Skąd Polska importuje dziś węgiel, aby zaspokoić potrzeby Polaków?

Udostępnij

Od 11 sierpnia nie można już importować węgla z Rosji do Unii Europejskiej. Choć ceny tego surowca dziś biją rekordy, to państwa członkowskie UE zapewniają, że nie mają sygnałów o łamaniu embarga. Według szacunków Komisji Europejskiej zakaz importu rosyjskiego węgla ma pozbawić Kreml około 8 miliardów euro wpływów rocznie. W zeszłym roku natomiast 27 krajów członkowskich Wspólnoty wydało 99 miliardów euro na import rosyjskich węglowodorów.

Kolejnym efektem tego embarga ma być również zapaść gospodarcza w obwodzie kemerowskim, sercu rosyjskiego przemysłu węglowego. Władze regionalne szukają nowych kierunków zbytu, ale przeszkadza im w tym ograniczona przepustowość Kolei Transsyberyjskiej.

Warto dodać, że Polska wprowadziła identyczny zakaz do swojego systemu prawnego już znacznie wcześniej – 16 kwietnia. W efekcie, 27 państw członkowskich Unii Europejskiej poszukuje dziś alternatywnych źródeł zaopatrzenia. Jakie nowe kierunki importu znalazł nasz kraj, aby zabezpieczyć potrzeby Polaków na ten surowiec? Przekonamy się w dalszej części tekstu. Najpierw zaprezentujmy listę największych globalnych eksporterów węgla:

Które kraje eksportują najwięcej węgla? Australia

Poniżej przedstawiamy listę 10 krajów, które wyeksportowały węgiel o największej wartości dolarowej w ciągu 2021 roku:

  1. Australia: 43,9 miliarda USD (35,7% całkowitego eksportu węgla)
  2. Indonezja: 26,5 miliarda USD (21,6%)
  3. Rosja: 17,6 miliarda USD (14,3%)
  4. Stany Zjednoczone: 9,7 miliarda USD (7,9%)
  5. Republika Południowej Afryki: 6,08 miliarda USD (4,9%)
  6. Kanada: 6,05 miliarda USD (4,9%)
  7. Kolumbia: 4,4 miliarda USD (3,6%)
  8. Mongolia: 1,9 miliarda USD (1,5%)
  9. Mozambik: 1,1 miliarda USD (0,9%)
  10. Kazachstan: 0,93 miliarda USD (0,8%).

Skąd Polska importuje węgiel?

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała, że do 19 lipca do polskich portów wpłynęły ponad trzy miliony ton dodatkowych dostaw węgla, a spółki Skarbu Państwa (w tym przede wszystkim zobowiązane do tego zadania przez premiera Mateusza Morawieckiego PGE Paliwa oraz Węglokoks) zakontraktowały ten surowiec na poziomie ponad ośmiu milionów ton.

5 najważniejszych kierunków Informacje o Kolumbii

Szefowa resortu zaznaczyła też, że równocześnie import węgla realizują podmioty prywatne. Co więcej, Anna Moskwa poinformowała, że Polska importuje węgiel głównie z Kolumbii, Indonezji, Australii, RPA oraz Stanów Zjednoczonych.

Pozostałe kraje, które dostarczają nam węgiel

To jednak nie wszystko – zakontraktowane są również dostawy z Kanady, Tanzanii, Mozambiku i Kazachstanu. Dokładny wykaz, ile węgla nasz kraj dziś importuje z wyżej wymienionych krajów, niestety nie został ujawniony.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również