Santander BP: Kredyty MSP na poziomach sprzed pandemii, hipoteki rosną 2-cyfr.

0
hipoteka, nieruchomości, apartament

Santander Bank Polska liczy, że w kolejnych kwartałach wolumeny kredytowe nabiorą większej dynamiki. Bank oczekuje, że wzrost sprzedaży kredytów hipotecznych utrzyma się na dwucyfrowym poziomie, obserwuje także, że kredyty dla małych i średnich firm wracają do poziomów sprzed pandemii, poinformował prezes Michał Gajewski.

„Z optymizmem patrzymy na kolejne miesiące. W segmencie detalicznym zapewne utrzyma się dwucyfrowy wzrost kredytów hipotecznych, a w kredytach konsumpcyjnych będziemy kontynuowali pozytywny trend”powiedział Gajewski podczas telekonferencji.

Podkreślił, że w hipotekach bank notuje kolejne kwartały z rekordową sprzedażą.

„Po trzech kwartałach sprzedaliśmy kredyty o wartości 6,4 mld zł, a w samym III kwartale było to 2,8 mld zł. W porównaniu do III kwartału roku poprzedniego sprzedaliśmy ponad dwukrotnie więcej hipotek, a kwartał do kwartału mamy wzrost o 1/3”powiedział Gajewski.

Jak zaznaczył, w samym wrześniu wolumen sprzedaży wyniósł prawie 1 mld zł i jest to najlepszy miesięczny wynik w historii banku.

„Po trzech kwartałach br. sprzedaż kredytów gotówkowych wyniosła 5,3 mld zł, w samym III kw. były to 2 mld zł i jak dotąd jest to najwyższy wynik sprzedaży od ub. roku. W ujęciu rok do roku to wzrost o 37%, a kwartał do kwartału 8%” – wskazał także prezes.

Udział sprzedaży kredytów gotówkowych w kanałach zdalnych przekroczył 44% po trzech kwartałach.

Wartość akcji kredytowej dla małych i średnich przedsiębiorstw (MSP) w okresie pierwszych 9 miesięcy br. zwiększyła się o 10,3% r/r, co przełożyło się na wzrost portfela o 6% do 16 mld zł.

„Jeśli chodzi o kredyty dla firm, to widzimy kontynuację poprawy. Nowa sprzedaż kredytów jest już na poziomie sprzed pandemii. Słaby wzrost bilansu wynika z wyższych niż zwykle spłat. Nasze obecne prognozy makro zakładają, że kredyty wzrosną w sektorze o 4,5%, w tym dla przedsiębiorstw o 3%”powiedział także Gajewski.

Kredyty bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej (włączając leasing i faktoringi) wzrosły o 6% r/r i spadły o 2% w skali kwartału.

Santander Bank Polska (d. Bank Zachodni WBK) należy do czołówki banków uniwersalnych w Polsce. Jego akcje są notowane na warszawskiej GPW. Głównym akcjonariuszem Santander Bank Polska jest hiszpański Santander, pierwszy bank w strefie euro i 11. na świecie pod względem kapitalizacji. Spółki z Grupy Santander Bank Polska oferują m.in. fundusze inwestycyjne, ubezpieczenia, leasing oraz faktoring. Aktywa razem banku wyniosły 229,31 mld zł na koniec 2020 r.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments