Saudi Aramco najwyżej wyceniana firmą na świecie

Udostępnij

Technologiczny gigant Apple nie jest już najdroższą spółką na świecie pod względem kapitalizacji. W środę, 12 maja Financial Times podało, że spółkę z nadgryzionym jabłkiem w logo wyprzedził paliwowy koncern Saudi Aramco, który dzięki temu po raz pierwszy od 2020 roku stał się najwyżej wycenianą firmą na świecie.

Kapitalizacja tego saudyjskiego giganta, w przeliczeniu na amerykańską walutę, w środę 12 maja wyniosła 2,426 biliona dolarów. Apple natomiast jest obecnie warte 2,37 biliona USD.

Saudi Aramco znów najdroższą firmą świata

Prześcignięcie Apple przez Saudi Aramco jest ściśle związane z dwiema przyczynami. Po pierwsze, wpływ na to mają wysokie ceny ropy – a zwłaszcza ich gwałtowny wzrost po wybuchu wojny na Ukrainie. Saudi Aramco jest największym światowym eksporterem ropy, tak więc hossa na rynku tego surowca doprowadziła do rekordowej wyceny akcji tej spółki.

Do tej pory akcje Aramco wzrosły o ponad 27% w 2022 roku. W marcu ten gigant paliwowy poinformował, że jego całoroczny zysk zwiększył się dwukrotnie dzięki podwyżkach cen ropy.

Wykres akcji Saudi Aramco

Przecena akcji Apple

Po drugie, równocześnie mamy do czynienia z wyprzedażą spółek technologicznych na amerykańskiej giełdzie. Jeszcze na początku stycznia 2022 roku kapitalizacja rynkowa Apple wynosiła 3 biliony dolarów.

Następnie zaczął być widoczny odpływ kapitału z amerykańskiego parkietu giełdowego związany ze zmianą polityki monetarnej prowadzonej przez Amerykańską Rezerwę Federalną – zakładającej między innymi podwyżki stóp procentowych. Ponadto pojawiły się obawy, że ekstremalnie wysoka inflacja osłabi nawyki konsumentów w kwestii wydatków. W efekcie akcje Apple od swojego szczytu z 5 stycznia spadły już niemal o 25%.

Wykres akcji Apple

Saudi Aramco a fuzja Orlenu z Lotosem

W środę 12 stycznia koncern PKN Orlen poinformował o realizacji wyznaczonych w lipcu 2020 roku przez Komisję Europejską środków zaradczych, by móc przejąć Lotos. W ramach tych środków 30% udziałów w Rafinerii Gdańsk za 1,15 miliarda złotych ma kupić Saudi Aramco.

Jednocześnie PKN Orlen podpisał z saudyjskim gigantem naftowym trzy umowy: na dostawy ropy, współpracę w obszarze badań i rozwoju oraz wspólne analizy co do inwestycji w obszarze petrochemii. Oznacza to, że Saudi Aramco ma nabyć również aktywa obejmujące produkcję i hurtową sprzedaż paliw za minimum 1 miliard PLN. Do tej firmy trafi także 50% firmy Lotos-Air BP Polska zajmującej się sprzedażą paliw lotniczych. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również