Sąd usuwa WIBOR! Co to oznacza dla kredytobiorców?

Udostępnij

W kolejnym odcinku Kawy z ekspertem kredytowym, Piotr Ochnio, CEO Profesjonalne Finanse opowiada o usunięciu WIBOR-u z umowy przez sąd w Katowicach. Oto czego się dowiedzieliśmy:

Kawa z ekspertem kredytowym

Sąd Okręgowy w Katowicach zawiesił pobieranie przez bank odsetek opartych o WIBOR

Sąd Okręgowy w Katowicach przychylił się do wniosku posiadaczki kredytu hipotecznego w złotówkach, która twierdziła, że stawka WIBOR nie powinna być stosowana w jej umowie, gdyż bank nie poinformował jej dostatecznie o ryzyku zmiennej stopy procentowej WIBOR oraz o tym, że rata kredytu oparta na wskaźniku WIBOR może rosnąć bez żadnych ograniczeń.

W efekcie, sąd zawiesił pobieranie przez bank odsetek opartych o wskaźnik WIBOR. Dzięki pozbawieniu raty tej części odsetkowej, rata spadła z 6700 do 1700 złotych.

Co oznacza to orzeczenie sądu dla kredytobiorców?

Po pierwsze, sąd w Katowicach nie wydał jeszcze żadnego wyroku, a jedynie zabezpieczenie na czas procesu. Droga do wyroku jest zatem jeszcze bardzo długa i prawdopodobnie proces będzie trwać latami.

Można jedynie uzyskać na razie zabezpieczenie na czas procesu – czyli zawieszenie raty wynikającej ze stawki WIBOR. Oznacza to, że do momentu wyroku bank będzie musiał zmienić harmonogram spłaty kredytu dla klienta. Harmonogram ten będzie zawierał tylko kapitał i marżę banku, nie będzie natomiast zawierał odsetek wynikających ze stawki WIBOR.

WIBOR ustalany jest w taki sposób, że największe banki ustalają po jakiej stawce będą sobie pożyczać pieniądze na dany okres. To właśnie te stawki są podstawą kredytów. Problem w tym, że te stawki są wirtualne, gdyż banki nie pożyczają sobie środków po takich stawkach.

Niespodziewany spadek stawki WIBOR

W ostatnim czasie wskaźnik WIBOR zaczął sukcesywnie, dzień po dniu spadać. Od wielu miesięcy nie obserwowaliśmy takiego zjawiska. WIBOR wyłącznie rósł – głównie wraz z podwyżkami stóp procentowych, lecz czasem również niezależnie od nich, na przykład po niespodziewanych wzrostach inflacji.

Wydaje się zatem, że dziś jesteśmy u progu kolejnych istotnych decyzji na rynku kredytowym. Z tego powodu, jeśli jesteśmy kredytobiorcami, to na bieżąco powinniśmy śledzić najnowsze doniesienia dotyczące WIBOR-u, stóp procentowych i inflacji.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również