marca.

Drugie miejsce zajmuje – podobnie jak w przypadku innych sondaży – Koalicja Obywatelska Sojusz PO, Nowoczesnej, Inicjatywy Polskiej i Zielonych popiera jednak tylko 30 proc. uczestników badania. Oznacza to wzrost poparcia dla KO o 1 pkt proc. w porównaniu z poprzednim badaniem. Nadal jednak KO od PiS dzieli aż 6 pkt. proc. (poprzednio było to 9 pkt. proc.).

Podium domyka Lewica z wynikiem 9 proc. (bez zmian). Za nią stoi Polska 2050 Szymona Hołowni z wynikiem 8 proc. (poprzednio 7 proc.).

Swoich posłów w Sejmie miałaby też Konfederacja, którą popiera 8 proc. badanych (skok poparcia o 1 pkt. proc., z 7 proc.) i Polskie Stronnictwo Ludowe (5 proc.; wynik bez zmian). Pozostałe partie nie przekraczają progu wyborczego.

Drugi wariant

W sondażu zbadano też drugi wariant: wspólnych list Koalicji Obywatelskiej i Lewicy oraz PSL i Polski 2050.

Wtedy wybory wygrałaby koalicja KO i Lewicy (38 proc. wskazań). Zjednoczona Prawica miałaby tylko 36 proc. głosów respondentów. Sojusz PSL i Polski 2050 uzyskał poparcie 12 proc. badanych. Konfederacja uzyskałaby taki sam wynik co w poprzednim wariancie.

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) w dniach od 17 do 20 marca 2023 roku, na panelu internetowym. W badaniu wzięło udział 1045 osób.

Dziś nadal jednak nie wiemy, w jakiej formule opozycja pójdzie do wyborów. Wydaje się podzielona i rozbita. Z kolei PiS najpewniej ponownie stworzy listy z Solidarną Polską i do tego Partią Republikańską. Po wyborach będzie miało szansę zbudować rząd z Konfederacją lub – czego nie można wykluczyć – częścią posłów z PSL czy Lewicy. Wynik wyborów nie jest jednak rozstrzygnięty.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments