Seniorzy na rynku pracy — dziś pracują z konieczności czy przyjemności?

Udostępnij

Coraz więcej seniorów decyduje się na dalszą pracę i nie przechodzi na emeryturę. Okazuje się, że nawet jeden rok pracy dłużej może zwiększyć świadczenie emerytalne o około 15 procent. Jednak czy seniorzy pozostają aktywni zawodowo tylko z powodów finansowych? Jakie znaczenie ma dla osób starszych praca zawodowa?

Dlaczego coraz więcej seniorów nadal pracuje?

Jeszcze kilka lat temu odsetek seniorów, którzy decydowali się na pracę po osiągnięciu wieku emerytalnego, był niższy niż dzisiaj. Pod koniec grudnia w 2015 roku pracujących seniorów było 575,4 tys. Natomiast w 2021 roku pracowało 813 tys. osób w wieku emerytalnym. Niektórzy decydują się w ogóle nie przechodzić na emeryturę, kiedy część seniorów dorabia sobie do otrzymywanego świadczenia.

seniorzy w pracyCo ciekawe rządzącym zależy na wydłużeniu aktywności zawodowej seniorów. Nie da się też ukryć, że aktualnie mamy znacznie lepsze warunki w wielu miejscach pracy, które pozwalają osobom starszym pozostać aktywnymi zawodowo. Niestety w niektórych przypadkach na decyzję o dalszej pracy wpływa wysokość otrzymywanej emerytury.

Na rynku pracy pozostają ci, którzy mają wysokie kompetencje zawodowe i ze względu na nie są poszukiwani przez pracodawców. Jest też spora grupa — głównie kobiet, które otrzymują niskie emerytury i zarabiają dodatkowe pieniądze, by się utrzymać — mówi Agnieszka Chłoń-Domińczak, ekonomistka i prof. Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie w rozmowie z biznes.interia.pl.

seniorzy w pracyWarto też zauważyć, że sytuacja demograficzna w naszym kraju się zmienia. W Polsce jest znacznie mniej osób młodych, natomiast przybywa osób starszych. Co to właściwie oznacza? Pracowników jest coraz mniej, jednak miejsc pracy wcale nie brakuje. Pracodawcom często zależy, żeby zatrzymać osobę w wieku emerytalnym, zwłaszcza jeżeli ma dobre kwalifikacje.

Należy pamiętać, że w Niemczech oraz w krajach skandynawskich wciąż przybywa seniorów, którzy pozostają aktywni zawodowo. Wiele osób starszych po prostu chce nadal pracować. Jakie właściwie znaczenie ma praca dla osób po 60. roku życia? Praca ma naprawdę ważną funkcję w życiu człowieka.

Znaczenie pracy dla osób po 60. roku życia

Praca zaraz obok nauki i zabawy jest bardzo istotnym elementem działalności ludzkiej. Nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, ale praca często nasz kształtuje. Dzięki niej możemy określić swój światopogląd, mamy szansę zarządzać, a czasem zmieniać otaczający nas świat. Warto też pamiętać, że dzięki pracy możemy wciąż się rozwijać i dążyć do samorealizacji. Jeżeli spojrzymy na pracę, jak na podstawową część ludzkiej działalności, to zauważymy, że człowiek dąży do rozwoju zawodowego i społecznego. Dzięki temu zaspokajamy wiele swoich potrzeb. Właśnie dlatego praca dla osób starszych często ma bardzo duże znaczenie. Mimo wszystko w zależności do danej jednostki może być traktowana w różny sposób. W niektórych przypadkach praca jest przede wszystkim źródłem dochodów, natomiast dla innych koncentruje się na społecznym wymiarze. Te dwa aspekty mogą się łączyć.

seniorzy w pracySeniorzy w pracy mogą po prostu się spełniać. Dzięki codziennym wizytom w miejscu pracy mają szansę na podtrzymywanie lub nawiązywanie nowych znajomości oraz kontaktów. Aktywność zawodowa bardzo często stanowi podstawę prawidłowego funkcjonowania człowieka. Warunkuje nasze życie w sferze ekonomicznej, emocjonalnej i psychologicznej, a także społecznej, kulturowej, duchowej oraz fizycznej.

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że w naszej hierarchii praca stanowi naprawdę ważną część naszego życia, a wraz z wiekiem u Polek i Polaków jest ona lokowana coraz wyżej. Dla niektórych seniorów przejście na emeryturę jest dość traumatycznym przeżyciem, które prowadzi do kryzysu związanego ze zmianą roli społecznej. Sam Alfred Sauvy antropolog, demograf i historyk francuskiej gospodarki pisał:

„To przejście od pełnej aktywności do zupełnej bezczynności, ten system emerytury – gilotyny jest wręcz okrutny, mimo swoich humanitarnych pozorów. Takie brutalne cięcie powoduje – zwłaszcza w pierwszym roku – zaburzenia w psychice o fatalnych często następstwach”.

Należy pamiętać, że emerytura kojarzy nam się przede wszystkim ze starością, a starość ze śmiercią. Wiele osób boi się tego stanu. Praca dla części seniorów jest czymś, co pozwala w pewnym sensie zatrzymać ten proces i pozostać przydatnym społecznie. W niektórych przypadkach emeryci wracają do pracy, żeby spełniać swoje marzenia.

Seniorzy dzięki pracy spełniają swoje marzenia

W niektórych przypadkach osoby starsze idą na emeryturę, a po krótkim czasie wracają na rynek pracy i zaczynają zajmować się czymś zupełnie innym niż dotychczas. Panie zaczynają tworzyć i sprzedawać rękodzieło, natomiast panowie sprzedają wyroby z drewna. W niektórych przypadkach to właśnie na emeryturze znajdujemy czas na całkiem nowe zajęcia, które następnie przekuwają się w pracę zawodową.

seniorzy w pracyDla osób starszych praca nie jest przykrym obowiązkiem, a w wielu przypadkach dobrze się kojarzy. Dzięki niej seniorzy czują się bezpiecznie, mogą podtrzymywać kontakty społeczne. Ponadto dorabiający sobie emeryci mają więcej czasu na dodatkowe aktywności, a to sprawia, że praca staje się jeszcze przyjemniejsza. Szczególnie szczęśliwe są osoby, które zrezygnowały z wcześniejszej pracy na rzecz realizowania swoich marzeń i pasji na emeryturze, a przy tym dodatkowo zarabiają.

Jedni na emeryturze dorabiają, a drudzy cieszą się życiem dzięki aktywności zawodowej

Pod koniec grudnia w 2015 roku pracujących seniorów było 575,4 tys. Natomiast w 2021 roku pracowało 813 tys. osób w wieku emerytalnym. Część osób starszych decyduje się na pracę na emeryturze w celu poprawienia swojej sytuacji ekonomicznej i dorobienia do otrzymywanego świadczenia. Natomiast sporo emerytów świadomie pozostaje aktywnych zawodowo, ponieważ praca pełni bardzo ważną funkcję w ich życiu.

Aktywność zawodowa bardzo często stanowi podstawę prawidłowego funkcjonowania człowieka. Seniorzy w pracy mogą po prostu się spełniać. Niestety w wielu przypadkach emerytura kojarzy nam się z okresem starości i byciem nieprzydatnym dla społeczeństwa. Z kolei starość oznacza wielkimi krokami zbliżającą się śmierć. Dzięki pracy seniorzy przestają myśleć w ten sposób. Warto też pamiętać, że praca w hierarchii Polek i Polaków stanowi bardzo ważną część życia, a wraz z wiekiem jest lokowana coraz wyżej.

Nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, ale praca warunkuje nasze życie w sferze ekonomicznej, emocjonalnej i psychologicznej, a także społecznej, kulturowej, duchowej oraz fizycznej. Właśnie dlatego wiele emerytów decyduje się pozostać na rynku pracy.

Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk
Redaktorka Portfelu Polaka. Ukończyłam studia licencjackie na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Śląskim. Specjalizuje się w tematyce społecznej, finansowej i prawnej.

Najnowsze

Zobacz również