Czy Slow Life jest rozwiązaniem dla Polaków?

235

Według niezależnych badań, życie płynie zbyt szybko dla prawie 70% pracujących Polaków. Ponadto, aż co trzeci z nas twierdzi, że żyje szybciej, niż inne osoby z jego otoczenia. W efekcie ciągła pogoń za karierą, zaczęła nas już męczyć. Pragniemy w końcu zwolnić, mieć trochę więcej czasu dla siebie i rodziny, skoncentrować się na zdrowszym trybie życia i odzyskać równowagę między życiem zawodowym, a prywatnym.

Z tego powodu na popularności w naszym kraju zaczął zyskiwać dobrze znany w Europie Zachodniej trend Slow Life. Na czym ta ideologia polega i jak żyć na co dzień w zgodzie z jej zasadami? Czy jest ona dobrym rozwiązaniem w naszym kraju? Na te pytania odpowiedzi zostaną udzielone poniżej:

Czym jest Slow Life?

Slow Life wynika z potrzeby koncentracji na tym co dla nas najważniejsze w życiu. Większość z nas dochodzi prędzej czy później do wniosku, że pieniądze i najbardziej prestiżowe stanowisko niekoniecznie nam to zapewniają. Dla jednych moment taki przychodzi po długim poszukiwaniu szczęścia i spełnienia, dla innych związane jest ze znaczącymi wydarzeniami w życiu, które zmieniają perspektywę, jak ciężka choroba, rozpad związku czy śmierć bliskiego. Osoby, które decydują się na Slow Life uważają, że nadmierna pogoń za pieniędzmi, konsumpcjonizm i materializm odbywają się kosztem własnego życia i życia swoich rodzin. Ponadto, uważają one, że ponoszą odpowiedzialność za tą sytuację i same muszą podjąć działania, żeby ja zmienić.

Początkowo Slow Life dotyczył tylko pracy zawodowej, ale później przeniósł się na inne aspekty życia – robienie zakupów, modę, sposoby spędzania wolnego czasu czy nawet budowanie relacji. Jest swego rodzaju protestem przeciwko doświadczaniu wszystkiego w jak najkrótszym czasie, buntem przeciwko powierzchowności, przeciwko przyznawaniu pierwszeństwa ilości, a nie jakości. Przekłada się na stosunek do konsumpcji, neguje ciągłe windowanie swoich potrzeb i wydawanie pieniędzy na niepotrzebne rzeczy. Jednym słowem, wybierając Slow Life, wybieramy prostsze, mniej stresujące życie, odrzucamy pogoń za karierą i dobrami materialnymi, stawiamy na jakość czasu z najbliższymi, wychowanie dzieci, nasze pasje i realizację marzeń.

Zasady Slow Life

Wyznacz sobie cele

W pierwszej kolejności naucz się nie przywiązywać wagi do nieważnych spraw i tracenia czasu na błahostki. Osoby żyjące w duchu Slow Life zamiast spędzania kilku godzin przed telewizorem czy z nosem w komórce, wykorzystują dany im czas na osiągnięcie ważnego dla siebie celu. Nie marnotrawią sił.

Zadbaj o relacje z bliskimi

Osoby wyznające ideę Slow Life przykładają bardzo dużą wagę do równowagi między swoim życiem prywatnym a zawodowym. Nie są pracownikami korporacji, żyjącymi 24 godziny na dobę sprawami firmy. Jeśli prowadzą swój biznes – a nierzadko tak się zdarza – to chęć pracy wynika u nich z pasji, a nie z podążania za ciągłym bogaceniem się.

Zadbaj o siebie Grafika sugerująca by dbać o siebie

W Slow Life ważne są nie tylko relacje z innymi ludźmi, ale również życie w zgodzie z samym/samą sobą. Oznacza to, że należy nie tylko znaleźć w ciągu dnia czas tylko dla siebie – choćby miało to być nawet pół godziny, ale i nauczyć się być asertywnym – czyli zadbać o swój psychiczny komfort.

Kontroluj przypływające do ciebie informacje

Oczywiście na niektóre informacje nie masz wpływu – usłyszysz o nich przypadkiem w drodze do pracy czy podczas przeglądania Internetu. Jednak to, co czytasz czy oglądasz w zdecydowanej większości przypadków zależy tylko i wyłącznie od Ciebie.

Slow Life mówi, że nie tylko nie musisz być na bieżąco z tym, co niepokojącego lub przerażającego akurat dzieje się w odległym zakątku świata, ale dla Twojego komfortu psychicznego pozytywny wpływ będzie miało kontrolowanie przepływu wiadomości. Możesz zatem skupić się na pozytywnych informacjach, ale możesz także wyłączyć komputer lub nie patrzeć w ekran smartfona, jeśli wiesz, że nie robisz nic konstruktywnego i tylko tracisz czas.

Żyj blisko natury Kobieta spędzająca wolny czas na łonie natury

Kolejna zasada Slow Life mówi by nie otaczać się niepotrzebnymi przedmiotami i zamiast w hałasie czy ciągłym pędzie, przebywać w ciszy, a także blisko przyrody. Możesz nawet zacząć uprawiać w swoim ogródku rośliny, które później wykorzystasz do gotowania. Jeśli nie masz ogródka, warto choćby postawić na parapecie w kuchni bazylię, miętę czy melisę.

Nie gromadź rzeczy

Slow Life oznacza minimalizm i korzystanie z tego, co już się ma (w przypadku ubrań czy przedmiotów codziennego użytku), a w przypadku jedzenia – marnowanie jak najmniejszej jego ilości i ponowne wykorzystywanie resztek.

Doceń to, co tu i teraz

Slow Life nie polega na rozpamiętywaniu przeszłości, stawianiu sobie wyrzutów, że coś można było zrobić inaczej, przeżywaniu ciągłego żalu i rozpaczy. Oczywiście, warto ze swoich decyzji wyciągać właściwe wnioski, ale te popełniane wcześniej błędy mają stanowić motywację do kolejnego działania i naukę na przyszłość – czego unikać, a co można zrobić inaczej. Slow Life to także brak strachu przed przyszłością – świadomość ulotności chwil i życia przy jednoczesnej z niego radości, bez niepotrzebnych (potencjalnych) trosk.

Elementy Slow Life

Slow Food Produkty typu Slow Food

Jednym z elementów Slow Life jest oczywiście Slow Food, który oznacza (w ramach możliwości oczywiście) unikanie jedzenia w przydrożnych barach i odgrzewania gotowych dań w mikrofalówce. Slow Food to korzystanie z produktów nisko przetworzonych. Nie jest zalecane ich miksowanie, smażenie, poddawanie działaniu wysokiego ciśnienia. Za to wędzi się, dusi, marynuje, wyciska. Ponadto, w Slow Food nie wykorzystuje się sztucznych aromatów, konserwantów, barwników, polepszaczy.

Geneza

Slow Food ma swoje początki w bojkocie restauracji McDonald’s. W 1986 roku w Rzymie włoski krytyk kulinarny Carlo Petrini stanowczo zaprotestował przeciwko dominacji słynnej sieciówki i temu, że serwuje szybkie i nie zawsze najzdrowsze jedzenie typu fast food. O proteście Włocha stało się głośno, a restauratorzy w odpowiedzi na fast food zaczęli mówić o Slow Food i takie właśnie dania gotować.

Slow Business

Slow Business nie oznacza pracowania w zwolnionym tempie, lecz taki podział pracy, w którym każdy ma zapewnione jak najlepsze warunki rozwoju, a także może współuczestniczyć w tworzeniu marki bez strachu przed szefem czy kolegami i koleżankami.

W firmach działających na zasadzie Slow Business często znajdują się specjalne pokoje do relaksacji, a nawet wyznaczone dni, w których pracownicy mniej czasu poświęcają odbieraniu telefonów czy maili, a częściej uczestniczą w szkoleniach. Osoby żyjące zgodnie z ideą Slow Life często prowadzą także swój własny Slow Business, co oznacza, że produkują własne naturalne kosmetyki lub żywność.

Slow Fashion Etykiety Slow Fashion

Slow Fashion oznacza dobre zorganizowanie swojej szafy, czyli pozostawienie w szafie tylko tych rzeczy, które rzeczywiście są noszone; a także postawienie na ubrania lepszej jakości, czasem droższe niż te dostępne w większości sklepów, koniecznie wyprodukowane w ‘godnych” warunkach, a nie za pomocą niewolniczych metod pracy w krajach azjatyckich.

Slow Fashion to także zaopatrywanie się w ubrania w second handach, sklepach z odzieżą vintage, wymienianie się ubraniami z bliskimi osobami, zamiast kupowania nowych.

Slow Cosmetics

W przypadku Slow Cosmetics zasady wyglądają podobnie, jak w przypadku Slow Food i Slow Fashion. Wskazane jest zatem korzystanie tylko z tych kosmetyków, które zawierają naturalne składniki (i najlepiej świadczące o tym certyfikaty) oraz nie były testowane na zwierzętach. Ich skład musi być starannie dobrany – mają one zawierać surowce o jak najlepszym działaniu, bez zbędnych dodatków.

Slow Parenting Matka z córką zajmujące się wspólnym gotowaniem

Slow Parenting to wychowywanie dziecka bez presji. Pociecha rodziców żyjących zgodnie z tą ideą na pewno nie będzie brała udziału w kilkunastu dodatkowych zajęciach, na które nie ma ochoty, za to będzie mogła sobie w ciągu dnia poleniuchować i pobawić się. Slow Parenting nie oznacza jednak zgadzania się na wszystkie zachcianki dziecka i braku stawiania mu wymagań, tylko pełne wspieranie jego kreatywności i pracowitości, lecz w tym kierunku, w którym ma ono największe zdolności i w którym chce podążać.

Slow Travel

Slow Travel nie jest dla turystów, a dla podróżników. Polega na samodzielnym (bez pośrednictwa biur podróży) podróżowaniu do konkretnych miejsc oraz ich w pełni świadomym zwiedzaniu we własnym tempie. Osoba podróżująca w duchu Slow Travel nie tylko nie korzysta z usług biur podróży, ale i nie bierze udziału w wycieczkach objazdowych, podczas których czas zwiedzania konkretnych miejsc jest ograniczony.

Czy Slow Life jest dobrym rozwiązaniem dla Polaków?

Nurt Slow Life wciąż budzi jednak sporo kontrowersji. Wiele osób uważa, że jest on przeznaczony tylko dla bogatych, ponadprzeciętnie sytuowanych osób z dużych miast. Rzeczywistość wygląda jednak inaczej. Slow Life to przede wszystkim stan umysłu, który pomaga w odnajdywaniu prawdziwego szczęścia i harmonii. W końcu wszyscy robimy niemal to samo. Pracujemy, jemy, korzystamy z kosmetyków, kupujemy ubrania, tworzymy związki, wychowujemy dzieci… Po prostu żyjemy. Różnice między nami polegają na tym, jak to robimy.

Slow Life jest absolutnie dla każdego. Dążenie do swoich celów, jedzenie zdrowych produktów (wystarczy kupować te na miarę swoich finansowych możliwości) i skupienie na tym, co najważniejsze, czyli rozwoju osobistym oraz czasie spędzonym z ludźmi, których się kocha – to rozwiązanie odpowiednie dla każdego i wszyscy Polacy mogą je wypróbować w swoim życiu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments