Sam Bankman-Fried jest niewinny?

Udostępnij

Prawnicy Sama Bankmana-Frieda, byłego CEO upadłej giełdy FTX, twierdzą, że opierał on swoje decyzje biznesowe na poradach prawnych udzielonych mu przez prawników jego firmy. Wskazuje to, że nie miał złych zamiarów, dodają.

Założyciel FTX, Bankman-Fried, jest jednak niewinny?

W dokumencie złożonym w środę w sądzie prawnicy Bankmana-Frieda z Cohen & Gresser LLP utrzymują, że otrzymał on zapewnienie zarówno od prawników wewnętrznych, jak i zewnętrznych, że jego działania są zgodne z prawem. Twierdzą, że oznacza to, że Bankman-Fried działał w dobrej wierze, bez zamiaru wprowadzenia w błąd klientów i inwestorów FTX.

„Celem obrony jest uzyskanie dowodów na to, że pan Bankman-Fried był świadomy, że prawnicy Fenwick, a także wewnętrzni radcy prawni FTX, w tym Dan Friedberg, Can Sun, Ryne Miller i inni, byli zaangażowani w przeglądanie i zatwierdzanie decyzji związanych z tymi sprawami [dot. kierowaniem firmy] i innymi, co dało mu pewność, że działał w dobrej wierze”, czytamy w piśmie.

W dokumencie zauważono, że 31-letni magnat kryptowalutowy rozumiał prawników, zbadał i zatwierdził politykę FTX dotyczącą przechowywania danych, pożyczek dla założycieli firmy oraz umów zawartch pomiędzy FTX a powiązanym z nią funduszem hedgingowym Alameda Research. W zgłoszeniu stwierdza się również, że prawnicy kierowali też tworzeniem korporacji fasadowych rzekomo wykorzystywanych do niewłaściwego transferu środków klientów. Adwokat Mark Cohen podkreślił, że dowody wskazują, że Bankman-Fried nie działał „w celach przestępczych”.

Cohen reprezentował wcześniej Ghislaine Maxwell podczas jej procesu o przestępstwa na tle seksualnym. Obrona Cohena w sprawie Maxwell ostatecznie zakończyła się niepowodzeniem, ponieważ ława przysięgłych skazała ją na podstawie pięciu z sześciu postawionych jej zarzutów.

Grzechy Bankmana-Frieda

Bankman-Fried został oskarżony o m.in. oszustwo czy rzekome sprzeniewierzenie miliardów USD środków klientów FTX, czego miał ponoć dokonać przed niewypłacalnością firmy, która miała miejsce w zeszłym roku. Najbardziej zainteresowany uważa, że jest niewinny.

Na początku tygodnia zespół prawników przekazał, że podczas przebywania w zakładzie karnym Metropolitan Detention Center na Brooklynie w stanie Nowy Jork Bankman-Fried żyje wyłącznie o chlebie i wodzie, co może negatywnie odbić się na jego obronie.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również