Rząd przedłuży tarczę antyinflacyjną?

161

– Jest wysoce prawdopodobne, że rząd przedłuży całą tarczę antyinflacyjną lub większość jej istotnych elementów – powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej w Klubie Seniora w Świerczach w województwie mazowieckim.

Co dalej z tarczą?

Czy tarcza antyinflacyjna będzie nadal obowiązywała?

– Dopiero w momentach, kiedy inflacja będzie w trendzie wypłaszczonym lub spadkowym, a wynagrodzenia będą rosły cały czas, można mówić o tym, żeby zmniejszać poszczególne elementy tarczy antyinflacyjnej – powiedział premier.

Przypomnijmy, że zgodnie z tarczą antyinflacyjną 2.0, która weszła w życie 1 lutego br. , obniżony został VAT na media: – na gaz do 0 proc. (od 1 stycznia zmiana z 23 do 8 proc., a od 1 lutego z 8 do 0 proc.); – na prąd do 5 proc. (przedłużenie obniżki z tarczy 1.0; obniżka z 23 do 5 proc.); – na ciepło do 5 proc. (od 1 stycznia zmiana z 23 do 8 proc., a od 1 lutego z 8 do 5 proc.). Do tego tarcza zakłada obniżkę VAT-u na nawozy z 8 do 0 proc.

Czeka nas jeszcze wyższa inflacja?

Rząd jest świadomy, że inflacja może jeszcze wzrosnąć.

– Jeżeli kryzys na Ukrainie będzie się pogłębiał, jeżeli wzrost cen surowców nadal będzie przekładał się na coraz wyższe ceny wszystkich produktów, to inflacja może potrwać – stwierdził Morawiecki. Dodał liczy na to, że zgodnie z przewidywaniami NBP i instytucji międzynarodowych szczyt inflacji nastąpi w II połowie roku.

Szef polskiego rządu przypomniał także, że wezwał prezesów banków, aby ci zaczęli podwyższać oprocentowanie lokat, depozytów i rachunków bieżących. Dodał, że jego apel jest nadal aktualny.

– Niektóre instytucje finansowe poszły za moim apelem. Oprocentowania są wyższe – mówił.

Przypomniał też, że obligacje antyinflacyjne, które mogą pomóc chronić oszczędności, „już są dostępne”. – Poszerzamy sieć dystrybucji. Aby z jednej strony utrzymać zasady wolnego rynku i nie zmuszać banków do zmian cenowych, ale z drugiej strony, żeby stymulować ten wzrost – stwierdził Morawiecki.

Wyraził także przekonanie, że poprzez „dobry przykład, jaki pokazuje Ministerstwo Finansów poprzez podniesienie oprocentowania obligacji, doprowadzimy do wzrostu oprocentowania lokat i depozytów w jeszcze większym wymiarze”.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments