W 53. odcinku programu RTG Nieruchomości Michał Ławiński – business development manager w Osady Poli porozmawiał z Danielem Piesto – ekspertem od rynku nieruchomości na temat rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2% oraz sytuacji na rynku nieruchomości w Polsce.
W co teraz inwestuje Daniel Piesto?
Daniel Piesto nie podejmował i nie planował wielkich inwestycji przez ostatni rok, ponieważ spodziewał się on zatrzymania i spadku cen nieruchomości, do którego realnie faktycznie doszło.
Teraz natomiast Daniel Piesto przymierza się do większych inwestycji. Obecnie głównie lokuje on swój kapitał w gruntach i przeprowadza szkolenia z inwestowania w nieruchomości.
Bezpieczny Kredyt 2% – proste wyjaśnienie
Bezpieczny Kredyt 2% polega na tym, że państwo dofinansuje odsetki za wzięty kredyt osobom, które skorzystają z tego programu – w taki sposób, że kredytobiorca będzie spłacał jedynie odsetki w wysokości 2%, powiększone o marżę banku.
Dopłata do rat będzie przysługiwała przez 10 lat w programie Bezpieczny Kredyt 2%?
Dokładnie tak, oznacza to, że po 10 latach rata kredytu nam najprawdopodobniej wzrośnie, gdyż będziemy wtedy płacić już normalne odsetki.
Jak Bezpieczny Kredyt 2% odmienia rynek nieruchomości?
Rynek już dziś wyraźnie reaguje na program Bezpieczny Kredyt 2%. W praktyce konsumenci przymierzają się obecnie do zakupu nieruchomości latem, gdy omawiany program już ruszy. Deweloperzy natomiast szykują obecnie całe inwestycje w osiedla właśnie pod program Bezpieczny Kredyt 2%.
Daniel Piesto uważa jednak, że sam popyt na rynku nieruchomości, gdy omawiany program ruszy, wcale nie będzie tak wielki, jak się wszystkim dziś wydaje. Po pierwsze, Bezpieczny Kredyt 2% będą mogły wziąć tylko osoby, które nigdy nie miały nieruchomości. Mowa tu o osobach młodych, które nabywają swoje pierwsze mieszkanie.
Po drugie, limit kredytu w tym programie wynosi 800 tysięcy złotych, co w przypadku Warszawy może znacząco utrudnić wzięcie kredytu na wymarzoną nieruchomość. Po trzecie, od 2024 roku środki w budżecie na ten program są ograniczone do 940 milionów złotych rocznie na odsetki.
Po czwarte, z powodu wzmożonego popytu ze strony kredytobiorców, czas oczekiwania na wydanie decyzji kredytowej i podpisanie umowy kredytowej znacząco wzrośnie.
Kto może dostać Bezpieczny kredyt 2%?
Jak już zostało wspomniane, Bezpieczny Kredyt 2% będą mogły wziąć tylko osoby, które nigdy nie miały nieruchomości, ani nawet nie posiadały udziału w mieszkaniu. Nie ma zatem wątpliwości, że program ten jest skierowany do osób młodych, które nabywają swoje pierwsze mieszkanie, na własne potrzeby.
Czy warto brać teraz kredyt hipoteczny z programem Bezpieczny Kredyt 2%?
Jeśli ktoś tylko może wziąć Bezpieczny Kredyt 2%, to bez dwóch zdań powinien się zdecydować na skorzystanie z tego programu, ponieważ jego oprocentowanie z całą pewnością będzie niższe niż inflacja, a wartość nieruchomości w dłuższej perspektywie będzie rosła.
Czy poprzednie programy wspierające mieszkalnictwo w Polsce cieszyły się powodzeniem?
Programy tego typu zawsze zawierały pewne ograniczenia, a ich celem była po prostu pomoc określonej grupie społecznej. Niestety część z tych programów, ze względu na limity cen za metr kwadratowy, była po prostu niedostępna w niektórych lokalizacjach w naszym kraju.
Czy Bezpieczny Kredyt 2% wpłynie na rynek nieruchomości w przyszłości?
Bezpieczny Kredyt 2% już dziś wyraźnie wpływa na rynek nieruchomości. Mamy obecnie prawdziwy boom na rynku nieruchomości wywołany tym rządowym programem.
Daniel Piesto uważa jednak, że w kolejnych miesiącach i latach program ten nie będzie miał jednak tak dużego wpływu na rynek nieruchomości, jak wszyscy się dziś spodziewają. Mało tego, uważa on, że realne ceny nieruchomości nadal będą spadać.
Dlaczego ceny nieruchomości będą spadać?
Ponieważ rozpoczęto w ostatnim czasie dużo budów, które będą oddane do użytkowania w 2024 roku lub nawet jeszcze pod koniec bieżącego roku. To spowoduje, że podaż na rynku mieszkaniowym będzie duża.
Doliczając do tego wciąż wysoką w naszym kraju inflację, realne ceny nieruchomości według Daniela Piesto wciąż będą się obniżać. W dalszej przyszłości ceny powinny zaś się utrzymywać na stałym poziomie, gdyż podaż znów będzie ograniczona.
Deweloperzy mówią, że popyt na mieszkania rośnie. Jaki jest tego powód?
Od grudnia liczba transakcji na rynku nieruchomości faktycznie z każdym miesiącem rośnie. Duży wpływ na to mają zakupy mieszkań za gotówkę dokonywane przez obywateli Ukrainy.
Główną przyczyną wzrostu popytu na rynku nieruchomości jest jednak omawiany program Bezpieczny Kredyt 2%. Wielu inwestorów kupuje dziś niewielkie mieszkania, ponieważ zakłada, że za kilka miesięcy, gdy rządowy program wejdzie w życie, ich ceny znacząco wzrosną.
Ponadto, w ostatnich miesiącach ceny nieruchomości zaczęły spadać, dzięki czemu więcej osób uzyskało zdolność kredytową, aby je nabyć.
Jak zmiany stóp procentowych wpływają na rynek mieszkaniowy?
W perspektywie 2-3 lat kryzys na rynku nieruchomości w Polsce powinien dobiec końca. Wpłyną na to przede wszystkim obniżki stóp procentowych. Jeśli w 2024 roku spadną one o kilka punktów, to zdolność kredytowa Polaków znów będzie bardzo wysoka, a ceny nieruchomości ponownie zaczną realnie rosnąć.
Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całą rozmową, nagranie znajduje się poniżej: