Sława – co robili aktorzy zanim stali się popularni i jak sława może zmienić?

Udostępnij

Marzenia o byciu sławnym i popularnym zapewne miewa czasem każdy z nas. Jednak oblicza sławy nie zawsze są kolorowe. Nie każdemu zależy na tym, żeby jego reputacja była dobra.

Dla niektórych celebrytów nieważne jest to, jak mówią, ważne, żeby mówili. Wiele znanych osób zdobyło popularność dzięki swoim osiągnięciom, kiedy inni zdobyli sławę dzięki kontrowersji. Czym zajmowali się znani aktorzy przed swoją wielką karierą? Jak sława może zmienić ludzi?

Czym właściwie jest sława?

Wiele młodych osób pragnie zdobyć sławę, być znanym i popularnym. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, jakie konsekwencje wiążą się z rozpoznawalnością. Osoby sławne otrzymują bardzo dużo uwagi od opinii publicznej oraz mediów. Sławnymi osobami mogą być celebryci, aktorzy, artyści, muzycy, sportowcy, a także osoby publiczne, czyli politycy lub biznesmeni. sława

Jednostkami sławnymi kiedyś określano osoby, które dokonały jakiś niesamowitych czynów, stworzyły niezwykłe dzieło lub coś odkryły. Aktualnie nieco inaczej patrzymy na sławę.

Osobami popularnymi mogą stać się ludzie, którzy występowali w reality show lub odziedziczyli wielką fortunę. Sławę można zdobyć także poprzez popularność w Internecie i mediach społecznościowych.

Warto wiedzieć, że sławą określa się także opinię, jaką wyrabiamy sobie u innych ludzi. Wynika ona z naszych decyzji, działań oraz słów. W ten sposób możemy zdobyć złą lub dobrą sławę w zależności od tego, jaką reputację sobie zbudujemy.

Wiele aktualnie znanych aktorów i celebrytów kiedyś było całkowicie nieznanymi osobami. Czym zajmowali się, zanim stali się sławni? Wielu z nich było kelnerami, barmanami, a niektórzy mieli naprawdę ciekawe zawody.

Co robili znani aktorzy, zanim stali się sławni?

Wielu znanych aktorów jeszcze zanim otrzymało pierwszą rolę w filmie, zajmowało się naprawdę zwyczajnymi pracami. Aktor znany między innymi z filmów „Interstellar” czy „Wilk z Wall Street” – Matthew McConaughey, zanim stał się sławny, podejmował się naprawdę wielu zajęć. Między innymi zajmował się czyszczeniem kurzych klatek.

Jennifer Aniston, którą przede wszystkim kojarzymy z serialu „Przyjaciele”, początkowo pracowała jako kelnerka i barmanka. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych obecnie aktorów – Bradley Cooper, który grał w takich filmach jak „Poradnik pozytywnego myślenia” i „Snajper”, zanim został aktorem, ukończył z wyróżnieniem anglistykę na Uniwersytecie Georgetown, a następnie pracował jako kelner i pomocnik grabarza.

W niektórych sytuacjach to właśnie sława zmienia artystów. Rozpoznawalność sprawia, że zaczynają zaskakiwać swoim zachowaniem. Między innymi Megan Fox, która znana jest przede wszystkim z filmów „Transformers”, po zdobyciu sławy całkowicie zmieniła swoje zachowanie i podejście do innych. Współpracownicy uważają, że woda sodowa uderzyła jej do głowy.

Natomiast Nicolas Cage w latach 90. zagrał w kilku filmach, które stały się hitami. Dzięki temu zarobił miliony, którymi dosłownie się zachłysnął. Wydawał pieniądze na luksusowe rezydencje i drogie samochody. Jednak równie szybko po tym, jak wielkie zarobił pieniądze, stracił je i stał się bankrutem.

W przypadku Lindsay Lohan sytuacja wyglądała nieco inaczej. Znana z obyczajowej komedii „Wredne dziewczyny” aktorka nie cieszyła się długo swoją dobrą reputacją, ponieważ dość regularnie bywała na imprezach, którym towarzyszyło sporo alkoholu, a nawet narkotyki.

Co aktualnie robią ludzie, żeby stać się sławnym?

Media społecznościowe sprawiły, że popularność ma aktualnie inny wymiar. Jeszcze kilka lat temu znanymi osobami byli przede wszystkim artyści, muzycy i aktorzy, o których pisano w gazetach. Aktualnie wiele osób marzy o zostaniu popularnym influencerem. Ilość obserwujących na Instagramie czy TikToku stała się wyznacznikiem tego, czy jest się popularnym. Sposobów na zdobycie sławy jest dużo więcej.

sławaPrzede wszystkim znanymi osobami stają się aktualnie Youtuberzy, których ogląda sporo osób. Najbardziej znani tworzą swoje własne projekty, które mają wypromować kolejne osoby.

Zjawiskiem coraz bardziej popularnym są także „gale Freak Fight”, w których bardziej i mniej znani celebryci walczą na ringu. W ten sposób robi się o nich coraz głośniej i zdobywają sławę.

Celebryta a aktor i artysta — czy są jakieś różnice?

Aktualnie świat osób sławnych coraz bardziej się rozmywa. Mało znane osoby z dnia na dzień stają się popularne dzięki mediom społecznościowym, które wyznaczają nowe trendy. Warto zdawać sobie sprawę, że celebryta to niekoniecznie osoba, która coś osiągnęła.

Często celebrytami określa się osoby, które „znane są z tego, że po prostu są znane”. Między innymi piszą o nich tabloidy, robią zaskakujące rzeczy, które mają przyciągnąć do nich uwagę. Osoby te są obiektem zainteresowania mediów, jednak celebryta nie jest synonimem słowa gwiazda, idol czy autorytet.

Osoby, które są celebrytami, często cieszą się sporym zainteresowaniem opinii publicznej. Ich reputacja nie zawsze jest dobra. Mimo to dość często biorą udział w najróżniejszych kampaniach reklamowych.

Światło sławy ma różne oblicza

O sławie marzy wiele osób, jednak sposobów na jej zdobycie jest wiele. Kiedyś osobami sławnymi określało się tych, którzy osiągnęli coś niezwykłego. Osoby z niesamowitym talentem, odkrywcy, czy artyści mogli cieszyć się popularnością.

Aktualnie sytuacja ta wygląda nieco inaczej. Sławni mogą być aktorzy, muzycy, a także osoby, które na dobrą sprawę nic szczególnego nie osiągnęły. Zwykle nazywa się ich mianem celebrytów. Prościej mówiąc, są to osoby znane z tego, że są znane. sława

Wielu znanych aktorów jeszcze zanim zyskało popularność, zajmowało się zwyczajnymi pracami. Między innymi Matthew McConaughey czyścił klatki po kurczakach, Jennifer Aniston była kelnerką i barmanką, a Bradley Cooper pracował jako pomocnik grabarza.

Istnieją też przypadki osób, którym sława uderzyła do głowy. Nicolas Cage tak zachłysnął się fortuną zarobioną za znane role i z milionera szybko stał się bankrutem. Natomiast Lindsay Lohan przez swoją sławę mocno przesadzała z imprezami i zdarzyło się jej nawet zostać aresztowaną przez policję.

Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk
Redaktorka Portfelu Polaka. Ukończyłam studia licencjackie na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Śląskim. Specjalizuje się w tematyce społecznej, finansowej i prawnej.

Najnowsze

Zobacz również