Smart kids — czyli jakie urządzenia ułatwiające życie najmłodszych są przyszłością?

610
Smart kids

Nowoczesne technologie towarzyszą nam każdego dnia. Wiele osób nie wyobraża sobie wyjść z domu bez telefonu, a coraz więcej z nas ma na ręku nawet smartwatch z dostępem do Internetu. Ponadto powstają kolejne sprzęty, które mogą pomóc w nauce i rozwoju dzieci. Jednak jak technologia wpływa na nasze życie? Które sprzęty mogą okazać się przydatne dla najmłodszych, a z czego lepiej zrezygnować?

Technologia w codziennym życiu dziecka

W ostatnich latach mogliśmy obserwować naprawdę dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii. Wielkie i ciężkie telewizory zmieniły się w płaskie ekrany wiszące na ścianach. Toporne komputery zastąpiły przenośne i lekkie jak piórko laptopy, a telefony z klawiaturą przekształciły się w smartfony z dotykowym ekranem. Ponadto aktualnie mamy praktycznie ciągły dostęp do Internetu i najróżniejszych aplikacji. W wielu przypadkach ułatwiają nam życie, dlatego tak ciężko jest sobie wyobrazić świat bez nowoczesnych technologii. Jednak czy zawsze warto być na bieżąco z nowinkami technologicznymi?

Smart kidsMedia społecznościowe, do których mamy dostęp przez smartfony 24 godziny na dobę, sprawiają, że dużo trudniej jest nam się skupić na jednym zadaniu. Znacznie szybciej się rozpraszamy. Ponadto cierpią nasze zdolności interpersonalne, a w niektórych przypadkach nawet nasza psychika. Warto o tym pamiętać i brać to pod uwagę, kiedy do życia naszego dziecka wprowadzamy nowoczesne technologie.

Nawet jeżeli rodzice starają się całkowicie ograniczyć dostęp do smartfonów, telewizji i Internetu najmłodszym, to i tak nowoczesna technologia w ich życiu się pojawia. Rodzice nie powinni całkowicie odebrać dostępu do zdobyczy XXI wieku, tylko rozsądnie wprowadzić nowoczesną technologię, która przy okazji będzie pomocna w codziennym życiu dziecka. A jak nowoczesne technologie mogą pomóc rodzicom? Przede wszystkim mogą ułatwić opiekę nad dzieckiem.

Jak technologia może ułatwić życie młodym rodzicom?

Na początek warto pomyśleć o tym, że jeszcze przed urodzeniem się dziecka, dzięki aplikacjom na telefon przyszłe mamy mogą monitorować swój stan zdrowia, a kalendarz w telefonie przypomni o wizycie u lekarza. Poza tym za pośrednictwem Internetu możemy zamówić całą wyprawkę dla dziecka, praktycznie nie wychodząc z domu.

Smart kidsKiedy dziecko przyjdzie na świat, rodzice też korzystają z wielu pomocnych sprzętów, które ułatwiają codzienność z noworodkiem. Idealnym przykładem może być elektroniczna niania, która czuwa nad niemowlęciem przez cały czas i pozwala rodzicom na chwilę oderwać się od dziecka. To nowoczesne urządzenie wyposażone jest w najróżniejsze czujniki, kamery i mikrofony. Ponadto w bardziej zaawansowanych modelach znajduje się także opcja monitorowania oddechu dziecka. Rodzice mogą przebywać w całkiem innej części domu, zająć się obowiązkami lub po prostu chwilę odpocząć. Mimo to wciąż mają podgląd na to, co dzieje się w pokoju noworodka. W zależności od wybranego urządzenia niania przesyła obraz i powiadomienia na nasz telefon lub na dołączone do zestawu urządzenie z ekranem.

Dzieci naprawdę szybko rosną. Niektóre sprzęty są produkowane z myślą o najmłodszych i mają pomagać w ich dalszym rozwoju. Przykładowo specjalna inteligentna szczoteczka do zębów może pomóc w nauce dbania o higienę jamy ustnej i uatrakcyjnić mycie zębów. Jednak czy warto zainwestować w laptop edukacyjny lub tablet graficzny dla dziecka? Jakie urządzenia naprawdę wspomogą rozwój dziecka i co zrobić, żeby technologii nie miała negatywnego wpływu?

Sprzęty, które mogą ułatwić życie dziecku

Technologia w życiu dzieci powinna być ograniczona. Naukowcy zgadzają się co do tego, że noworodki i dzieci do drugiego roku życia w ogóle nie powinny mieć do niej dostępu. W tym przypadku mówimy również o bajkach w telewizji i Internecie. Po tym czasie możemy stopniowo wprowadzać pewne elementy, jednak należy robić to z głową. Rodzice nie powinni traktować nowoczesnej technologii, jak elementu, który zajmie dziecko lub jako nagrodę za dobre zachowanie.

Smart kidsBardzo często nowoczesna technologia zaczyna być obecna w życiu dzieci w wieku szkolnym. Warto tłumaczyć dzieciom, jak działa świat w Internecie i pilnować, żeby spędzały również czas offline. Ponadto wiele sprzętów może być bardzo pomocnych w rozwoju najmłodszych. Jeżeli nasze dziecko lubi sport, interesuje się nim i zaczyna być świadome tego, jakie wyniki może osiągać, warto pomyśleć o smartwatchu. Dzięki temu dziecko będzie wiedziało, jak dużo aktywności ma przykładowo w czasie treningu piłki nożnej. Natomiast dla starszych dzieci, które uwielbiają rysować, ciekawym rozwiązaniem będzie tablet graficzny.

Dla najmłodszych możemy pomyśleć o laptopie edukacyjnym. Wyglądem przypomina normalny sprzęt, jednak w rzeczywistości to kolorowa zabawka, która może uczyć literek, cyferek, kolorów lub podstaw obsługi laptopa. Oczywiście tego typu zabawkę należy wprowadzić w odpowiednim wieku.

Nowoczesne technologie ułatwiają nam życie, jednak warto wprowadzać je z rozwagą do życia najmłodszych

W XXI wieku możemy obserwować niesamowicie dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii. Smartfony, cienkie i lekkie laptopy, smartwatche to sprzęty, z których korzystamy praktycznie każdego dnia. Nowoczesne technologie bardzo ułatwiają nam życie, ale jednocześnie mają na nas negatywny wpływ. Właśnie dlatego należy z rozwagą wprowadzać je do życia najmłodszych. Naukowcy zgadzają się, że do drugiego roku życia powinniśmy ograniczyć dzieciom dostęp do nowoczesnych technologii takich jak telewizor, komputer i smartfon.

Smart kidsMimo wszystko pewne sprzęty mogą być bardzo pomocne dla świeżo upieczonych rodziców. Między innymi dobrym rozwiązaniem jest niania elektroniczna monitorująca stan malucha. Dzięki niej rodzice mają chwilę dla siebie i niemowlę pod kontrolą. Kiedy dziecko podrośnie, w nauce samodzielnego mycia zębów może pomóc inteligentna szczoteczka, a liter i cyfr nauczy edukacyjny laptop.

Dla dzieci w wieku szkolnym ciekawymi i przydatnymi sprzętami będzie smartwatch i tablet graficzny. Jeżeli nasze dziecko lubi sport, interesuje się nim i zaczyna być świadome tego, jakie wyniki może osiągać, warto pomyśleć właśnie o smartwatchu. Natomiast dla uzdolnionych plastycznie najmłodszych dobrze sprawdzi się tablet. Mimo wszystko, kiedy zdecydujemy się wprowadzić do życia dziecka kolejne sprzęty, należy pokazać mu, jak korzystać z nich z głową. To rodzice powinni nauczyć dzieci, jak żyć w świecie online, ale jednocześnie w pełni korzystać ze świata rzeczywistego.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments