Jeśli nie Netflix, to co? Poznaj inne serwisy VOD w Polsce

Udostępnij

Nie jest żadną tajemnicą, że prawdziwym królem rynku VOD – zarówno w Polsce jak i na całym świecie – niezaprzeczalnie jest Netflix. Według badań w naszym kraju korzysta z niego aż 13 milionów użytkowników. Ma on w swojej ofercie najwięcej zdecydowanie najwięcej produkcji.

Poza tym, to właśnie na tej platformie VOD swoje premiery mają obecnie najgłośniejsze tytuły. W bibliotece serwisu znajdziemy filmy oraz seriale z każdego gatunku, z całego świata – w tym oryginalne polskie produkcje, tytuły przeznaczone dla dzieci i całych rodzin czy filmy dokumentalne. Co więcej, w przypadku komputerów i urządzeń mobilnych, możemy je pobierać oglądać w trybie offline.

Co jednak, gdy zaczęliśmy odczuwać znużenie ofertą firmy Netflix? Jakie alternatywy są dostępne w naszym kraju? Inne najpopularniejsze serwisy VOD zostaną zaprezentowane poniżej. Zacznijmy od największego globalnego rywala Netflixa, czyli:

HBO MAX Ile kosztuje Netflix, HBO GO i Amazon Prime Video?

HBO MAX zadebiutowało w Polsce 8 marca 2022 roku zastępując HBO GO. W porównaniu do poprzedniego serwisu baza filmów i seriali jest zdecydowanie większa, ponieważ oprócz autorskich produkcji HBO Originals użytkownik zyska dostęp także do treści innych wytwórni, takich jak Warner Bros, Cartoon Network czy New Line. Warto również dodać, że w HBO MAX dość szybko pojawiają się niektóre wielkie kinowe premiery. W tej chwili już na platformie możemy obejrzeć nawet takie kinowe hity jak Diuna, Matrix: Zmartwychwstania czy Batman.

Co więcej, HBO MAX – podobnie jak Netflix – oferuje jakość 4K wraz z aktywnym HDR oraz technologiami Dolby Vision i Dolby Atmos. Platforma dostępna jest w zasadzie na każdym smartfonie, tablecie, nowszych telewizorach wyposażonych w Smart TV czy nawet konsoli do gier. Warto dodać, że subskrybując to VOD mamy możliwość korzystania z niego na trzech urządzeniach jednocześnie. Czas przejść do najważniejszego zagadnienia, czyli ceny. Wynosi ona 29,99 PLN miesięcznie, czyli o połowę mniej niż najwyższy pakiet w serwisie Netflix.

Amazon Prime Video

Podstawowe informacje Amazon

Amazon Prime Video to platforma VOD od wszystkim znanego największego e-commerce na świecie. Uruchomiona została już w 2006 roku w USA. Do Wielkiej Brytanii, Niemiec i Austrii trafiła w 2014 roku. W grudniu 2016 usługa stała się dostępna w Polsce i niemal na całym świecie (poza Chinami, Kubą, Iranem, Koreą Północną czy Syrią). Miesiąc wcześniej został na niej wyemitowany pierwszy odcinek do tej pory największej produkcji Amazon – programu motoryzacyjnego The Grand Tour prowadzonego przez Jeremy’ego Clarksona, Richarda Hammonda i Jamesa May, trójkę dobrze znaną z kultowego Top Gear.

W Amazon Prime Video otrzymujemy dostęp do wszystkich produkcji studia Amazon oraz wybranych filmów i seriali innych wytwórni. Co ważne dostępna jest jakość 4K wraz z aktywnym HDR i dźwiękiem przestrzennym Dolby Atmos. Możemy oglądać jednocześnie na trzech urządzeniach (limit zmniejsza się do dwóch, jeśli odtwarzana jest ta sama produkcja).

Platforma Amazon Prime Video dostępna jest w zasadzie na każdym smartfonie, tablecie, telewizorze wyposażonym w Smart TV czy nawet konsoli do gier. W aplikacji na urządzenia mobilne można pobierać produkcje, by obejrzeć je offline. Oferowany jest również bezpłatny tygodniowy okres próbny. Oczywiście z abonamentu można zrezygnować w dowolnym momencie.

Cena i darmowy okres próbny

Czas przejść do najważniejszego zagadnienia, czyli ceny. To niewątpliwy atut tej platformy. Wynosi ona albo 49 złotych za cały rok, albo 10,99 PLN miesięcznie. Co więcej, nowi klienci mogą skorzystać z tego serwisu VOD przez pierwsze 30 dni za darmo.

Apple TV+ Apple TV

Apple TV+ to serwis VOD od Apple. Swoją premierę miał on 1 listopada 2019 roku. Odbyła się ona w ponad 100 krajach na świecie, w tym w Polsce. Usługa Apple TV+ jest dostępna za pośrednictwem strony internetowej Apple TV+, a także za pomocą szeregu urządzeń związanych z ekosystemem Apple oraz na konsolach Xbox One i Xbox Series S/X. Użytkownik w ramach abonamentu może oglądać seriale i filmy produkowane lub dystrybuowane przez Apple. Wśród nich znajdziemy nawet tegorocznego laureata Oscara w kategorii Najlepszy Film – CODĘ.

Co ważne dostępna jest jakość 4K wraz z aktywnym HDR i dźwiękiem przestrzennym Dolby Atmos. Warto dodać, że subskrybując to VOD mamy możliwość korzystania z niego na trzech urządzeniach jednocześnie. Czas przejść do najważniejszego zagadnienia, czyli ceny. Wynosi ona 24,99 PLN miesięcznie. Co więcej, nowi klienci mogą skorzystać z tego serwisu VOD przez pierwsze 7 dni za darmo.

Viaplay

Podstawowe informacje

Viaplay jest stosunkowo nowym serwisem VOD w Polsce, choć za granicą funkcjonuje on nieco dłużej. Mianowicie, uruchomiony został w maju 2007 roku, jako Viasat OnDemand z ofertą sportowo-filmową w Szwecji, Norwegii oraz Danii. W marcu 2011 roku została zrestrukturyzowana i przemianowana na Viaplay. 3 sierpnia 2021 roku nastąpiła natomiast inauguracja tego serwisu w Polsce.

Usługę można aktywować maksymalnie na pięciu urządzeniach (dostępna jest na niektórych telewizorach wyposażonych w Smart TV, tabletach, komputerach, konsolach do gier i smartfonach), lecz jednocześnie można korzystać z niej tylko na dwóch. Platforma umożliwia również oglądanie programów w trybie offline, czyli bez dostępu do Internetu, po wcześniejszym ich pobraniu na urządzenie mobilne.

Oferta VOD i transmisji sportowych VOD

Biblioteka VOD na platformie Viaplay jest na bieżąco poszerzana o nowe produkcje różnych znanych europejskich i światowych firm produkcyjnych oraz dystrybucyjnych. Za dostarczanie polskich produkcji na platformę, odpowiada głównie Monolith Films. Dodatkowo w ofercie się znajdują się również programy typu reality show z biblioteki amerykańskiego serwisu streamingowego Hayu. Znajdziemy tam również wiele skandynawskich seriali kryminalnych, thrillerów i dramatów.

Ponadto Viaplay w swojej ofercie posiada transmisje na żywo (i z polskim komentarzem) z takich sportowych rozgrywek jak KSW, NHL czy futbolowa Bundesliga. to właśnie one uchodzą za największy atut tej platformy.

Maksymalna rozdzielczość i cena

Warto dodać, że Viaplay udostępnia filmy, seriale i programy rozrywkowe w jakości do 1080p, a transmisje sportowe w rozdzielczości do 720p – czyli pod tym względem jednoznacznie ustępuje konkurencji. Cena również nie jest najniższa – wynosi 34 złote za miesiąc.

Canal+ Online Canal+

Canal+ Online internetowy serwis VOD z filmami i serialami – zarówno własnymi jak i licencjonowanymi – oraz telewizja internetowa Canal+ na żywo, oferująca dostęp do kanałów filmowych i sportowych. Z Canal+ Online można korzystać za pomocą przeglądarki internetowej, aplikacji na urządzenia mobilne lub także na niektórych telewizorach wyposażonych w Smart TV.

Z tego serwisu VOD korzystać możemy na dwóch urządzeniach jednocześnie, w jakości do 1080p, co oznacza, że pod tym względem jednoznacznie ustępuje konkurencji. Cena również nie jest najniższa – wynosi 20 złotych za pierwszy miesiąc, a następnie rośnie do 45 PLN.

Player.pl

Player.pl to powstała w 2011 roku polska platforma VOD, działająca wedle modelu subskrypcyjnego. W kolekcji Player.pl znaleźć można filmy, seriale i programy znane z oferty kanału telewizyjnego TVN. Królują zatem polskie produkcje, a w szczególności seriale Player Original.

Z tego serwisu VOD korzystać możemy na dwóch urządzeniach jednocześnie, nawet w jakości 4K. Jego atutem jest również cena. Pakiet z reklamami kosztuje 8 złotych za 30 dni, a bez reklam – 18 PLN miesięcznie.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również