Sklepy autonomiczne — czy to przyszłość handlu w Polsce i na świecie?

sklepy autonomiczne

Sklepy samoobsługowe, w których szybko możemy zrobić zakupy przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Wiele osób uważa, że sklepy autonomiczne typu convenience są przyszłością handlu. Coraz więcej tego typu rozwiązań możemy spotkać w Polsce. Czy sklepy autonomiczne z czasem zastąpią tradycyjne supermarkety? Jakie są zalety i wady tego rozwiązania?

Czym są sklepy autonomiczne?

Coraz więcej mówi się o tym, że sklepy autonomiczne typu convenience są przyszłością handlu. Mowa tutaj o sklepach, w których klient może zrobić podstawowe zakupy zupełnie sam bez ingerencji obsługi danej placówki. Już teraz możemy odwiedzić sklepy całkowicie samoobsługowe w Polsce i zrobić w nich podstawowe zakupy. Wszystko za sprawą współpracy firm technologicznych z sieciami handlowymi. Jednak jak wyglądają tego typu sklepy?

sklepy autonomiczneW Polce własny autonomiczny koncept upowszechnić chce między innymi startup ATS Technology. Sklepy tego typu mają niewielką powierzchnię, nie znajdziemy w nich kas. Niektóre z nich przypominają wielkie automaty z jedzeniem, kiedy inne to normalne sklepy, do których możemy wejść, wybrać produkty, jednak wcale nie musimy ich samodzielnie kasować. Wszystko robi za nas nowoczesna technologia. Sklepy samodzielnie kasują towar, a płacimy z niego za pośrednictwem aplikacji lub pieniądze automatycznie zostaną pobrane z naszej karty.

Wiele osób uważa, że sklepy autonomiczne typu convenience są rewolucyjne pod wieloma względami. Przede wszystkim możemy zrobić w nich zakupy przez 24 godziny 7 dni w tygodniu. Sklepy autonomiczne nie są zamykane także w niedziele i święta, ponieważ za ladą nie stoi sprzedawca. Autonomiczne, ale stacjonarne zakupy mocno korzystające z rozwiązań cyfrowych. Jednak czy tego typu rozwiązanie naprawdę jest przyszłością handlu? Wiele osób twierdzi, że właśnie tak będą wyglądać sklepy w przyszłości.

Czy sklepy autonomiczne to przyszłość?

Sklepy autonomiczne zyskują na popularności, ponieważ mamy możliwość skorzystania z nich praktycznie przez cały czas. Z badań wynika, że ponad połowa konsumentów deklaruje chęć korzystania z tego typu placówek. Natomiast aż 53 procent osób uważa, że sklepy autonomiczne są przyszłością handlu. Jedna trzecia ankietowanych twierdzi, że sklepy całkowicie samoobsługowe mogą rozwiązać wiele problemów, które pojawiają się w tradycyjnym handlu. Między innymi w sklepach autonomicznych nie ma kolejek, a zakupy możemy zrobić w każdy dzień tygodnia o każdej porze.

sklepy autonomiczneAktualnie w wielu miejscach w Polsce testowane są pierwsze sklepy autonomiczne, w których możemy zrobić podstawowe zakupy. Jednak jakiś czas temu sieć sklepów Żabka otworzyła swoje pierwsze autonomiczne placówki, w których mamy możliwość zamówienia gorącego hot-doga, który przygotuje dla nas robot. To naprawdę innowacyjne rozwiązanie na miarę XXI wieku. Jednak Żabka to nie jedyna sieć, która otworzyła w naszym kraju pierwsze placówki autonomiczne. Jakie sklepy samoobsługowe testowane są w Polsce? Czy autonomiczne rozwiązania powoli wchodzą do tradycyjnych supermarketów? Coraz więcej sklepów decyduje się na kasy samoobsługowe.

Sklepy autonomiczne w Polsce

Samoobsługowe rozwiązania coraz częściej pojawiają się także w zwykłych sklepach. Jakiś czas temu w niewielu supermarketach mogliśmy sami skasować swoje zakup. Aktualnie większość sklepów uruchomiła kasy samoobsługowe w większości swoich placówek. W dużych sieciach handlowych takich, jak Biedronka, Lidl, IKEA, Empik czy Decathlon spokojnie skasujemy zakupy sami. Warto wiedzieć, że pierwsze takie rozwiązanie pojawiło się w sklepach Auchan i Carrefour. Coraz częściej możemy spotkać się z samoobsługowymi kasami także w niedużych sklepach Żabki. Ponadto kasy samoobsługowe pojawiają się nawet w drogeriach. Między innymi popularne są w sieci handlowej Rossmann.

sklepy autonomiczneA jak wygląda sytuacja ze sklepami całkowicie autonomicznymi typu convenience w Polsce? Żabka aktualnie otwiera i testuje sklepy typu Nano. Drzwi do sklepu samoobsługowego otwieramy za pomocą aplikacji lub karty. System kamer z technologią AI rejestruje, po co sięgamy. Ten sam system rejestruje także produkty, które z powrotem odkładamy na półkę. Pod koniec zakupów należność za produkty jest pobierana z podpiętej do aplikacji karty. Aktualnie sklepy Nano Żabki są największą siecią tego typu placówek w Europie.

Jednak sklepy Nano to nie jedyne rozwiązanie autonomiczne. Samoobsługowy sklep Carrefour Express 24/7 testuje przede wszystkim technologię, która przypomina automaty z przekąskami. Dostępnych produktów jest około 130 w tym owoce, warzywa i pieczywo, a nawet możemy kupić w nich ciepłą kawę i gotowe kanapki.

Wiele osób uważa, że sklepy autonomiczne typu convenience to przyszłość. Otwarte 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Jednak mimo to są pewni przeciwnicy tego typu rozwiązań. Mniej miejsc pracy w handlu i produkty pakowane przede wszystkim w plastik, to argumenty, które najwięcej osób podaje. Warto jednak pamiętać, że pierwsze placówki autonomiczne to dopiero początek, który może całkowicie zmienić wyjście na zakupy.

Rewolucyjna przyszłość handlu

Sklepy autonomiczne typu convenience to rewolucyjne rozwiązanie, które testują kolejne sieci handlowe. Klient może zrobić zakupy całkowicie sam, bez pomocy obsługi. Dodatkowo tego typu sklepy są otwarte przez 24 godziny 7 dni w tygodniu. Coraz częściej mówi się, że rozwiązania autonomiczne są przyszłością handlu. Rewolucyjne rozwiązanie może okazać się lekarstwem na długie kolejki w sklepach, dlatego wiele osób z chęcią wybrałabym całkowicie samoobsługowe sklepy.

Rozwiązaniem, które wybrała Żabka są Nano sklepy autonomiczne typu convenience. Klient otwiera drzwi za pomocą aplikacji lub karty płatniczej. Kamery rejestrują, jakie towary dana osoba wzięła, a następnie automatycznie pobierają należność. Innym rozwiązaniem są sklepy 24/7, które wyglądem przypominają wielkie automaty.

W tradycyjnych supermarketach możemy zauważyć coraz więcej rozwiązań, które stawiają na samodzielną obsługę. Wielkie sieci handlowe decydują się na zamontowanie kas samoobsługowych. Możemy spotkać je między innymi w Biedronce, Lidlu, Empiku, Carrefourze, IKEI, a także w Rossmannie. Zaletą samodzielnego kreowania produktów jest zdecydowanie zmniejszenie kolejki. Osoby, które nie robią dużych zakupów, mogą w krótkim czasie skasować produkty i zapłacić.

Co ciekawe sklepy autonomiczne mają naprawdę wielu zwolenników. Ponad połowa konsumentów deklaruje chęć korzystania z tego typu placówek. Natomiast aż 53 procent osób uważa, że sklepy autonomiczne są przyszłością handlu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments